Ayak Mantarına Doğal Çözüm

Sağlık 26 Şubat 2015

Ayak mantarı pek çok kişinin muzdarip olduğu önemli bir sağlık sorunudur. Peki ayak mantarı neden olur ? Ayak mantarı mantar adı verilen bir çeşit küfün sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Ve pek çok insan hayatında bir defa dahi olsa ayak mantarına yakalanmıştır. Fakat bazı insanlarda ayak mantarı daha sık görülür. Bunun nedeni tam olarak bilinmese bile, yapılan bazı çalışmalar sonucunda ayak mantarı neden olur sorusuna bazı yanıtlar verilmiştir. Ayak mantarı neden olur sorusuna cevap olarak,  sıkı çoraplar ve ayakkabılar giyilmesi, ılık iklim şartları nedeni ile, ayakların sürekli nemli kalması ve ayakları yıkadıktan sonra kurulanmaması gibi sebepler sayılabilir. Nemli ortam mantar üremesi konusunda oldukça elverişli bir ortamdır. Ayak mantarının belirtileri, ayak parmakları arasında şiddetli kaşıntı, kızarıklık, kabarcıklı bir görünüm ve yaygın olarak ayak kokusudur. Üstelik ayak mantarı sadece sağlık problemi olmakla kalmıyor, toplum içerisinde de kişinin zor anlar yaşamasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Nemli ortamda yaşama imkanı bulan bakteriler ve mantar gibi mikro organizmalar ayaklarda koku da meydana getirmektedir. 

Ayak Mantarı Bulaşır mı ?

Ayak mantarı olanlar ve ayak mantarı olmak istemeyenlerin en çok merak ettiği konu ayak mantarı bulaşır mı ?Evet ayak mantarı bulaşır. Peki ayak mantarı nasıl bulaşır ? Terlik, çorap,ayakkabı gibi ortak kullanılan eşyalardan, hama veya saunadan, banyo küvet plaj gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabilir.

Ayak Mantarı İçin Doğal Çözümlerayak_mantarina_dogal_cozum

Makalemizin başlangıcında ayak mantarı neden olur ve ayak mantarı belirtileri konusunda sizlere bilgiler vermiştik. Makalemizin bu bölümünde ise, ayak mantarı için doğal çözümler,ayak mantarı nasıl geçer ve ayak kokusu nasıl giderilir sorularına cevap vereceğiz. Ayak mantarı için uygulayabileceğiniz bazı doğal çözümler mevcuttur. Bu doğal çözümler sayesinde ayak mantarı nasıl geçer diye düşünmenize gerek kalmayacak.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer/Ayak Mantarı İçin Doğal Çözümler

Ayak mantarı için en doğal çözüm çay ağacı yağı, aynı safa kremi ve İsveç şurubudur. Şimdi ayak mantarı içi bu doğal çözümleri nasıl kullanmanız gerektiği konusuna gelelim. Ayaklarınız sabunlu ılık su ile yıkadıktan sonra, tırnaklarınızı güzelce fırçalayın. Bir parça pamuğun üzerine bir miktar İsveç Şurubu dökün ve tırnaklar da dahil tüm ayaklarınızı iyice silin. Ayağınıza sürdüğünüz İsveç Şurubu kurduktan sonra aynı safa kremini sürün. 2 ay boyunca düzenli olarak bu kürü uygulayın. 2 ayın sonunda başarı ile ayak mantarı sorunundan ve dolayısı ile ayak kokusundan kurtulmuş olacaksınız.

ayak_kokusundan_kurtulmanin_dogal_yoluAyak Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ayak kokusu nasıl giderilir konusunda size çok yardımı olacak bir öneri sunmak istiyoruz. Çay Ağacı yağı da ayak mantarı ve ayak kokusunu giderir. Ayaklarınızı ılık sabunlu su ile yıkadıktan sonra Çay ağacı yağını kullanmanız gerekli. Bunun için, 3 litre sıcak suyun içerisine 15 damla çay ağacı yağı ekleyin ve ayaklarınız hazırladığınız bu suyun içinde 10 dakika bekletin. 10 dakikanın sonunda ayaklarınızı suyun içinde çıkarın ve iyice kurulayın. Bu uygulamayı da 1-2 ay yapın bu süre sonunda ayak kokusu ve ayak mantarı probleminden kurtulmuş olacaksınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ayak Mantarına Doğal Çözüm” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar