2017 Yılı İçin Asgari Ücret Belli Oldu!

Eğitim/Çalışma Hayatı 29 Aralık 2016

Asgari ücret, bildiğiniz gibi, özel sektör çalışanları için ödenmesi gereken en alt ücret. Dilerse işveren asgari ücret üzerinde bir ödeme yapabilir. Ama asgari ücretin altına düşemez. Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca davet edilen asgari ücret tespit komisyonu  tarafından belirlenecek olan asgari ücret için görüşmeler devam etmekteydi. 2016 yılının son günlerinde olduğumuz şu günlerde, binlerce çalışanın merakla beklediği asgari ücret nihayet belli oldu. Asgari ücret brüt ve net olarak ayrılıyor biliyorsunuz. 2016 yılı için brüt 1.647 TL net 1.300 TL olarak belirlenen asgari ücret 2017 yılı için ise, brüt 1.777 TL net 1.404 TL olarak belirlendi.

Asgari Ücret Nasıl Tespit Ediliyor?

2017_yili_asgari_ucret_ne_kadar

Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca davet edilen asgari ücret tespit komisyonu 10 kişiden oluşuyor. Bu 10 kişi işçi, işveren ve devlet temsilcilerinin bir araya getirdiği asgari ücret tespit komisyonunu oluşturuyorlar. Kararlar üyelerin çoğunluk oyuna göre alınıyor. Oylar eşit ise, asgari ücret tespit komisyonu başkanının bulunduğu tarafın oyları çoğunluk sayılıyor ve o tarafın kararı kabul ediliyor. Asgari ücret komisyonu tarafından verilen kararlar kesin kararlar olup, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giriyor.

2017 Yılı İçin Asgari Ücret Tablosu

2017_yili_asgari_ucret_tablosu

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“2017 Yılı İçin Asgari Ücret Belli Oldu!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar