AKCİĞER KANSERİNİN BELİTİLERİ VE AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ

Sağlık 22 Eylül 2011

 

Akciğer kanserinin en önemli özelliği, hastalık için tipik ve erken bir belirtinin olmamasıdır.

Hastaları doktora götüren kanama, ağrı, nefes darlığı, ses kısıklığı gibi şikayetler ilerlemiş evrede ortaya çıkmaktadır. Bazı hastaların tanı konduğunda hiçbir yakınması da olmayabilmektedir. Bunlar, başka bir nedenle çekilen akciğer röntgeninde saptanan bulgularla tanı konan hastalardır.

Akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim yerine ve hastalığın yaygınlığına bağlı olarak değişir. Bazı hastalar, tümörün kendisinin değil de, sıçramasının neden olduğu belirtilerle doktora baş vurabilirler.

Akciğeri tutan kanserler, dünyada erkeklerde en sık, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülüyor. Ölüme en çok yol açan kanser olmasına rağmen, önlenmesi en kolay kanser tipi.

Hangi faktörler zemin hazırlar?

Sigara, akciğer kanserlerinin yüzde 90’ından sorumlu. Sigara içen birinin akciğer kanserine yakalanma olasılığı, içmeyen birine göre yaklaşık 20 kat artıyor. İçilen sigaranın ‘light’, yani düşük katranlı olmasının kanser riskini azaltıcı etkisi yok.

Pasif içiciler de aynı risk altında mı?

Hiç sigara içmediği halde akciğer kanserine yakalanan her üç kişiden biri, pasif içici. Yani çok sigara içilen ortamlarda bulunuyor. Ortamda içilen her 5 sigara, içmeyenlerin 1 sigara içmesine neden olur. Sigaranın yanı sıra pipo ve puro içilmesi de riski artırır.

Sigara dışındaki risk faktörleri nelerdir?

Asbest içeren beyaz renkli toprakla yapılan badana, kireç, sıva ve çanak-çömlek, akciğer kanserine neden olabiliyor. Nikel, radon, krom, asit dumanı, kadmiyum alüminyum, berilyum gibi maddelerin kullanıldığı sanayi çalışanlarında da akciğer kanseri daha sık görülüyor. Hava kirliliği, ailede akciğer kanseri olması, sebze ve meyveden fakir, hayvansal yağlardan zengin beslenmek akciğer kanseri riskini arttırabilir.

Akciğer kanserinin kadınlarda görülme sıklığı artıyor mu? Neden?

Bunun en büyük nedeni artık kadınların daha çok sigara içmesi.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

İnatçı öksürük, var olan öksürüğün ve balgamın karakterinde değişme, balgamda kan bulunması, göğüs, sırt, kol ya da omuz ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, boyun ve yüzde şişme gibi belirtiler görülebilse de erken dönemde yakınma olmayabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tümörün tipine, büyüklüğüne ve yayılımına bağlı olarak cerrahi, kemoterapi radyoterapi veya bu yöntemler birlikte uygulanıyor.

Kanser akciğeri seviyor

Akciğer hastalıkları dünyada ve Tür-kiye’de insan-ların ölümüne en çok neden olan hastalıklar arasında yer alıyor. Uzmanlar yakın bir gelecekte akciğer kanseri vakalarında patlama yaşanacağına dikkat çekerek, hastalıklardaki en büyük sebebin sigara olduğunu vurguluyorlar. TORAKS Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde ülkemizde en sık ve en çok görülen Akciğer hastalıklarının tehlikeli boyutlara ulaştığı ve bu duruma en çok sigaranın yol açtığı bir kez daha ortaya kondu.
Korkunç rakamlar
9-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi Belek’te Sirena City ve Antbel Otellerinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından konunun uzmanı bin 200 doktorun katıldığı kongrede sağlığımızı tehdit eden bu hastalık ve sebepleri enine boyuna masaya yatırıldı.
TORAKS Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Kocabaş, ülkemizde akciğer hastalıklarının hızla yayıldığını belirterek, bu hastalığın oluşmasını sağlayan tüm etkenlerle başa çıkabilmek için milletçe mücadele etmemiz gerektiğini vurguladı. Kocabaş; “ Türkiye’de 4 milyon astımlı, 3 milyon KOAH’lı yani Kronik Obsrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı’na müzdarip hasta var. Her yıl 20 bin yeni akciğer kanseri vakası ortaya çıkıyor. 1 milyon zatüre hastası var. Her yıl sigaraya bağlı olarak yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybediyor” dedi. Avrupa Solunum Derneği Başkanı Prof. Dr. Jakop Boe de, dünya küreselleşmeye doğru yol alırken, akciğer hastalıklarının ayrı tutulamayacağını söyleyerek,” Akciğer sağlığının geliştirilmesi için AB sigarayı yasaklayan direktif çıkarttı. Biz AB’ye üye olmayan ülkelerde bu kararın uygulanabilmesi için
çalışıyoruz” ededi.
Sağlıklı yaşamak için
Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları ile Savaşım Birliği Direktörü Dr. Nils Bilo konuşmasında sigaranın insan sağlığı üzerinde meydana getirdiği zararlardan ve sonuçlarından bahsetti. Dr. Bilo verdiği istatistiklerle durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyarak, “ Sağlıklı yaşamak istiyorsak sigaraya karşı başlatılan savaşa katılmalıyız. Bugün çok uluslu büyük sigara firmaları gelişmiş ülkelerde pazar bulamıyorlar. Bugan ABD’de sigara firmaları aleyhine açılan davalar, ödenen tazminat miktarları bu firmaları gelişmekte olan ülkelere yöneltti. Bizim birliğimiz 200 yıl önce kuruldu. Amacımız, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bu konuda yardımcı olmaktır” dedi.
Yılda 3 milyon ölü
Sigara firmalarının pazar olarak hedef seçtiği gelişmekte olan ülkelerde ileriki yıllarda akciğer kanseri oranının daha da artacağını belirten Dr. Bilo sözlerini şöyle sürdürdü, “ Sigaraya bağlı olarak dünyada yılda ortalama 3 milyon kişi ölüyor. 2020 yılında bu rakam 10 milyona çıkacak ve bunların 7 milyonu gelişmekte olan ülkelerde olacak”.
Gelişmekte olan ülkelerde sigara içenlerde artış görüldüğünü belirten
Bilo, “ Çokuluslu yabancı sigara firmaları ABD’de bir çok dava kaybettikleri için pazarlarını gelişmekte olan ülkelere yönelttiler. Milyonlarca dolar tazminat ödüyorlar. Bu paranın daha fazlasını kazanmak için Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde pazar arayışlarını sürdürüyorlar. Bu şekilde devam ettiği taktirde yakın bir gelecekte bu ülkelerde akciğer kanseri patlaması olacak. Bu durumu önlemek için sigara firmalarıyla mücadele etmeliyiz” dedi.
Sigara öldürüyor
191 ülkenin üye olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nü temsilen kongreye katılan Demetris Viyonides, “Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”nin kabul edilmesi için 154 ülkenin imza verdiğini hatırlatarak, “ İnsan sağlığı açısından tehlikeli bir maddenin uluslarası alanda kontrol altına almayı öngören bu tasarı bu yılın sonunda tartışmaya açılacak” dedi.
Bütün olumsuzluklara rağmen bir çok kesimin sigaraya karşı daha duyarlı hale gelmesinin sevindirici olduğunu belirten Viyonides, “Sigara insanı öldürüyor. Artık bu bilimsel olarak ispatlandı. Bu maddenin üretilmesinin, reklamının yapılmasının yasaklanması için tüm dünya ülkeleri güç birliği yapmalı. Milyonlarca insanın ölümüne
sebep olan bu maddenin üretilmesinden bir avuç kesim çok fazla menfaat sağlıyor. Bu haksızlığa dur demek lazım” şeklinde konuştu.

Rakamlarla akciğer hastalıkları
Dünyada yılda 8 milyon kişi tüberküloza yakalanıyor.
Bir tüberküloz hastası 3-4 çalışma ayını tedavi yüzünden kaybediyor
Türkiye’de her yıl ortalama olarak sigaradan 100 bin kişi ölüyor.
Astım
Toza maruz kalanlarda akciğer işlevi bozuluyor.
Toza maruz kalanlarda astım görülme sıklığı 15-17 misli daha fazla
Tozlu ortamlarda çalışanlar sigara içiyorsa bu oran katlanıyor.
Astımın çocuklarda görülme oranı yüzde 10, genel nüfus içindeki oranı ise yüzde 8
Hindistan’da 15-20 milyon astım hastası var
Papua Yeni Gine’de çocukların yüzde 50’si astım hastası.
Dünyada sigara
Dünya Sağlık Örgütü Teşkilatı (WHO) göre sigara
Dünya genelinde 1 milyar 360 milyon insan tarafından kullanılıyor.
Dünyada milyonlarca insanın tek tıbbi ölüm sebebi sigaranın yol açtığı hastalıklar
Ülkemizde WHO’nun verilerine göre yılda 160 bin insan sigaradan ölüyor.
340 milyon tiryakisi ile dünya tütün üretiminin yüzde 29’unu tüketen Çin hariç tutulursa, Türkiye dünya tütün tüketiminde Brezilya,Güney Kore ve Hindistan’dan sonra dördüncü sırada.
WHO tarafından yapılan araştırmaya göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde tütün ve sigaranın 500 milyon kişinin ölümüne sebep olacağı keza bu durumda sigaranın birinci derecede ölüm sebebi olması yolundaki tesbitidir.

Sigara bir sağlık düşmanı
Sigara içenler içmeyenlere nazaran vücutlarına en az yüzde 15 daha az oksijen alıyorlar.
Sigaradan bir  nefes çekip üfleyen kişi çevresine dumanla birlikte 70 mgr yanmış madde, 25 mgr. karbonmonoksit yayar.
Sigara beyin için en tehlikeli alışkanlıkların başında yer alır. (İnme) felç yapan sebeplerde sigara 1 no’lu etkendir.
Sigara içen annelerin çocukları cenine yeterli miktarda oksijen ulaşamaması sebebiyle geri zekalı doğar.
Beyin kanserlerinin yüzde 99’u, beyin kanamalarının yüzde 85’i, sigaradan meydana gelir.
Akciğer kanserlerinin yüzde 95’i
sigaradan oluşur.
Sigara iştah keser, zayıflatır, dişleri
çürütür, vücutta mikrop üremesine, akabinde bir çok hastalıklara yol açar ve mutlaka öldürür.

Sigara içen kadınlar içmeyenlerden 15 yaş daha fazla ihtiyarlıyor.
Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat daha fazla
Sigara kullanan ebeveynlerin çocuklarında sakatlık ihtimali yüzde 65 daha fazla
Sigarada 4 bin çeşit zehirli madde mevcut
Sigarada 100 çeşit kanserojen madde mevcut
Günde 1 paket sigara içilen evdeki çocuklar da 5’er adet sigara içmekte
ABD’de kapalı yerde sigara içmenin cezası 1000 dolar.
Tüm dünyada yılda 6 milyon tona yakın sigara üretiliyor. (1 ton=1 milyon adet)

Banyo küveti akciğer düşmanı

 

Banyo küvetleri, havaya tehlikeli mikro organizmalar yayılmasına ve akciğer hastalıklarına neden oluyor. ABD’de Musevi Tıp ve Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırma sonuçlarına göre, küvet akciğerde ’’Mycobakteri’’ oluşmasını sağlayabiliyor. Tıp merkezinde halen, küvet nedeniyle hastalanan dördü çocuk dokuz kişi tedavi altında. Bilim adamları, hastalığa yakalananların evindeki havada ve küvetlerinde mycobakteri’yi saptadı. Mycobakteri, küvetteki suyun tazyiki ve köpükle havaya karışıyor. Tüberküloz mikrobuyla akraba olan, ancak onun gibi bulaşıcı olmayan bu bakteri okyanusların tuzlu suyu ile bazı havuzlarda da bulunuyor. Fakat sadece kapalı ortamlarda havaya karışıp, hastalığa yol açıyor.

Sigara ile gelen hastalıklar
Sigaranın, içerdiği katran bileşikleri nedeniyle akciğer ve gırtlak kanseri oluşumunda en önemli etken olduğu, sigara içilen ortamlarda bulunan insanların da bundan etkilendiği bildirildi.
 

Geçtiğimiz günlerde Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu tarafından İzmir’de düzenlenen toplantıda, onkoloji bilim dalındaki son gelişmeler ele alındı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Dinçer Fırat, sigaranın, içerdiği katran bileşikleri sebebiyle başta akciğer ve gırtlak olmak üzere, çeşitli kanserlerin oluşumunda en önemli etken olduğunu söyledi.

Sigara dumanı ile alınan nikotinin de kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığını, erken doğumlara sebep olduğunu kaydeden Prof. Dr. Fırat, bu etkilerin sadece sigara içenler için değil, sigara içilen ortamlarda bulunan kişiler için de geçerli olduğunu kaydetti.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİ

Gelişmiş ülkelerde alınan tedbirlerin sigara tüketimini düşürdüğünü, sigara üreten firmaların bu nedenle az gelişmiş 3. Dünya ülkelerine yöneldiğine işaret eden Prof. Dr. Fırat, şöyle konuştu:

“Daha fazla kâr amacı ile 3. Dünya ülkelerine ihraç edilen ve oralarda üretilen sigaralar, firmaların kendi ülkelerinde piyasaya sürdükleri sigaralardan daha fazla nikotin içermektedir. AB ve diğer pek çok ülkede satılan sigaralardaki katran miktarına standart getirilmiştir. AB ülkelerinde 1993 yılı için sigaralarda 15 miligram, 1997 yılı için 12 miligram katran üst sınırı getirilmiştir.”

SİGARALARA STANDART

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu tarafından yapılan bir araştırmada, Türkiye’de en çok kullanılan yerli ve yabancı sigaralardaki katran miktarının belirlendiğini anlatan Prof. Dr. Dinçer Fırat, 1994 yılı temmuz ayında gerçekleştirilen çalışmada, 14 yerli üretim ve en çok kullanılan 8 ithal sigara türününün incelendiğini söyledi.

Araştırmaya göre, Türkiye’de Tekel’in ürettiği Tekel 2000, Kansas 100 ve Yeni Harman sigaraları, Avrupa standartlarına uygun… Buna karşın Tekel ortaklığıyla İsviçre’de üretilen Hanımeli standart sınırında iken, Samsun 216 önemli miktarda katran içermekte. Analizi yapılan ithal sigaraların tümü Avrupa standardında iken, ithal sigaralardan Marlboro 100’s ve Pall Mall standartlara uymuyor.

Akciğer kanseri belirtileri hakkinda aciklamalar Akciğer kanseri belirtileri konusunda bilgiler.

 

Anahtar Kelimeler:Akciğer kanseri belirtileri ,Akciğer kanserinin belirtileri ,akciğer kanseri belirtileri nelerdir,akciğer kanseri nasıl ortaya çıkar,Akciğer kanseri sebepleri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“AKCİĞER KANSERİNİN BELİTİLERİ VE AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar