BİTKİLERİN DEVALARI VE NEREDE NASIL KULLANILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÖNERİLER VE UYARILAR-2

Gezelim Görelim 6 Ağustos 2008

BİT OTU
Evlerin davetsiz misafirleri bit, pire ve benzerlerini yok edici bir bitki tohumudur. Bitkinin yararlanılan tohumlarının bir adı da “MEZEVEK”tir. Kinin ‘e benzetilebilir.
NEYE YARAR
* Bitkinin yararlanılan kısmı tohumlarıdır, Tohumlar toz haline getirilerek ev haşerelerine karşı kullanılır.
* Bitlenen insanın başına toz halinde serpilir. Ancak bitki zehirli olduğu için çok dikkatli davranılması gerekir. Özellikle başında yara, bere, bir hastalığı bulunanlar “BİTOTU’ nu, kesinlikle kullanmamalıdırlar.

BİRA
BİRA Kuşkusuz “BİRA” evde yapılabilecek bir ilaç değildir. Ancak bazı hallerde bir ilaç, bir yardımcı yerine geçer. Yalnız aşırılıktan sakınılması gerekir. Mide büyiimesine, mide duşüklüğüne sebep olur. Bunun yanısıra, içinde bulunan “Şerbetçi otu” başağrısı ve sersemliği verir. özellikle, mide, şeker, üre ‘den şikayetçi olanların “BİRA” dan uzak durmalıdırlar. Şişmanlar için de yararı değil, zararı vardır.
NEYE YARAR
* ölçülü içilmek şartı ile “BİRA” iştahı açar. Susuzluğu giderir. İdrarı söker, artınr.

BİRA MAYASİ
Küfler sınıfından bir bitki olan “BİRA MAYASI” iyi bir ev ilacı sayılır. Barsaklarda meydana gelen zehirli maddeleri zararsız hale getirir.
NEYE YARAR
* Sindirim bozukluklanna iyi gelen “BİRA MAYASI” ayrıca ishali gidericidir. Egzema ile deri iltihapları ve çıbanlara karşı da yararlıdır. * BİRA MAYASI, iki üç kahve kaşığı suya katılarak alınır. İnatçı çıbanlara karşı, hergün kullanılabilir, yarar Sağlar.
BİRA MAYASI KİMLERE YARAMAZ
BESLEYİCİ, bazı hastalıklara karşı şifalı olan BİRA MAYASI, bir kısım rahatsızlıklarda alınmaması gereken bir maddedir.
1 – BİRA MAYASI, kuvvetli bileşimi ile Karaciğere yük olur, yorar. Bu bakımdan alınması sürekli olmamalıdır.
2 – Kalp rahatsızlan bu bitkiden bir yarar beklememeildir. Ancak hekim tavsiyesi olursa, az miktarda ve seyrek alınmalıdır.
3 – Damar sertliğinden rahatsız olanlara da yaramaz. Çok az ve çok seyrek verilir.
BİRA MAYASI VE ŞEKERLİLER
ŞEKER’den şikayetçi olanlar için BİRA MAYASI, mükemmel bir besin maddesi olduğu kadar insilun arttıran iyi bir ilaç tır. BİRA MAYASI, içinde bulunan zengin “B” vitarnini sayesinde de sinir sistemi üzerinde tesirlidir. Sinir sistemi bozukluklarını düzenler. Şeker hastalarında kısa zamanda ve kolayca iyileşmeyen inatçı boyun çıbanlarına karşı da BİRA MAYASI çok iyi gelir.

BEŞPARMAK OTU
Parçalı yaprakları gümüş renginde olan bitki, bu özellikleri ile “KAZ OTU” , ‘GÜMÜŞ OTU” adları ile de tanınır. Altın sarısı, uzun saplı çiçek açar. Çiçekler yaprakların ortasında bulunur. Bitkinin yararlanılan kısımları, yaprakları ve kökleridir. Bitkinin yaprakları, Temmuz ve Ağustos aylarında toplanır; gölgede kurutulur ve muhafaza edilir.
NEYE YARAR
* Bitki boğaz ağrılarına, bademcik iltihaplarına iyi gelir. * Zindelik ve kuvvet verici kabul edilir. * İshal giderici etkileri vardır. * Sindirim sistemi şikayetlerine karşı kullanılır, özellikle mide bozukluklarına karşı şifalıdır.
BAZI PÜF NOKTALARI
Reçeteleri kolayça hazırlanan BİRA MAYASI’dan beklenen yararların sağlanabilmesi için, bazı basit ancak önemli noktalara son derece dikkat edilmesi gerekir.
1 – BİRA MAYASI, hangi şekilde bulunursa bulunsun, mikroptan annmış, sağlam kapalı kaplarda bulundurulur.
2 – BİRA MAYASI ışık almayan bir yerde muhafaza edilir. Kapağı iyice kapanmayan kaptaki bitki hava alınca şifalı tesinlenini kaybeder.
3 – BİRA MAYASI, hangi şekilde olursa olsun, hiç bir zaman ısıtılmadan kullanılır. Ancak, çok ılık yemeklerin üstüne konabilir. En iyisi, soğuk olarak meyve suları ile, ya da içme suyu ile alınma şeklidir.
4 – Sulu BİRA MAYASI, toz halindeki mayaya kıyasla son derece dayanıksız, ömürsüzdür, çabuk bayatlar. Toz halindeki maya, iyi muhafaza edilmek şartı ile 10 – 12 ay bayatlamaz, kullanılır. Buna karşılık sulu maya en çok 8 – 10 gün dayanır.
GÜNLÜK MİKTAR
Toz halindeki BİRA MAYASI’nda, günde 5 – 6 gram kadar alınır. Sulu mayanın günlük dozu ise 2-3 yemek kaşığıdır.

BÖĞÜRTLEN:
DERE kenarlarında, özellikle, sulak yerlerde yabani olarak yetişir. Çileğe benzeyen siyah renkte, lezzetli bir meyvesi vardır. Yaprakları çiçekler çıkmadan evvel toplanıp, kurutulur,
NEYE YARAR:
FİLİZLERİ kaynatılıp sabah akşam içilirse (birer bardak) akıntıya ve tansiyona iyi gehir.Meyveleri bolca yenirse göz zafiyetine şifa verir. Çocukların bedenen gelişmelenine yardımcı olur. Kökleri kaynatılarak elde edilen su içildiğinde, ayak şişliklenine ve şeker hastalığına iyi gelir.
BÖĞÜRTLEN VE “ŞEKER”
BÖGÜRTLEN’deki ilaç tesirli maddelerin en başında insülin yerini tutan bileşim gelir. Bu özelliği ile BÖGÜRTLEN şeker hastalıklarına karşı ilaç ypılan bitkilerin en kıymetlilerinden birisidir. Pankreas bozukluklarında, insühinin çoğaltılmasına gerek duyulduğu hallerde, BÖGÜRTLENin, ilaç olarak yararlanılan kısmı yapraklandır
BİR REÇETE:
Şeker hastalıklarında, BÖĞÜRTLEN yapraklarından kolayca, şifalı bir ev ilacı yapılır. REÇETESİ şöyledir: 35.40 gram kadar BÖĞÜRTLEN yaprağı, kaynar suda çay gibi haşlanır, birkaç dakika kaynatılır. 10-15 dakika dinlendirildikten sonra kullanılır.
BÖĞÜRTLEN GARGARASİ:
BÖĞÜRTLEN yaprakları ile dahlanından hazırlanan gargaralar, ağız, dil, boğaz iltihaplarına karşı çok iyi gelir. Bir litre suda 20 – 25 gram BÖĞÜRTLEN yaprağı, ya da dalı, iyice kaynatıhr. Elde eden sudan, günde üç, dört kahve fincanı içilir. Bu reçete, idrar zorluklanına karşı da şifa sağlar. BÖĞÜRTLEN yapraklanndan, ya da dallarından bklenen yararların sağlanabilmesi için, bitki- nin çok iyi kurutulmuş ve korunmuş olması gerekir.
BURÇAK
SON derece yararlı bir hayvan yemi olan burçak, kısa boylu, küçük yapraklı ve ince gövdelidir. NEYE YARAR:
MAYASILDA, burçakları kahve gibi kavurup bir değirmende çekmeli ve toz şekerle karıştırarak günde 3 defa birer tatlı kaşığı yemelidir.
* Kavrulup çekilmiş burçak kahve, gibi pişirilerek içilirse şeker hastalarına da fayda verir. *Isiliklerde tohumları iyice dövup sirke ile karıştırmak ve isilik olan yere sürmek gerekir. *Bertik ve berelere de Burçak lapası, ciltteki berelere karşı da kullanılır.

BORU ÇİÇEĞİ
Adını çiçeklerinin şeklinden alan bitki çok arsızdır. Çiçekler kavuniçi rengindedir. Her yerde, kolayca yetişir, yüzlerce çeşidi vardır. Birçoğu yararsız olduğu gibi, zehirli olanları da pek çoktur. Bu bakımdan, çok dikkatli davranılması gerekir
NEYE YARAR
Bitkinin çiçekleri ile tohumlarmdan yararlanılır.
*Çiçeklerinin tütsüsü nefes açar, nefes darlığına iyi gelir.
* Kurutulmuş çiçekleri sigara gibi sarılarak kullanılırsa balgama karşı yarar sağlar.
* Tohumunun tütsüsü bazı göz ağrıları, göz kamaşması için kullanılır.

BUZ
Su gibi, dondurulmuş şekli olan “BUZ bilinen yararlarının yanısıra, bir ilaç kaynağıdır da. Birçok hastalığın tedavisinde ilaç yerine geçer. Besinlerin korunmasmda, pekçok ilacın muhafazasında baş yardımc-ıdır. Ancak “BUZ” dan umulan yararların sağlanması için, yapıldığı suyun, mutlaka mikropsuz olması gerekir. Çünkü, birçok ciddi hastalığın mikrobu “BUZ” un içinde rahatça ömür sürer. Mikrobu “BUZun içinde ölmeyen hastalıklar arasında, başta, kolera, dizanteri ve tifo da vardır.
NEYE YARAR
* Beyine kan hücumunda başa “BUZ” konması büyük yarar Sağlar. “BUZ” daima lastik, ya da plastik torbalarla kullanıur. “BUZ’ torbası bir yünlü kumaşla bir kat sarılarak organın üstüne konulur. Aksi halde bulunduğu yerde tahrişlere, donmalara yol açar, ciddi durumlar yaratır.
* Menenjit hastalığında aynı yöntem uygulanılarak yararlar sağlanır.
* Apandisitli hastanın karnına “BUZ” konularak yararlanılır.
* Akciğer ve mide kanalarına karşı “BUZ” yutmak iyi gelir.
* Aynı şekilde, kusmalar ve bulantılar için de “BUZ” parçacıkları yutulur.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BİTKİLERİN DEVALARI VE NEREDE NASIL KULLANILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÖNERİLER VE UYARILAR-2” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar