BULGURUN FAYDALARI VE ZARARLARI

Bulgurun Faydaları ve Zararları
Bulgurun Faydaları,Bulgurun Faydası,Bulgurun Faydaları Nelerdir,Bulgurun Yararları,Bulgurun Faydaları ve Zararları,Bulgurun Zararları,Bulgurun Kalorisi

Anadoludan sofralarımıza gelen, doğa mucizesi besin bulgur, son derece faydalıdır.  İçerdiği vitamin ve minerallerle, sağlıklı beslenmedeki temel besinlerden bir tanesidir. Ayrıca kanserojen maddelerin ve fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar.

Tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanan bulgur, insanoğlunun en eski besin maddelerinden buğdayın temizlenmesi, yarı kaynatılması, kurutulması, çeşitli boylardaki tanecikler halinde öğütülmesiyle elde edilir.
Bulgurun Faydaları,Bulgurun Faydası,Bulgurun Faydaları Nelerdir,Bulgurun
Yararları,Bulgurun Faydaları ve Zararları
Bulgurun Faydaları ve Zararları* İçerdiği B grubu vitaminler ve folik asit ndeni ile, hem anneler için, hem de bebekler için çok değerli bir besindir.
* Anne Sütünü ve kalitesini artırıcı özelliği vardır.
* Yüksek lif içermesi nedeni ile,kan şekerinin ani ükseliş veya düşüşüne neden olmaz.
* Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
* Kansere karşı savaşır.
* Vücuttaki fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar.
* Besin değerinin anlaşılması sonrasında, tüketimi son yıllarda önemli ölçüde artan bulgurun, protein, B1 vitamini, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından ekmek, makarna ve pirinçten üstün özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.
Posa miktarı yüksek olan bulgurun, mide ve bağırsak kanserini önleyici yönü bulunmaktadır.
* Bağırsakları çalıştırdığı için gaz yapmasına rağmen, böylece kanser yapıcı maddelerle, kolesterolün fazlasının atımını da sağlar. Posanın kan değerini ve yağlarını düşürücü etkisi de bulunmaktadır.
* B1 vitamini sinir ve sindirim sistemi, fosfor, potasyum ve kalsiyum ise, çocukların kemik ve kas hareket ve gelişimi ile annelerin sağlığı açılarından çok önemli Kaynaklar oldukları için, bulgur çok önemli bir besin maddesidir.
* Bulgurun içerdiği folik asit de, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemlidir ve hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerde beyin gelişimini gerçekleştirir. Hamile kadınların vücutlarında çok fazla folik asit yakımı olur, bu yakıma karşı hamilelerin folik asit almaları gerekmektedir. Bu sebeple bulgur, bebek beyninin gelişiminde ve anne sağlığı için önemlidir.
Bulgurun Kalorisi
100 gr bulgur 371 kalori içerir.
Bulgurun Zararları,Bulgurun Zararı
Bulgur çok değerli bir besin ve bağırsak kanserine karşı çok faydalı. Ama gaz yapama özelliği olduğundn gaz sancılarına neden olur. Mide rahatsızlığı bulunanlar, bulgur yediklerinde mide ağrısı şikayeti meydana gelebilir.
Bulgurun Faydaları,Bulgurun Faydası,Bulgurun Faydaları Nelerdir,Bulgurun Yararları,Bulgurun Faydaları ve Zararları,Bulgurun Zararları,Bulgurun Kalorisi

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BULGURUN FAYDALARI VE ZARARLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar