Çocuğun Dikkati Nasıl Toplanır ?

Pek çok ailenin ortak problemi olan bir konu hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz bu günkü makalemizde. Konumuz, çocuklarda dikkatsizlik ve dikkat eksikliği/dikkat dağınıklığı. Öncelikle söylememiz gereken şey dikkatsizlik ve dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığının birbirinden farklı şeyler olduğudur. dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığı bir sendrom olarak karşımıza çıkan ve hem eğitsel hem de tıbbi tedavi gerektiren bir durumdur. Dikkatsizlik ise,dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığından farklı olarak kişinin, anlık duygu durumuna ya da fiziksel ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur.   Çocuğunuzda dikkatsizlik veya dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığı olup olmadığını ancak bir psikiyatri uzmanı değerlendirmesi sonucu net olarak öğrenebilirsiniz. Bir psikiyatri uzmanının görüşünü almadan benim çocuğumda dikkatsizlik veya dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığı var gibi bir teşhis koymanız yanlış bir tutum olacaktır. Dikkat sürecinin çocuğunuz tarafından gerektiği gibi ve verimli kullanılması için anne babaların yapabileceği bir kaç basit teknik üzerine sizlere hatırlatmalarda bulunacağız. Öncelikle Çocuğunuzdaki bazı belirtileri takip edip ona göre bir uzmandan yardım alıp almayacağınızı bilmeniz  gerekir. Çocukta dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığı belirtileri nelerdir konusundan bahsedelim.

Çocukta Dikkat Eksikliği/Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

  • Çocuğunuz herhangi bir etkinliği veya ödevini bitirmekte zorlanıyorsa,
  • Bir iş yaparken sık sık ara verme ihtiyacı duyuyorsa,
  • Vermiş olduğunuz sözlü yönergeleri eksik anlıyor ise,
  • Tamamlanmamış bilgilere dayanarak sorulara cevap vermeye çalışıyor ise,
  • Konuşma esnasında konu bütünlüğünü kaçırıyor ise,
  • Sınıf içerisinde dikkat dağıtıcı unsurlara karşı koyamıyor ise,
  • Verilen yönergeleri sık sık unutuyor ve bu sebeple ödev ya da faaliyetlere başlamak konusunda sorun yaşıyor ise, çocuğunuzu bir psikiyatri uzmanına götürmenizde fayda bulunmaktadır.

cocugun_dikkat_daginikligiÇocuğun Dikkati Nasıl Toplanır ?

Çocukta dikkat eksikliği /dikkat dağınıklığı belirtileri konusunda sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra, çocuğun dikkati nasıl toplanır konusunda önerilerde bulunmak istiyoruz. Evde sizin alacağınız tedbirlerle çocuğun dikkatini toplamak için bir kaç bazit teknik uygulamak mümkün.

Dikkatsiz Olduğu İçin Çocuğu Azarlamayın

Çocuğun dikkatini toplamak için öncelikle yapmanız gereken şey çocuğu azarlamaktan vazgeçmenizdir. Çünkü kendisine veya yaptığı işe karşı olumsuz bir yaklaşım ile çocuğun dikkatli olması mümkün değildir. Çocuğunuza vereceğiniz olumlu duygu ve mesajlar çocuğunuzun motive olabilmesi açısından son derece önemlidir. Hayatımızdaki her alanda olumlu duygu ve mesajlar daha motive edici ve yapıcıdır. Neden dikkat etmiyordun yerine, soruyu anladıktan sonra cevaplayabilirsin gibi olumlu bir yaklaşım sergilemeniz daha faydalı olacaktır.

cocugun_dikkati_nasil_toplanir

Çocuğunuza Rol Model Olun

Çocuğun dikkatini toplamak için en önemli konuların başında aile bireylerinin model olması gelmektedir. Çocuk sizin bir iş konusunda sebat ettiğinizi ve başladığınız işi bitirdiğiniz görürse, sizi rol model olarak alacak ve sizi taklit edecektir. Sizin davranışlarınız çocuğunuza odaklanmayı ve bir ili sürdürmek konusunda azmetmeyi öğretecektir. Sizin yarım bıraktığınız tüm işler çocuğunuzun odaklanması konusunda sorun yaşamasına neden olacaktır.

Çocuğunuzu Yönlendirin

Çocuğun Dikkati Nasıl Toplanır  konulu makalemizdeki son önerimiz de çocuğunuzu doğru yönlendirmeniz olacaktır. Çocuğun dikkatini toplamak için, harcadığınız zamanın kaliteli zaman olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yarım saatlik işi 1-2 saatte yapıyorsanız zamanı kaliteli kullanmamışsınız demektir. Çocuğunuzun ödevi sırasında süre tutmanız faydalı olacaktır. Çocuğu doğru yönlendirmekteki ilk adımdır. İsterseniz süre konusunda karar verme işini çocuğunuza bırakabilirsiniz. Bu sayede çocuğun odaklanma becerisini de geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz ödev yaparken yarım saatlik aralarla kısa süreli molalar vermeniz de çocğun dikkatini toplamak için iyi bir yöntemdir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuğun Dikkati Nasıl Toplanır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar