ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI,YENİ DOĞMUŞ BEBEĞİN BESLENMESİ

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008

Yeni doğmuş bebeğin sindirim sistemi, henüz oluşmadığı için sonderece hassastır.bu bakımdan anne sütü başka hiç bir besin maddesiyle ölçülemeyecek mükemmelliktedir.içinde büyümeye,gelişmeye yarayan hormonlar,vitaminler,proteinler,yağ,şeker ,mayalar vardır. bebek için en uygun besindir.ayrıca ana sütü ,doğrudan doğruya memeden çocuğun ağzına verildiği için,bozulma, mikropla ve havayla temas gibi şeylere uğramadan bebek tarafından emilir.emzirme süresi,süt miktarına ve bebeğin emişine göre değişir.
çocuk aşırı beslenirse; kusmalar ,kakada pürtükler,deride egzema, iştahsızlık görülebilir.
az beslenmede ise;büyüme ve gelişme durur, deri altı yağ dokusu erir,çocuk zayıflar,baygınlık çöker,huysuzluklar başlar.bu durumda eğer anne sütü az geliyorsa anne sütünün yanısıra inek sütü ile takviye yapılır,yada anne sütü tamamen kesilmişse, bebek sadece inek sütü ile beslenir.

inek sütü ile beslemede,sütün iyi bircins inekten alınması sağlık ve hijyen kurallarına uyulması gereklidir.

5 aylık bebeğin beslenmesi:

çocuk geliştikçe gıda ihtiyacı artar ve anne sütü yetersiz gelmeye başlar.özellikle 5. ve6. aylardan itibaren ek gıdalara başlanma zamanıdır.sebze çorbaları, taze sıkılmış meyve suları, sebze ve meyve püreleri tercih edilebilir.

9 aylık bebeğin beslenmesi:

çocuk dokuz aylık olduğunda dişleri çıkmaya başlar ve çiğneme işini artık yapabilir.çocuğa bu devrede mamalar daha koyu verilir.bisküvi, yoğurt verilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI,YENİ DOĞMUŞ BEBEĞİN BESLENMESİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar