Bir Çocuğun Ağzından Yetiştirilmesi Konusunda Önemli Tavsiyeler

Çocuk yetiştirmek artık zorluktan çıkıp, sanat haline geldi neredeyse. günümüz teknolojileri ve ortamın iyice kötüleşmesi nedeni ile, çocuklarla gerektiği gibi ilgilenmek, onları da bir birey olarak görüp, o şekilde davranmak gerekli. Aman çocuk o ne anlar demeden önde bir değil beş kere düşünmek gerekli. Çocuk yetiştirirken ben büyüğüm her kararı tek başıma alırım gibi bir lüks yok artık. Bizlerin yetişme koşulları ile şimdiki çocukların yetişme koşulları bambaşka. Bu günün koşullarını göz önünde bulundurarak davranmak şart oldu. Pek çok anne baba çocuğuna nasıl davranacağını şaşırmış durumda. Peki ne yapmak lazım? Çok baskılamak m yoksa özgür bırakmak mı ? Gelin bir çocuğun kaleminde, tüm çocukları temsilen yazılmış olan yetiştirme tavsiyelerini birlikte görelim.

Çocuk Yetiştirmenin 10 Basit Kuralı

cocuk_yetistirmenin_puf_noktalari

Bana su vermeyin ya da benden su istemeyin. Aileden herhangi biri hizmetçi konumuna düşmesin. Herkes kendi işini kendisi yapabilir. Evde küçük yaşta iş gücü oluşturmaya ya da sevgiyi istismar etmeye gerek yok.

cocuk_yetistirmenin_kurallari

Beni sürekli koruma altında tutup, hata yapmamı önlemeye çalışmayın. Benim de hata yapmama ve bunun sonucunda doğruyu bulmama fırsat verin.

cocuga_hediye_almak

İstediğim her şeyi anında almayın. Siz kimseden karşılıksız bir şey almıyorsunuz. Her şeyin bir çalışma karşılığında alınabildiğini ben de öğreneyim. Çalışmanın sonunda ödül olduğunu anlamama yardım edin.

cocugu_dogru_yonlendirmek

Benim özgür olmam demek sizin de özgür olmanız demektir. Bana saat kaçta evde olacağımı söylemek yerine ilkeler söyleyin. Kendine dikkat et, iyi insanlarla arkadaşlık yap gibi sözler, bana saat kaçta gelmem gerektiğini söylemenizden çok daha faydalı ve anlamlı olacaktır. Eğer durum bu şekilde devam ederse ben gündüz de isteiğimi yaparım hiç sıkıntı olmaz.

okula_giden_cocuk

Sizler için aldığım notlar çok önemli olsa da okulun amacı not almak değil bir şeyler öğrenmektir. Okulda hangi dersten kaç puan aldığımı değil, bir şeyler öğrenip öğrenmediğimi takip edin. Çünkü okul hayatım bittiğinde beni hayatta tutacak olan şey aldığım notlar değil, öğrendiğim bilgiler olacaktır.

cocugun_fikrini_almak

Benimle ilgili pek çok fikre ve isteğe sahip olabilirsiniz.  Fakat, benim de bir birey olduğumu hatırlayıp, benimde fikrimi almanız gerekir. Ama fikrimi alırken de beni gerçekten dinleyin ve ne hissettiğimi anlamaya çalışın. Unutmayın ki, ebeveyn çocuk arasındaki sorunların pek çoğu, iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Konuşmak kadar dinlemeyi de bilmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

cocugun_yalan_soylemesi

Benimle ilgili bilmek istediğiniz her konuda size dürüst olmayı çok istiyorum. Beni yalan söylemek zorunda bırakmayın. Durum yalan söylemeye kadar geldiğinde, benimle ilgili bilmeniz gereken hiç bir şeyi de öğrenemezsiniz.

agresif_cocuk

Söylediğiniz bir şeye karşı çıktığımda size değil, söylediklerinize karşı çıktığımı dediğimi bilmeniz çok önemli. Siz de aynı şekilde bana değil söylediklerime karşı çıkın. Bana aptal olduğumu söylemek yerine, söylediğimin iyi bir fikir olmadığını belirtin. Bu şekilde beni incitmemiş olursunuz.

toplum_icinde_sayginlik

Sizin bana bir birey olarak davranmanız, toplum içinde de sizin gurur duyacağınız bir birey olmamı sağlayacaktır.

cocuga_saygi

Evet sizden sevgi beklediğim doğrudur. Ama sevginin yanı sıra saygı da beklediğimi unutmayın. Siz nasıl ki benden saygı bekliyorsunuz ben de aynı şekilde bir birey olarak saygı bekliyorum.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bir Çocuğun Ağzından Yetiştirilmesi Konusunda Önemli Tavsiyeler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar