Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?

Aktüel/Güncel 26 Aralık 2014

Günümüz koşullarında nasıl hayat standartları değişmeye başlamış ise, evlilik standartlı da aynı oranda değişim göstermeye başlamıştır. İnsanlar çok büyük umutlar ve hayallerle evlenirler. Mutlu olmak ve bir aile kurmak dilekleri ile. Ama kimi zaman bu mümkün olmaz ve ilişkiler zamanla yıprandığından çiftler boşanma aşamasına kadar gelebilirler. Özellikle çocukları olan evli çiftler için, boşanmaya karar vermekten daha zor olan durum, çocuklara boşanma kararını anlatabilmektir. Bu aşama hem anne açısından hem de baba açısından oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Ama boşanma kararı alan çiftlerin, mutlaka bu kararlarını çocukları ile konuşması ve onları bilgilendirmesi gerekir. Peki, boşanma kararı aldıktan sonra, çocuklara bu kararı açıklamak için nasıl bir yol izlenmelidir ? Bu öenli konu hakkında sizlere yardımcı olacak ve çocuklarınızın bu dönemi daha rahat atlatmasını sağlayacak, bir kaç öneri sunmak istiyoruz..

Boşanma Kararı Çocuğa Ne Zaman Söylenmeli ?

bosanma_karari

Boşanma kararı anne babayı olduğu kadar, çocuklarında çok etkileyecek önemli bir karardır. Fakat, çocukların yeni duruma alışmaları ve endişeleri ile başa çıkma süresi, ebeveynlerinin tutumu ile doğru orantılıdır. Boşanan çift, yeni hayatlarına ne kadar çabuk adapte olursa, çocuklarında adaptasyon süresi o kadar kısa olacaktır. Boşanma kararının çocuğa açıklaması konusunda dikkat etmek gereken bazı önemli kurallar vardır. Örneğin, boşanma olayı gerçekleşmeden 1-2 afta önce, anne ve baba çocuklarına duruma açıklamalıdırlar. Bu 1-2 haftalık süre içerisinde, anne ve babanın aynı evde kalması önemli bir konudur çocuk açısından. Bu süre içinde yeni düzeninizi kurmuş olmanız gereklidir. Bu süre içerisinde, çocuk kafasındaki sorulara, yanıt arayacak ve sıklıkla bunu tekrarlayacaktır. anne babanın bir arada olması, çocuğun aradığı tüm yanıtlara daha kolay ulaşmasını sağlar.

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı ?

bosanma_karari_cocuga_nasil_anlatilmali

  • Anne baba birbirinden boşanabilir elbette. Ama çocuklarından boşandıkları anlamına gelmez bu durum. Öncelikle boşanma kararının açıklanması sırsında, hem anne hem de baba çocuğun yanında bulunmalı ve kararı çocuklara birlikte açıklamalıdır.
  • Mümkün olduğunca anne ve baba ortak bir konuşma hazırlayıp, birbiri ile tutarlı konuşmalar yaparak durumun açıklamasını beraber yapmalıdır.
  • Boşanma Kararını çocuklara bildirirken, çocuğun yaşını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çocuğun yaşına uygun açıklama yapmanız, durumu sizin açınızdan daha kolay, çocuk açısından da daha anlaşılır kılacaktır. Konuşma sırasında, basit ifadeler ve somut örnekler kullanmak yerinde olacaktır.
  • Boşanma kararının açıklanması sırasında, anne ve baba eşit oranda konuşmalı ve bir tarafın diğer tarafı terk ettiği hissi yaratılmamalıdır.
  • Çocuklara dair kararların, yine eskisi gibi anne ve baba tarafından ortak olarak verileceği çocuklara mutlaka hatırlatılmalıdır.
  • Her iki tarafında çocuklarını çok sevdikleri ve boşanmış olsalar bile görüşmeyi sürdürecekleri konusunda fikir birliğinde olmalı ve bu da aynı şekilde çocuklara anlatılmalıdır.
  • Evlerin ayrılması durumunda, evden ayrılan eşin de kısa sürede ev düzenini kurması ve çocukların orada da kalabileceği şekilde kendilerine ait bir oda hazırlanması gerekir. Oda için eşya seçimi konusunda çocuğun fikrinin alınması güven açısından faydalı olacaktır.
  • Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, boşanma kararı ile ilgili fazla detay vermekten kaçınmanız gerekir. Bu tamamen sizin özelinizdir ve çocuklarınızın bu kadar ayrıntıyı bilmesine gerek yoktur. Ancak yetişkin olduklarında, çocuklarınızın ve sizin isteğinizle daha fazla detay verebilirsiniz.

Boşanma ve Çocuğunuz

bosanma_ve_cocugunuz

Günümüz yaşam şartlarında, boşanan çiftlere şahit olan pek çok çocuk bulunmakta. Bazı insanlar, mutsuz oldukları veya yürütmek istemedikleri bir evliliğe sahip oldukları halde, sadece arada çocuk var diye boşanma olayını erteler veya katlanmak istemediği pek çok şeye katlanmak zorunda kalır. Bu durum sanırım kadınlar için çok daha fazla geçerli. Ama yapılan araştırmalar, çocuğun iyiliği için eşlerin bir arada kalması durumunun nadir zamanlarda işe yaradığını göstermektedir. Tabi burada bunu yazarken gidin boşanın gibi öğüt vermiyoruz. Bu konuya da hemen sıcağı sıcağına açıklık getirelim. Çocukların iyiliğini düşünerek devam eden evliliklerde zor da olsa süreç kendi kendini tamamlamaktadır. Unutmamanız gereken en önemli konu boşanmak, çocuğa tek başına zarar vermez. Önemli olan boşanma sonrasında anne ve babanın çocuklarla olan birlikteliği ve paylaşımlarıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar