2017 Yılında Çalışanlar İçin AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Ne Kadar?

Eğitim/Çalışma Hayatı 30 Aralık 2016

2017 yılı için asgari ücret belli oldu. Çalışanların en çok merak ettiği bir diğer konu da asgari geçim indirim(AGİ) ne kadar olacak. AGİ yani asgari geçim indirimi, çalışanların gelirlerinden kesilen gelir vergisinin, devlet tarafından bekar, evli veya çocuklu olması durumuna göre çalışana iade ettiği kısmıdır. AGİ (asgari geçim indirimi) yılın ilk yarısı için geçerli olan asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanarak tüm yıl için yapılan bir uygulamadır.

2017 Yılı İçin Asgari Geçim İndirimi Miktarları

2017_asgari_gecim_indirimi

Asgari geçim indirimi ikinci dönemde asgari ücret değişse bile aynı tutarda kalır. 1. dönem asgari ücret üzerinden hesaplanan asgari geçim indirimi asgari ücret üzerinden maaş alan bir bekar ile 4.000 TL maşa alan bir bekar çalışan için aynı olacaktır. Eşlerden her ikisi de ücretli çalışıyor ise, çocukların sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşe asgari geçim indirimi ödenir. Asgari geçim indirimi oranı %85’i geçemez. Asgari geçim indirimi tutarları, kişilerin bekar, evli ve çocuk sahibi olamasına göre değişir.

2017 Yılında AGİ İle Birlikte Çalışanların eline Geçecek Net Ücretler

2017_asgari_gecim_indirimi_ile_ele_gececek_net_ucret

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“2017 Yılında Çalışanlar İçin AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Ne Kadar?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar