Çocuğun Zekasını Ölçmek İçin

Eğitim/Çalışma Hayatı 14 Ağustos 2016

Herkes çocuğunun zeki olmasını ister. Bunun için de pek çok kadın, hamileliği süresinde farklı bir beslenme programı uygulayabilir. Karnındaki bebeği ile konuşabilir ya da bebeğine müzik dinletebilir. Çocuk doğduğu andan itibaren onunla birlikte oynayabileceği yaş grubuna uygun zeka oyunları veya pek çok farklı işlem yapabilir.Bunlar elbette çocuğun beyin gelişimine katkıda bulunan şeylerdir. Bu gün sizlere çocuğun zekasını ölçmekle ilgili bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle zeka nedir sorusunun cevabını vererek işe başlayayım.

Zeka Nedir ?

zeka_nedir

Zeka, beyinin tüm bölümlerinin, birbiri ile koordineli, uyumlu, etkin verimli çalışması sonucu ortaya çıkan davranışlardır. Diğer basit bir anlatımla elle tutulamayıp, gözle görülemeyen ama var olduğuna kesinlikle inanılan düşünce gücüdür. Zeka, gelişimi ölçemez, basit ve sıradan olarak değerlendirilebilecek bir olgu değildir. Popülasyondaki ortalamayı ifade eder. Kişilere göre göreceli veya net olarak değişen kavramdır. Fazlası övünülecek bir meziyetken eksikliği oldukça büyük bir eziyettir. Kişiler tarafında övülecek bir meziyet olarak değerlendirilir. Tüm bunların özü de, zeka düzeyi artıkça beklenti de artar. Zeka düzeyi azaldıkça beklentiler o kadar da sorun olmaz. Zeka biraz önce de bahsettiğim gibi, hafife alınacak kadar basit olmamakla birlikte, çözümü oldukça zor ve karmaşık bir problemdir.

Zeka Ölçülebilir mi? Zeka Testleri Gerçekten Doğru Sonuç Verir mi?

zeka_testi

Pek çok kişiden duyulan bir gerçek var. Zeka testi yaptırdık, çocuğum üstün zekalı çıktı. Zeka ölçümü yaptırdık, sonuç şöyle çıktı, böyle çıktı diye. Peki zeka gerçekten ölçülebilir bir şey midir. Ya da uygulanan zeka testleri ne derece doğrudur?

Aslına bakarsanız, halk arasında zeka testi olarak bilinen test, genel gelişimi testidir.  Bu iki kavram sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Genel gelişim testi, 0-6 yaş arası çocukların genel gelişimlerinin skala içerisinde olup olmadığının anlaşılabilmesi için yapılan bir uygulamadır. Zeka testi ise, kişinin mevcut beyin kapasitesinin ne kadarını kullandığını bulmaya yönelik yapılan uygulamadır. Zeka testi ilk olarak 1916 yılında Binet ile ortaya çıkmış ve Binet zeka testi olarak anılan bu uygulama, tüm zeka testlerinin atası olmuştur. Günümüzde de çocuklar için uygulanan zeka testleri içinde en popüler olanları  Stanford Binet ve WISC-R zeka testleridir. Yapılan bu zeka testlerinin, güvenli olduğu ve geçerliliği kanıtlanmış olsa da, mutlaka ve mutlaka hata payı olduğu gözününde tutulmalıdır.

zeka_olcumu_binet_testi

2-1 ya arasındaki çocukların pek çok konudaki değerlendirmesini içeren zeka testleri sırasında göz önünde bulundurulması gereken bir kaç önemli konu vardır. Bunları da kısaca sizlerle paylaşmak isterim.

  • Test uygulanacak kişinin ruh hali son derece önemlidir. Aşırı yorgun ya da üzgün, hatta aşırı mutlu, isteksiz, aç ya da susuz olması gibi durumlar zeka testinin hata payını büyük ölçüde artıracaktır.
  • Test uygulanacak kişinin, konuya hakimiyeti, ön yargılı olması veya tarafsız olamaması test sonucundaki hata payını artıracaktır.
  • Test uygulaması sırasında test yapılacak ortamın, çok sıcak ya da soğuk olması, aşırı aydınlık ya da aşırı loş bir ortam olması, çok dar ya da gereğinden fazla geniş bir mekan olması test sonucunu olumsuz etkileyecektir.
  • Test sırasında kullanılacak materyallerin standart olup olmadığı da testin hata payının artmasında veya azalmasında önemli rol oynamaktadır.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuğun Zekasını Ölçmek İçin” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar