BEYAZ KENT LİZBON

Gezelim Görelim 5 Haziran 2008
Lizbon (Portekizce: Lisboa), Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon bölgesine bağlı Büyük Lizbon altbölgesinin belediyelerinden biridir. Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır.
2001 yılında 564.477 nüfusa sahip olan Lizbon şehrinin içinde bulunduğu “Lizbon Metropolitan Alanı”nın nüfusu 2005 yılında yaklaşık 2.700.000 civarındadır. Lizbon bölgesi Avrupa Birliği ortalamasının üzerindeki refah düzeyi ile Portekiz’in en zengin bölgesidir.

turistler ‘Beyaz kent’ tanımını kullanırlar bu şehir için. Gerçekten de eski kent Alfama’nın kıvrılarak yukarıya doğru uzanan daracık sokaklarını tırmanıp, tepeden kente ve limana baktığınız zaman sadece beyaz bir kent ve kırmızı damları görüyorsunuz.
Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisi olan Lizbon Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. 1260 yılından beri Portekiz’in başkenti olan şehir 16. yüzyılda Portekiz İmparatorluğu zamanında en ihtişamlı dönemini yaşamıştır.

Lizbon Avrupa’nın en sıcak başkentlerinden birisidir. İlkbahar ve yaz ayları genellikle güneşlidir. En yüksek sıcaklık 35º ile 40°C, en düşük sıcaklık 15º ile 20°C arasındadır. Sonbahar ve kış mevsimleri genellikle yağmurlu ve rüzgârlıdır ancak güneşli günlere de rastlanır. Sıcaklık nadiren 5°C’nin altına düşer. Bu mevsimlerin ortalama sıcaklığı 10°C civarındadır. Kar yağışı ise Lizbon’da çok nadir görünen bir yağış şeklidir. Ortalama olarak yılda 3.300 güneşli saat ve 100 yağmurlu gün vardır. Lizbon Gulf Stream’den oldukça etkilenmektedir.

GEZİLİP GÖRÜLMEYE DEĞER YERLERİ:

Baixa adı verilen şehir merkezi, 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almak üzere önerilmiştir. Baixa, 1755 yılında şehrin büyük kısmını yıkan depremden sonra planlanarak inşa edilmiştir ve meydanlar ile bezenmiş, dik kesişen bir cadde ve sokak ağına sahiptir. Baixa ‘nın doğusunda Lizbon’un kurulduğu yedi tepeden birinin üzerinde São Jorge Kalesi ve Lizbon Katedrali yer alır. İlin en eski mahallesi, Tejo Nehri’nin yakınındaki Alfama’dır. Bu mahalle tarih boyunca süregelen depremlerin çoğundan, fazla yara almadan kurtulmuştur. Diğer görülmeye değer yerler arasında:
*Praça do Comércio (Ticaret Meydanı) ve yakınlarındaki, güzel ön cephesiyle tanınan
* Nossa Senhora da Conceição Velha Kilisesi,
*Rossio Meydanı,
*Restauradores Meydanı,
* Elevador de Santa Justa ( 1900’lü yıllarda Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için kurulan Neogotik tarzdaki asansör),
* Jerónimos Manastırı,
*Belém Kulesi,
*Padrão dos Descobrimentos (Keşifler Anıtı) ve
* Carmo Rahibe Manastırı sayılabilir.
*Restauradores Meydanı
Lizbon şehri mimari açıdan çok zengindir. Roma, Gotik, Manuelin, Barok, Geleneksel Portekiz, Modern ve postmodern tarzı yapılar şehrin her yerinde görülebilir. Şehirde aynı zamanda büyük bulvarlar ve bunların üzerinde de çeşitli anıtlar bulunur. Özellikle yukarı kısımda bulunan bu bulvarların arasında Avenida da Liberdade, Avenida Fontes Pereira de Mello, Avenida Almirante Reis ve Avenida da República sayılabilir. Şehrin önemli müzeleri arasında:
*Museu Nacional de Arte Antiga(Antik Sanat Ulusal Müzesi),
*Museu dos Azulejos (Portekiz tarzı Azulejo Mozaik Müzesi),
*Museu Calouste Gulbenkian (Calouste Gulbenkian Müzesi,
*çeşitli antik ve modern sanat eser koleksiyonları mevcuttur),
*Lisbon Oceanarium (Lizbon Okyanus Müzesi, Avrupa’daki en büyük Okyanus Müzesidir), *Centro Cultural de Belém (Kültür Merkezi),
*Museu Nacional dos Coches (Ulusal At arabası Müzesi, dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir) ve
*Museu da Farmácia (Eczacılık Müzesi) sayılabilir.
Lizbon’un opera salonu Teatro Nacional de São Carlos, özellikle sonbahar ve kış sezonunda yoğun gösterilere sahne olur. Diğer önemli tiyatro ve konser salonları arasında Centro Cultural de Belem, Teatro D. Maria ve Gulbenkian Vakfı sayılabilir.
Cristo Rei anıtı, nehrin sol kıyısında Almada’da bulunur. Tüm şehre hâkim bir noktada kolları açık şekilde görülen anıt heykel Rio de Janeiro’daki Corcovado anıt heykeline benzer. II. Dünya SavaŞı’ndan sonra Portekiz’in savaşın yıkımından kurtulmasına şükran amacıyla yapılmıştır.
Lizbon’da doğan bir Hristiyan azizin anısına Haziran ayında, beş gün süren ve caddelerde kutlanan bir festival yapılır. Ömrünü yoksullara adaması nedeniyle Katolik Kilisesi tarafından aziz ilan edilen ve Portekizli zengin bir aileden gelen Padua’lı Aziz Anthony (ya da Santo António) Lizbon’da doğmuştur. Şehrin koruyucu azizi olan Zaragoza’lı Vincent adına düzenlenen bir festival yoktur.
Parque Eduardo VII, şehir merkezinde yer alan en büyük parktır ve Avenida da Liberdade’nin devamında bulunur. Park adını, açılışı sırasında orada bulunan İngiltere Kralı VII. Edward’dan alır. Estufa Fria adı verilen kış bahçesinde çok çeşitli bitkiler bulunur.
Lizbon’da her yıl Lisbon Gay ve Lezbiyen Film Festivali düzenlenir.

alıntıdır…

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BEYAZ KENT LİZBON” hakkında 5 yorum var

 • Bir Elde Sen Uzat

  Blogcular olarak el ele vererek bir yardım kanpanyası başlattık. İlk adım olarak Huzur evini seçmiştik. Bayramda bu güzel organizasyonu gerçekleştirdik. İlgili bloga http://www.bireluzat.com adresinden ulaşabilirsiniz.Yapılacak olan yardım organizasyonlarında sizleride aramızda görmekten mutluluk duyarız. İlgilerinize Tsk ederim.

 • Bir Elde Sen Uzat

  BAşlatmış olduğumuz Huzur Evine Yardım Kampanyasında İlgi ve desteklerinizi bekliyoruz. http://www.bireluzat.blogspot.com

 • Şükrü Yılmaz

  Günaydın Hayırlı Günler Sağlıklı neşeli güzel ve bereketli bir gün ve Haftasonu Tatili geçirmenizi dilerim.Saygılarımla

  Şükrü Yılmaz
  Antakya-Hatay

  http://sukruyilmaz.net
  http://sykruyilmaz.net/blog

  BIRAK BENİ GİDEYİM

  Aldırma göz yaşıma benim biricik kızım
  Bırak beni gideyim ayılmadığım yere
  Bir gamlı bülbülüm ki yavruma geçmez nazım
  Neden feryat edeyim duyulmadığım yere

  Madem ki görenlerin ürperdiği yarayım
  Kimden medet umayım kimden derman arayım
  Bir selamı çok gören semte neden uğrayım
  Girmem sevilmediğim sayılmadığım yere

  Beni aldatan benim eşim, dostum, bigünah.
  Ne gafil serseriyim bin kere eyvah eyvah
  Mecnun etsin de beni mecbur etmesin Allah
  Dönmem insan yerine konulmadığım yere

  Alıntı:Cemal Safi
  http://www.siirdefteri.com/?sayfa=siir&siir_id=2562

 • Şükrü Yılmaz

  Günaydın Hayırlı Günler Cumanız Mübarek Olsun Sağlıklı neşeli güzel ve bereketli bir gün geçirmenizi dilerim.Saygılarımla

  Şükrü Yılmaz
  Antakya-Hatay

  http://sukruyilmaz.net
  http://sykruyilmaz.net/blog

  TESPİH

  Çekersin boncukları tek tek
  Sanki hiç bitmeyecekmiş gibi
  Ama oda biter
  Çekilmez olur artık ağırlığı
  Halbuki tüy gibi hafiftir o

  Sallarsın canın sıkıldığında
  Parmaklarının arasında dolaşı bazen
  Bazen bileğinde takılıdır
  Bazen arabanın vitesindedir
  Ve en önemlisi çekersin bir bir
  Günahlarımı affet allahım diye

  Alıntı:Tuncay Çelik
  http://www.siirkolik.com/siir_oku.asp?id=11382&baslik=Tespih

 • corcianaz

  Merhaba,

  Lizbonda yaz adlı bir film izlemiştim yıllar önce.Ve hep yeşil sahneler kalmış aklımda..Bir gün imkan olursa gidip görmek isterim.Bilgilendirme için teşekkürler:)

  Hayırlı cumalar:)

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar