Çanakkale Gelibolu’da Çekilen Atlı Bulut Fotoğrafı Gerçek mi?

Bilim ve Teknoloji 27 Şubat 2016

İki gündür sosyal medya ve özellikle de Facebook’da çok fazla miktarda paylaşılan ve şaşkınlık yaratan atlı bulut fotoğrafını, pek çok medya kuruluşu da gerçekmiş gibi servis ederek yayınladı. Peki Facebook’da binlerce defa paylaşılan ve pek çok kişinin, Facebook’un yeni emojoleri sayesinde şaşkınlığını dile getirdiği bu fotoğraf gerçek mi sizce? İki gün önce Çanakkale Gelibolu’da bir kamyoncunun cep telefonu ile çektiği iddia edilen bu fotoğraf gerçekten Gelibolu’da mı çekildi? Şimdi herkesin çok merak ettiği bu fotoğraf konusundaki gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çanakkale Gelibolu’da Çekilen Atlı Bulut Fotoğrafı

geliboluda_cekilen_atli_bulut_fotografi

Facebook’ta Çanakkale konumundan bir kullanıcı tarafından gündeme getirilen ve ” Sabah Gelibolu Çanakkale Arası.. Yorumu Olan” notuyla paylaşılan fotoğraf bir anda gündeme oturdu ve binlerce kişi tarafından paylaşıldı. İki gün içindeki paylaşım sayısı 10 binden fazla. Beğeni ve oyum sayısı da 6 bini aşmış durumda. Ekşi sözlükte de bu gün en çok tartışılan konuların başında yer alan Gelibolu’daki atlı bulut fotoğrafı ile ilgili gerçek ortaya çıktı.

Çanakkale Gelibolu’da Çekilen Atlı Bulut Fotoğrafı Photoshop mu?

geliboluda_cekilen_atli_bulut_fotografi_photoshopmu

Bazı haber sitelerinde dahi gerçekmiş lanse edilen fotoğraf gerçek değil. Photoshop kullanılarak yapılmış. Fotoğrafın çözünürlüğü çok düşük ve metasına bakıldığında  Photoshop 3.0 programı kullanıldığı açık bir şekilde görülmekte. Peki bu işi kim yaptı ? Google’de araştırma yapıldığında, ilk defa 2012 yılında Melezya’da islami bir blog tarafından internete yüklendiği görülüyor. Yine 2012 yılında Malezya’da başka bir sitede  ”Allah’ın gökyüzünden gelen yardımı” konulu İslami makalelerde bu fotoğraf kullanılmış.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çanakkale Gelibolu’da Çekilen Atlı Bulut Fotoğrafı Gerçek mi?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar