BÖBREK HASTALIKLARI NEFRİT

Sağlık 11 Haziran 2012

Böbrek Hastalıkları Nefrit
Nefrit,Nefrit Nedir,Nefrit Ne Demek,Nefrit Tedavisi,Nefrit Tedavisi Nedir,Nefrit Belirtileri,Nefritin Belirtileri,Nefritin Sebepleri,Nefritin Nedenleri

En sık rastlanan böbrek hastalıklarından bir tanesi olan nefrit hastalığı çeşitli sebeplerden ileri gelir daha çok gençlerde görülür.
Nefritin Sebepleri,Nefritin Nedenleri

Glomerülün iltihaplanması sonucu nefrit ortaya çıkar .Böylecede böbreklerin süzme işi bitince bir çok zehirli madde vücutta bulunur.
Böbrek Hastalaıkları NefritNefritin başlıca sebepler arasında;
* Vücudun herhangi bir bölgesindeki iltihaplı hastalıklar( bademcik iltihapları,burun,boğaz ve çevrelerindeki çeşitli iltihaplanmalar) frengi,sıtma,gut(nikriz)şeker hastalığı,yanıklar,gebelik kanser,zehirlenmeler(civa,kurşun,alkol,arsenik,bizmut zehirlenmeleri) ve soğuk algınlığı bulunabilir.
Nefrit ya böbreğin bir bölgesinde ya da yaygın halde bulunabilir.
Böbreğin bir bölgesinde görülen nefrit ,nemli ve soğuk mevsimlerde ortaya çıkar. Bademcikler, burun,ortakulak,lenf bezleri gibi organlardaki iltihaplardan böbreklere iltihapların geçmesi başlıca sebepler arasındadır.Streptokok cinsinden mikroplar bu hastalığın baş nedenlerindendir.
Nefrit Belirtileri,Nefritin Belirtileri
Hastalık ateş baş ve bel ağrıları bulantı ve kusma ile başlar.genellikle yüz solukturve hafif bir şişlik vardır.İdrar giderek azalır ve gözle görülür biçimde kanlıdır.albümin bol miktarda vardır. İdrarda ayrıca mikroskopla görülebilen silindir biçiminde maddeler vardır. Hastanın tansiyonu yüksektir ve kanda azotlu maddeler artar.
Nefrit Tedavisi,Nefrit Tedavisi Nedir
* Neftritte tedavi sebebe göre diğişmektedir.Ancak hangi sebeple olursa olsun ,hasta mutlaka yatakta kalmalı, oda sıcak olmalı,üşümemesine çok dikkat edilmelidir.ağız burun temizliğine önem verilmelidir.
* İdrarda azalma görülmüşse bel bölgesine vantuz çekmek,keten lapası koyarak sıcak tatbik etmek yararlıdır.
* Yarı bele kadar sıcak suya oturmakta yararlı  sonuçlar verecektir.
* Hastanı yiyeceklerine dikkat etmesi gerekir.şişlik ve tansiyon yüksekliği görülmüşse tuz ve fazla su verilmemelidir.
* Daha fazla kuru besinler ve özellikle patates püresi,pirinç lapası ,sebze püresi,muz ve yerelması verilebilir.
* Verilecek gıdaların içine tuzun mümkün olduğunca az,hatta hiç konulmaması yararlı olacaktır.
* Albüminli yiyecekler,et,yumurta,süt ve peynir hastanın durumuna göre azaltılmalıdır.
bütün bu tedbir ve tavsiyeler,hastanın durumuna göre doktor tarafından ayarlanır.ayrıca hastalığın sebebine göre de ilaçla tedavi yürütülür. antibiyotikler,streptokoklardan ileri gelen durumlarda iyi sonuçlar vermektedir.
* Nefrit sıtmadan ileri geliyorsa kinin tedavisi uygulanır.
* Frengiden ileri gelen nefritlerde de; özel frengi tedavisi yapılır.
* Romatizmadan ileri gelen nefritlerde ise salisilat ilaçlarıyla tedavi yapılır.
Nefrit,Nefrit Nedir,Nefrit Ne Demek,Nefrit Tedavisi,Nefrit Tedavisi Nedir,Nefrit Belirtileri,Nefritin Belirtileri,Nefritin Sebepleri,Nefritin Nedenleri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BÖBREK HASTALIKLARI NEFRİT” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar