Arı Soktuğunda Ne Yapılmalı ?

Sağlık 17 Mart 2014

Arı Soktuğunda Ne Yapılmalı  konulu makalemizde sizler için faydalı bilgiler vereceğiz. Pek çoğumuzun başına en az bir defa gelmiştir arı sokması.. Acısı inanılmaz kötü.. Üstelik uzun sürede iyileşiyor. Bazı kişilerde herhangi bir probleme neden olmazken, bazı kişilerde de farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Benim çocukluğumda, arı soktuğu zaman, üzerine anahtar koyarlardı şişmesin diye.. Ne kadar faydalıydı bilemiyorum..Ama arı sokması son derece ciddi bir iştir. Anaflaksi denilen alerjik durum geliştiğinde reaksiyonlara sebep olabileceği için ölümlere dahi yol açabilecek bir durumdur. Arı sokması bir nevi penesilin alerjisi gibi olabilir bazı kişilerde. Arı Soktuğunda Ne Yapmalı,Arı Soktuğu Zaman Ne Yapmalıyız,Arı Soktuğunda Şişmemesi İçin Ne Yapmalıyız,Arı Soktuğunda Yapılması Gerekenler,Arı Sokmasının Zararları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını makalemizin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Arı Soktuğunda Ne Yapmalı-Arı Soktuğu Zaman Ne Yapmalıyız

ari_sokmasinin_caresi

 

Arı Soktuğunda Şişmemesi İçin Ne Yapmalıyız,Arı Soktuğunda Yapılması Gerekenler konusunda sizlere maddeler halinde bir kaç öneri sunacağız.

  • Bal arısı soktuğunda iğnesi deride kalır ve kendisi ölür, ama yaban arısı eşek arısı soktuğunda iğnesi kalmaz ve arı ölmez.
  • Bal arısı aslında insan vücudu için pek çok fayda sağlar.Ama birden fazla bal arısının sokması tehlikelidir.
  • Bal arısı soktuğunda iğnesini çıkarmak gereklidir.İğnesini çıkarmanıza rağmen şişlik ve ağrı devam ediyor ise, şişen bölgenin üzerine lapa yaptığınız karbonatı sürerseniz ağrısını alır.
  • Eğer elinizde karbonat yok ise, yoğurt sürmek ve  soğuk su ile bölgeyi yıkamak da acıyı azaltan durumlardır.
  • Arı soktuğunda hemen o bölgeye çamur uygularsanız şişmesini engeller.
  • Arı soktuğunda bölgeyi emmek,ovalamak iyi değildir.
  • Eğer arı soktuktan sonra, boğazda kaşıntı, dilde şişme yutkunma zorluğu gibi şikayetler yaşarsanız acilen bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Arı Sokmasının Zararları

ari_sokmasi

Arı sokması durumunda, bazı kişilerde allerjik durum meydana gelebilir. Sayıları çok az olmakla birlikte, bazı insanlar arı sokmasına karşı duyarlıdır. Arı soktuğu durumlarda, kurdeşen, ürtiker seyrek olarak kollapsa  neden olabilir. Arının soktuğu kimsenin yüzü beyazlaşmaya, nabzı yükselmeye başladığında derhal hekime baş vurmak gereklidir. Aşırı alerji gösterenler tedavi yolu ile arı sokmasına karşı bağdaşıklık kazanabilir. Arı Soktuğunda Ne Yapmalı,Arı Soktuğu Zaman Ne Yapmalıyız,Arı Soktuğunda Şişmemesi İçin Ne Yapmalıyız,Arı Soktuğunda Yapılması Gerekenler,Arı Sokmasının Zararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Arı Soktuğunda Ne Yapılmalı ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar