Adres Değişikliğinde Yapılması Gerekenler

Aktüel/Güncel 16 Ocak 2013

Bu gün sizler için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir konuda bilgiler vermek istedim. Adres Değişikliğinde Yapılması Gerekenler konusunda detaylı bir derleme yaparak sizler için bir makale hazırladım. Ayrıca  Adres Değişikliği Bildirim Süresi,Adres Değişikliğinde Yapılması Gerekenler,Adres Değişikliği Sırasında Yapılması Gerekenler,Adres Değişikliği Bildirmeme Cezası gibi en çok sorulan sorular konusunda da bilgiler bulabilirsiniz. Adres değişikliği, 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile, kişilerin sayede, nüfus hareketleri anında izlenebiliyor ve TC kimlik no ile, kişilerin ikamet adresleri eşleştirilebiliyor.

Adres Değişikliğinde Yapılması Gerekenler Adres Değişikliği Sırasında Yapılması Gerekenler

adres_degisikligi

Öncelikle taşınmayı düşündüğünüz evin elektrik su gibi aboneliklerini kendi üzerinize alın. Taşınma işleminden sonra, adınıza bir fatura, kira sözleşmesi gibi belgelerle bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne başvurun.Eğer o adrese ait üzerinize bir fatura yok ise, o ikametgahta kayıt yaptıran kişi ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Adres Değişikliği Bildirim Süresi

Adres değişikliğinin yapılmasından itibaren 20 İş Günü içinde, bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüklerine adres değişikliğinin bildirilmesi gerekiyor.

Adres Değişikliği Bildirmemenin Cezası

Adres değişikliğinin bildirilmemesinin cezası 354 TL, Yanlış adres bildirmenin cezası ise, 710 TL. Eğer adres değişikliği yaptıysanız ve bildirimde bulunmadıysanız, para cezası hemen kesilmiyor. Eve yeni biri taşındığında adres bildirmeye gittiğinde, ev dolu gründüğünden, adres değişikliğinin doğru olup olmadığı konusunda, muhtarlıktan ve polisten yardım alınıyor. Eğer yeni taşınan kişinin bilgileri doğru ise, adres kayıt altına alınıyor. Adres bildirimi yapmayan eski hane sahipleri de şüpheli duruma getiriliyor. İkamet almak istediğinde ise para cezası kesiliyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Adres Değişikliğinde Yapılması Gerekenler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar