Capoeira

Gezelim Görelim 1 Haziran 2008

Capoeira, (ka-pu-ey-ra şeklinde okunur) Brezilya’ya özgü, Afrika kökenli bir dövüş sanatıdır. Brezilya Portekizcesi’nde kelime anlamı büyük ormanlarda küçük ağaçsız alandır. Dövüş sanatının adı da buradan gelmektedir. Capoeira Brezilya kaynaklı bir savunma sanatıdır.Brezilya’da yaşayan Afrika asıllı kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri bu saldırı kökenli spor bugün Brezilya başta olmak üzere Düyanın 48 ülkesinde resmi olarak yapılmaktadır. Estetik görünümü ve katı formlara sahip olmayışı Capoeira’yı diğer savunma sanatlarından ayırır. Bir çok insana göre Capoeira bir savaş sanatı, savunma sanatı ya da sadece bir dans olabilir. Brezilya’da Capoeira’nın kökenlerini yaratan köleler için Capoeira ‘Özgürlüğe giden yol’ olarak kabul görmüş ve yüzyıllar içinde kendine özgü bir yaşam felsefesi haline gelmiştir.

capoeira_nedir

Capoeiranın Tarihçesi

Aynı Amerika’da olduğu gibi bir zamanlar Brezilya’da da köleler vardı. Bu köleler özellikle şeker ve patates işçiliğinde ağır şartlarda çalıştırılıyordu. O zamanlar yaklaşık olarak 2 milyon zenci Afrika’ dan Brezilya’ ya getirildi. Bu köleler Afrika’nın değişik bölgelerinden getiriliyorlardı, dolayısıyla değişik kültürlere sahiptiler. Üç ana noktada toplandılar: Bahia, Recife ve Rio de Janeiro. Rio’ da ve Recife’ de bir çok değişik etnik gurubun oluşturduğu köleler bir araya geliyordu, zaman zaman bu guruplar kendi aralarında birbirlerine düşman oluyor ve bu da bir dayanışmayı imkansız kılıyordu.
Köleler bir zaman sonra hiç bir zaman kurtulamayacaklarını anladılar ve kaçmaya başladılar. Recife’ de 40 kadar köle ayaklandı, beyaz adamları öldürdü ve köle kamplarını yaktılar. Daha sonra kendilerine köle tüccarlarından saklanabilecekleri güvenli bir mekan bulmaya karar verdiler. ‘Quilombos’ aylarca süren yolculuk sonunda güvenli olduğunu düşündükleri bir mekana ulaştılar. Uzun ve dayanıklı palmiye ağaçlarının çevrelediği bu mekanda ilk Afrika Topluluğu kurulmuş oldu. İşte bu toplulukta Capoeira’nın ilk temelleri atılmış oldu.

capoeiranin_tarihcesi

Yıllar geçtikçe buradaki köleler diğer kaçanlarında etkisiyle çoğaldılar, çoğu zaman beyaz insanlar bu topluluğu yok etmek istedi fakat ormanlar içerisinde saklanan köleler her zaman tam donanımlı askerleri Capoeira ile püskürtmeyi başardı. Böylece Capoeira köleler arasında silah ve özgürlüğün sembolü olarak görülmeye başlandı. Topluluktan ayrılan bazı köleler diğer köle gruplarına katılarak onlara Capoeira öğretmeye başladılar. Haftanın her günü köleler gizli gizli Capoeira çalışıyorlardı. Beyaz insanlar müzik ve dans karışımı gibi görünen Capoeira’nın aslında ölümcül bir savaş sanatı olduğunu anlamadılar.
13 Mayıs 1888 tarihinde (yani kaçırıldıktan 250 yıl sonra) köleler özgür oldular. Bu günden sonra bazı Afrikalılar evlerine döndüler. Diğerleri çiftliklerde ve kasabalarda iş bulamadılar ve çoğu şehirlerde potansiyel suçlu oldular. Kalanlar yani Capoeira bilenler bu bilgilerini kullandılar ve çoğu politikacılara body-guard oldu. 1890’lı yıllarda azda olsa bazı üst tabaka insanlar Capoeira öğrenmeye başladılar bu politikacıları korkuttu ve korunmak için özel bir polis timi kuruldu. Bir kanun çıkarıldı bu kanunun B kısmında bazı Capoeira hareket , antrenman ve suç maddeleri bulunmaktaydı. Daha sonra Capoeira ile ilgilenen herhangi bir insanın anında cezalandırılması için bir kanun daha çıkarıldı.bu kanunlara karşılık olarak Sampio adında Capoeira ustası bir polis şefi bütün adamlarına capoeira öğretti ve bu şekilde suç işleyen bütün şebekelerin suyunu kuruttu. Fakat buda yeterli olamadı. Capoeira’yı yasaklayan kanun 1920 yılına kadar geçerliliğini korudu. İnsanlar gizli olarak halk dansı adı altında Capoeira çalışıyorlardı ve böylece çoğu töreyi korumuş oldular.
1937 yılında önemli ustalardan birisi (Mestre Bimba) bu sporu bir sanat olarak sunması için başkente çağrıldı, çok başarılı bir şekilde Capoeira’yı tanıtan usta evine dönünce yasal bir Capoeira okulu açtı. Bu şekilde Capoeira gün geçtikçe gelişti, ülke çapında tanınan ve uygulana bir spor haline geldi. Brezilya’da Capoeira artık her yerde, okullarda, kulüplerde, hatta orduda öğretilmeye başlandı.

capoeiranin_turleri

Capoeira Nasıl Oynanır ?

Capoeira oyuncuların oluşturduğu bir halkanın, yani ringin, içinde oynanır. Halkayı oluşturan oyuncular alkış tutup şarkı söylerlerken iki oyuncu grubun liderini selamlayarak ringe girer ve dövüşmeye başlarlar. Ringin lideri genelde seviyesi en yüksek olan oyuncu, ya da berimbau’yu çalan kişidir. Her ne kadar amaç iki oyuncunun birbirlerinin hareketlerini dikkatle izleyerek uyum içinde hareket etmesi ise de işlerin kızıştığına sıklıkla rastlanır. Özellikle topluma açık performanslarda bu uyum özelliği ve akrobasisi ön plana çıkarıldığı için çoğu kişi tarafından dans olarak görülmektedir. Fakat capoeira’nın dövüş sanatı olduğu unutulmamalıdır

Capoeira Türleri Nelerdir ?

Angola ve Regional olmak üzere iki genel tarzı vardır. Bunların dışında berimbaudan çıkan belli ritimlere göre oynanan oyunlar vardır: banguela, iuna, muidinho gibi.

Angola

Yavaş bir ritimle yere yakın oynanır. Amaç kurnazlık ve çeviklikle rakibi alt etmektir. İlk capoeira örneklerine daha yakın olduğu varsayılır. Mestrelerin oyunu da denmektedir. Müzik yavaş başlar ve oyunda buna bağlı olarak yavaştır. Angola oyunları uzun sürer ve bu süre içerisinde müzik hızlanır. Müzikle birlikte oyun da hızlanır. Müziğin ritmi ve şarkının sözleri oyunun karakterini etkiler. Yavaştan hızlıya doğru giden sadece bedenin değil aklında sınırlarının zorlandığı, mandinga adı verilen kandırma, kurnazlık oyunlarının bulunduğu bir tarzdır. Ayrıca en zengin orkestra angolada bulunur.

Regional

Bu tarz oyun yeri gelince oldukça hırçınlaşabilir. Regional, Mestre Bimba tarafından yaratılmıştır.

Banguela İuna

Akrobasi ye dayalı jogoların yapıldığı oyun stilidir ve bu oyuna sadece formado (graduado) ve üstü seviyesine sahip capoeirista lar girebilir

Muidinho

Muidinho, Mestre Suassuna’nın tasarladığı bir oyun (joga) biçimidir. Oldukça zor bir stil olarak amacı dar alanlarda capoeira becerilerini sergileyebilmektir. Mestre Suassuna muidinho eğitimini öğrencilerinin bir masanın üstünde ya da altında oynayabilmelerine göre vermektedir.Tasarlama bir oyun olduğundan hareketler önceden belirlenmiştir ve genellikle halihazırda düzenlenmiş bir sıralamayla yapılmaktadır.

Brezilya

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Capoeira” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar