Aşure Günü Ne Yapılmalıdır ?

Aktüel/Güncel, Dini Bilgiler 13 Kasım 2013

Aşure Günü Ne Yapılmalıdır ? konulu makalemizde bu mübarek günde yapılması gerekenler konusunda sizlere bilgiler vermek istiyoruz. Aşure günü bildiğiniz üzere müslüman alemi için önemli bir gündür ve bu güzel günde insanlar evlerinde yaptıkları aşureyi çevresindeki insanlarla paylaşır. Bu günkü makalemizdeAşure Günü Nelere Yapılır,Aşure günü Neler Yapılmalıdır,Aşure Günü Yapılacaklar,Aşure Günü ne Yapmalıyız,Aşure Gecesi Yapılacaklar  konularında sizlere faydalı bilgiler sunacağız.  Öncelikle bu yıl aşure günü ne zaman sorusuna cevap verelim. 2013 Aşure Günü 13 Kasım 2013 Çarşamba gününe rastlamaktadır. Yani 12 Kasım gecesini 13 kasım gününe bağlayan gece aşure gecesi başlar. Pek çok insan da Allah rızası için, aşuresini yapıp sevabına dağıtır. Peki aşure günü ne yapılamalıdır.. Aşure günü okunacak dualar nelerdir.. Merek ettiğiniz tüm konularda sizleri bilgilendirmek istedik.. Buyurun Aşure günü yapılacaklar konusuna..

Aşure Günü Nelere Yapılır,Aşure günü Neler Yapılmalıdır,Aşure Günü Yapılacaklar,Aşure Günü ne Yapmalıyız,Aşure Gecesi Yapılacaklar

Aşure Günü Yapılması Gerekenler
Aşure Günü Yapılması Gerekenler

Muharrem ayının 10. gününe denk gelen aşure gecesi, Muharrem ayının en kıymetlisidir. Aşure gününde ve gecesinde dualar kabul edilir. Hadis-i Şeriflerle bildirildiğine göre aşure gününde şu ibadetleri yapmak çok faziletlidir.

 • Oruç tutmak: Aşure günü oruç tutmak sünnettir. “Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.” (Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani)
 • Aileye Nafaka Vermek: “Bir kimse ailesinin nafakasını artırırsa, Allah-u Teala bütün bir sene boyunca o kişinin rızkını bollaştırır.” (Beyhaki)
 • İftar Vermek : “Aşure günü kim bir mümine iftar yemeği verir ise, ümmet-i Muhammed’in hepsine iftar ettirmiş, karınlarını doyurmuş gibi sevap kazanır.” (Gunye: 88) 4)
 • Tövbe Etmek: “Allah-u Teala muharrem ayında Yunus Aleyhissamın kavminin tövbesini kabul etti. Diğerlerinin de tevbesini kabul eder.” (Gunye: 354)
 • Gusul almak :  “Aşure günü gusleden ölüm hastalığından başka hastalık görmez.”
 • Hasta Ziyareti: “Aşure gününde bir hastayı ziyaret eden, bütün insanları ziyaret etmiş gibi olur. Aşure gününde bir kimseye su veren hiç isyan etmemiş gibi olur.”Aynı zamanda Akrabayı, eşi dostu ziyaret etmek.
 • İhlas Suresini Okumak: “Her kim aşure gününde bin kere ihlas suresini okursa, ona rahmet nazarı ile bakılır ve o kimse sıddıklardan yazılır.” (Nüzhetül Mecalis: 156)
 • Farz namazlar Dışında Nafile Namazı Kılmak.
 • Yetim Başı Sıvazlamak.
 • Sürme Çekmek.
 • Bir Alimi Ziyaret Etmek.
 • Tırnak Kesmek
 • Çok selam vermek: “Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur.” (Şir’a)Aşure Günü Nelere Yapılır,Aşure günü Neler Yapılmalıdır,Aşure Günü Yapılacaklar,Aşure Günü ne Yapmalıyız,Aşure Gecesi Yapılacaklar
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Aşure Günü Ne Yapılmalıdır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar