Beşiktaş’ın Yeni Stadı Vodafone Arena’nın Hiç Bilinmeyen 7 Özelliği

Bilim ve Teknoloji 17 Şubat 2016

Türkiye Futbol Ligi, Süper Lig’in 4 büyüklerinden bir tanesi olan Beşiktaş için yepyeni bir stadyum yapıldı. Vodafone Arena adı verilen stadyum artık bitme aşamasına geldi. Çok konuşulacak olan Vodafone Arena stadyumu, diğer stadyumlarla karşılaştırıldığında oldukça farklı özelliklere sahip. Meraklıları için, Vodafone Arena stadyumunun hiç bilinmeyen farklı özelliklerini sizlerle paylaşmak istedi. Teknolojinin tüm imkanlarını fazlasıyla kullanan ve dijital özellikleri ile oldukça ilgi çekecek olan Vodafone Arena Stadyumunun hiç bilinmeyen 7 özelliği.

Zengin İçerikli Dijital Ekranlar

vodafone_arena_stadyumu

Vodafone Arena Stadyumu, Futbol tarihinde yapılan tüm stadyumlardan çok daha farklı. Türkiyenin en akıllı stadyumu olarak tasarlanan Vodafone Arena Stadyumu, dijital ekranları sayesinde, stdayuma gelen taraftarlarınn, stadyum etrafında yapılan taraftar röportajlarını, önceki maçları, ligde oynanan diğer maçların özetlerini izleme olanağı bulmasını sağlayacak.

Türkiye’nin İlk Çevreci Stadı

besiktas_vodafone_arena_stadyumu

Beşiktaş Futbol takımı için inşaa edilen Vodafone Arena Stadyumu çevreci bir stadyum olmasıyla dikkat çekiyor. Fotovoltaik sistem ile güneşten elektrik elde edecek olan Vodafone Arena Stadyumu çatıya düşen yağmurlardan faydalanarak yağmur sularını da depolama özelliğine sahip. Stadyumdaki klimalarda ise ozon dostu gaz kullanılacak ve kapalı alanlar için % 100 oranında temiz hava veren klimalara sahip olacak.

Küçük Bir Şehir Kompleksi

besiktas_vodafone_arena_stadi

Vodafone Arena, gerçek anlamda minyatür bir şehir kompleksi olacak. Sadece futbol sahası olarak değil, aynı zamanda sanatsal faliyetlere ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmış olması da futbol tarihinde bir ilk olarak gündeme geliyor. Konser, sergiler, moda gösterileri gibi kültürel ve sanatsal faaliyetler Vodafone Arena’da yapılabilecek. İçerisinde restoran ve kafelerin de hizmet vereceği Vodafone Arena stadyumu futbol sahası olmasının yanı sıra aynı zamanda, güzel ve şşık bir yaşam alanı olarak da faaliyet gösterecek.

Çatı Açıklığı 209 Metre

besiktas_vodafone_arena_stadi_ozellikleri

Vodafone Arena çatı açıklığı konusunda dünya rekoru kırıyor. 209 metre çatı açıklığı ile, en geniş çatı olan 200 metrelik açıklığın rekorunu da egale etmiş oluyor. Sahada bulunan taraftarlar ve futbolcular yukarıya baktıklarında muhteşem bir gökyüzü manzarasını karşılarında görebilecekler.

Denizden 5 Metre Aşağıda

besiktas_vodafone_arena_stadyumu_ozellikleri

Vodafone Arena’da yapılan bir çalışma oldukça ilginç. Deniz seviyesinden 5 metre aşağıya kazı yapılacak inşaa edilen Vodafone Arena Stadyumunda bu sayede, Beşiktaş taraftarlarının coşması sağlanırken rakip takımın ise, boğucu bir atmosferde bulunması sağlanacak. Tribünlerin sahaya daha dik eğilmesini sağlayacak olan bu özellikten dolayı, rakip takımların iş gerçekten de zor gibi görünüyor.

Çimlerin Neredeyse Tamamı Doğal

besiktas_vodafone_arena

Dünya futbol takımlarının sahip olduğu stadyumların sadece bir kaç tanesinde görülen doğal çim uygulaması, Vodafone Arena Stadyumunun neredeyse her tarafında kullanılacak. Vodafone Arena’daki çimlerin %95’i doğal. Geri kalan %5’lik kısım ise Hibrit.

Tam Bir Teknoloji Üssü

vodafone_arena_besiktas

Vodafone Arena Stadyumu 42 bin kişili kapesiteli olarak planlanmış. Ve en çok beğenilecek özelliği ise 42 bin kişinin aynı anda 4,5 G hızıyla internete giriş yapabilecek olmaları. Maçla ilgili interaktif bilgiler anında HD olarak ekranlara yansıtılacak.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Beşiktaş’ın Yeni Stadı Vodafone Arena’nın Hiç Bilinmeyen 7 Özelliği” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar