Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

Çocuklarda tuvalet eğitimi çok önemli ve anneler için de bir o kadar korkutucu bir dönemdir. Çünkü çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında çocuğun korkması ve tuvalet eğitimi almak istememesi büyük sıkıntı yaratır.  Tuvalet eğitimi Çocukların gelişim sürecindeki en önemli ve en zorlayıcı dönem tuvalet eğitimidir. Burada ailelerin en çok merak ettiği soru çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar sorusudur. Aslında 20 aylık bir çocuk fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır olmasına rağmen, çok az çocuk bu dönemlerde tuvalet eğitimi almayı kabullenebilir. Tuvalet eğitimi çocuklar açısından korkutucu ve zorlu bir süreçtir. Burada yapılması gereken şey çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olmasını beklemektir. Eğer çocuğu tuvalet eğitimi için zorlarsanız bu çocuğunuzu korkutmaktan ve tedirgin etmekten başka bir işe yaramaz. Bazı çocuklar 18 ay civarında tuvalet eğitimi için gerekli olgunluğa kavuşurken bazı çocuklarda bu süreç daha uzundur. Tuvalet eğitimi konusunda anne babaların çocuğun tutumunu ve davranışlarını iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Bu gözlemler sayesinde çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabı da otomatik olarak gelecektir. Aşağıda çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğu nasıl anlaşılır sorusuna bir kaç cevap da biz verdik. .Şimdi cevapları sırası ile görelim.

cocuklarda_tuvalet_egitimi_ne_zaman_verilmelidir

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

 • Çocuk tuvalet ihtiyacını daha uzun aralıklarla gidermeye başlamışsa,
 • Bezini bağladığınız zaman bezi hemen ıslanmıyor ve bir kaç saat kuru kalıyorsa,
 • Altını kirlettiğinde rahatsızlık duyuyorsa,
 • Basit talimatları anlama ve kendini ifade etme yetisi kazanmışsa,
 • Belirli bir süre, sıkılmadan oturduğu yerde kalabiliyorsa,
 • Tuvalet ihtiyacı duyduğunu, hareketleri, duruşu veya sözleri ile ifade edebiliyorsa, Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Anlaşılır.

cocugun_tuvalet_egitimine_hazir_oldugu_nasil_anlasilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çocuğun tuvalet eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Makalemizin bu bölümünde Çocuğun tuvalet eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar konusundan bahsedeceğiz.
 • Öncelikle çocuğun yatma saatine yakın çocuğa çok sulu gıdalar verilmemelidir.
 • Gece çok fazla hareket etmesini önlemek için yatmadan önce tuvalet ihtiyacını gidermesi sağlanmalıdır.
 • Yeni tuvalet eğitimine başlamış bir çocuğu gece belirli saatlerde tuvalete kaldırmak gerekmektedir. Saat 21:00 de uyuyan bir çocuğu gece 24:00 ve 01:00 arasında tuvalete kaldırmak gerekir. Üstelik uykusunda tuvalet ihtiyacı olan çocuk çok huzursuz olur ve çok kıpırdar. Bu da çocuğunuzun tuvalet ihtiyacı olduğu konusundaki en önemli ip ucudur.
 • Tuvalet eğitimine erken başlamak ya da 4 yaş sonrasına bırakmak son derece yanlıştır.Tuvalet eğitimine erken başlamak, çocuğun yeterli kas gelişimine sahip olsa bile yeterli zihinsel olgunluğa kavuşmaması nedeni ile ters teper ve neyi neden yaptığınızı anlayamayacağı için ilerin daha karmaşık bir hal almasına sebep olur.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar