BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GİDERİLİR VE BEBEK BESLEMEDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Gezelim Görelim 3 Ağustos 2008

Gaz sancısına karşı ne yapmalı?

Bebekler için ilk dört ay çok zor bir dönemdir. Sürekli bağırsakdaki gazlardan rahatsızlık duyarlar. Özellikle öğünlerden sonra ve akşamları bağırsakları hareketlendiğinde, bebek kendini büker, bacaklarını kendine çeker ve ağlar. Üç aylık olana kadar bebeklerde bu tür gaz sancıları oldukça yaygındır. Bu gaz sancilarının ne olduğunu tam olarak kimse bilmez. Bilinen tek şey, en fazla dört ay sürdüğü ve telaşlanacak bir durum olmadığıdır.

Sebebi ne olursa olsun, gaz nedeniyle hem anne ve babalar hem de bebekler çok rahatsız olurlar. *Alacağınız minik önlemler ile bu sıkıntılan ortadan kaldırabilirsiniz.

– Bebeği öğün sırasında sık sık kaldırıp geğirtmeli ve kendi beslenmenize dikkat etmelisiniz.

-Sizin kaldıramayacağınız besinleri bebeğinizin bağırsaklan hiç kaldırmayacaktır.

Yine de bağırsaklarda gaz oluşmuşsa, sancıları şu şekilde dindirebilirsiniz:

* Bebeğin karnını ovun ve bacakların
dizlerinden bükerek kendisine doğru hafifce bastırın.

* Bebeği yüzükoyun omzunuza doğru yatırın ve biraz dolaştırın.

* Bebeğin karmna, az doldurulmuş su torbası koyun.

Bütün bunlar bebeğin sancılarını dindirebilir, ancak bunun kesin olarak bir reçetesi yoktur. En son olarak, zamanla bebeğinize neyin iyi gelip neyin iyi gelmediğini ve bazen en iyi annenin bile bebeğin sancısını dindiremediğini göreceksiniz.
Bebek mamasına ÇIğ yumurta katmayın

Cok değerli bir besin maddesi olan yumurta yüksek değerde protein, vitamin, demir ve kalsiyum içerir. Bu yüzden eskiden beri, bebeğin mamasına çiğ yumurta karıştırilması önerilirdi. Ancak, bu öneri artık geçerliliğini kaybetti, çünkü salmonellaadlı bir bakteri türünün varlığı keşfedildi. Salmonella her bin yumurtadan birinin içinde bulunsa da bu tehlikeli uyarıcıların bebeğe bulaşma riski oldukça büyük.

Bebekleri sarsmayın

Bebeğiniz hiç durmadan ağlar ve hiç bir şeyle sakinleşmez. Ister altını değiştirin, karnını doyurun. gezdirin, şarkı söyleyin, isterseniz sallayın. Anne ve babalar böyle durumlarda bebeklerinin ağlamaması için artık ne yapacaklaonı şaşırır. Anne veya babalar ağlayan bebeği sarsarak susturmaya çalıştıklarına sık sık rastlanır. Bebeği koltuk altlarındao tutup, ileri geri hırpalarlar. Bebeğin bu şekilde sarsılması ona dayak kadar zarar verir. Çünkü bebeğin bedenine göre ağır olan kafasının bu şekilde hızla ileri – geri sallanması, onun nazik omurga kemiğini yerinden oynamasına ve beyininde birtakım yaralanmaların oluşmasına sebep olur, Kan damarları çatlayabilir ve biriken kan diğer damarlara pompalanır. Böylece beyinin bazı bölgelerinde ufak zedelenmeler ve yaralar oluşur. Bunun olumsuz sonuçları, gelişim bozukluğundan zeka bozukluğuna kadar uzanır. Hatta bu durumun ölümle bile sonuçlandığı görülmüştür. Onun için ne kadar öfkelenseniz de bebeğinizi hiçbir zaman sarsmayın.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GİDERİLİR VE BEBEK BESLEMEDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar