ALÜMİNYUM FOLYO ZARARLI MI ?

Sağlık 28 Mart 2012

Aleminyum Folyo Zararlı mı?
Aleminyum Folyo
,Aleminyum Folyo Zararları,Aleminyum Tabak,Aleminyumun Zararları, Aleminyum Folyonun Zaraları,Aleminyum Folyo Zararlı mı,Aleminyum Zehirlenmesi, Aleminyum Zehirlenmesi Belirtileri

Mutfaklarımızda sıklıkla kullandığımız aleminyum folyo ve aleminyum tabak, aslında sağlık açısından ciddi zararlara sebep oluyor. Aleminyum kaplarda ve aleminyum folyo ile yüksek ısıda pişirilen yemeklere, yüksek oranda aleminyum elenti geçiyor.


Aleminyum folyo, yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezidir. Ateşe dayanıklı olması nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo, bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülebiliyor. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin uzun süre alüminyum folyoya maruz kalması ve ısı ile beraber gıdanın alüminyum ile temas etmesi halinde gıdalara alüminyumun migrasyonu, nüfuz etmesi söz konusu olabiliyor. Gıdaların alüminyum emmesine neden oluyor.
Aleminyum Folyo Zararları,Aleminyumun Zararları, Aleminyum Folyonun Zaraları,Aleminyum Folyo Zararlı mı
Aleminyum Folyo ve Aeminyum kaplardan dolayı, başta kemik hastalıkları olmak üzere alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yol açtığı belirtiliyor. Kırsal kesimlerde aleminyum kaplar, kentsel kesimlerde ise, aleminyum folyo oldukça sıklıkla kullanılmakta. Bu da kemik hastalıkları ve başta alzheimer olmak üzere bazı nörolojik hastalıklara sebep oluyor. Özellikle diyaliz hastaları için de son derece sakıncalı…
Alemiyum folyo ile pişirilen kırmızı ve beyaz etlere, yüksek oranda aleminyum geçiyor. Bu da vücutta ağır metal birikmesine neden oluyor. Fırın yemeklerinde alemiyum folyo yerine yağlı kağıt kullanılması çok daha sağlıklı…Çünkü, besinlerdeki aleminyumun artması, başta alzheimer olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, kanser gibi birçok hastalığa neden olabiliyor. Bir diğer sağlık açısından sakıncalı yönü ise, vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini azaltıyor.
Aleminyum Folyo Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereknler ;
*Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur; Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine hapsedilerek pişirilmesi sakıncalıdır.
* Buzdolabının sağladığı 4-6°C derece sıcaklıkta alüminyum folyo ile uzun süreli saklama yapmak, sağlıklıdır. Gıdanın, ıslak asidik ya da bazik karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.
* Alüminyum folyoyu, asitli (yoğurt, limon sıkılmış et ve ürünleri gibi), yüksek sıcaklıkta pişirilen ve uzun süre dondurarak muhafaza edilen gıdalarda kullanmayın.
* Alüminyum kaplar yerine paslanmaz çelik kaplar, folyo yerine de yağlı kâğıt ambalajları tercih edin.
* Folyoya ısıtma işlemi uygulamayın.
* Balık, et gibi yiyecekleri alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmeyin. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girebilir.
* Alüminyum folyoya sarılıp saklanacak gıdalar, çok tuzlu, ıslak ya da limonlu olmamalı.
Aleminyum Zehirlenmesi, Aleminyum Zehirlenmesi Belirtileri
Aleminyum zehirlenmesinde, Bunama, gastroenterit, böbrek hasar,karaciğer fonksiyon bozukluğu, iştah kaybı, denge kaybı, adale ağrısı, psikoz, nefes darlığı, bünyede zayıflık gibi belirtiler görülebilir.  Son dönemde yapılan araştırmalar alüminyumun Alzheimer, Parkinson, bunama,hareketlerde koordinasyon kaybı, kelimeleri düzgün telaffuz edememe gibi nörolojik problemlerin oluşumunda çok büyük katkısı olduğunu ortaya koymuştur.

Aleminyum Folyo,Aleminyum Folyo Zararları,Aleminyum Tabak,Aleminyumun Zararları, Aleminyum Folyonun Zaraları,Aleminyum Folyo Zararlı mı,Aleminyum Zehirlenmesi, Aleminyum Zehirlenmesi Belirtileri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ALÜMİNYUM FOLYO ZARARLI MI ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar