Çocuklardaki Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Aktüel/Güncel 10 Şubat 2017

Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi stres yaşarlar. Bazı durumlarda kendilerini güçsüz hissederek, endişeye kapılabilirler. Çocuktur geçer diye düşünüp sakın bu durumu hafife almayın. Çocukların yaşadığı stresi anlayıp, ona yardımcı ve destek olmaya çalışın. Küçük olsalar da onların da birer birey olduğunu ve bazı sıkıntılar yaşayabileceğini unutmayın. Bu gün sizlere çocuklardaki stresle başa çıkmanın yollarından bahsedeceğim.

Küçümsemeyin

cocuklarda_stres

Senin ne derdin olacak ki, neyi sorun ediyorsun şeklinde bir küçümseme yoluna gitmeyin. Bu tür cümleler çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu daha da zorlaştıracaktır. Bu sebeple daha dikkatli ve özenli olmanızda fayda var.

Konuşun

cocuklarda_stres_nasil_gecer

Çocuğunuzun endişe duyarak strese girmesine neden olan durumu, mutlaka konuşarak anlamaya çalışın. Konuyu öğrendikten sonra ise, sakin bir şekilde çocuğunuzu ve söylediklerini küçümsemeden, onunla dalga geçmeden birlikte çözüm arayın.

Yetişkin Gibi Davranın

cocuklarda_stresle_basa_cikmak

Çocuğunuzun stresini gidermek için ona yetişkin gibi davranın. Bu durumun kendisinin canını sıkmasına izin vermemesi gerektiğini, strese neden olan olayla yüzleşmesi gerektiğini uygun bir dille belirtin.

Kimsenin Mükemmel Olmadığını Anlatın

cocuklarda_stresle_basa_cikmanin_yollari

Çocuğunuz bazı zamanlarda yapamadıkları basit bir şey yüzünden strese girmiş olabilir. Bu durumda kimsenin mükemmel olmadığını, hayatta yaptıkları kadar yapamadıkları şeyler de olabileceğini anlatın.

Pozitif Olana Odaklanın

cocuklarda_stresle_basa_cikmanin_kolay_yolu

Yetişkin olarak pozitif olana odaklanın. Çünkü çocuklar rol model olarak anne ve babalarını seçerler. Sizin karakteristik özelliklerinizi taklit ederler. Siz ne kadar pozitif olursanız çocuklarınız da bunu taklit ederek daha pozitif olurlar.

Tebrik Edin

cocuklarda_stresle_basa_cikmanin_yolu

Çocuklarınız güzel bir şey yaptığında onları tebrik edin. Bu sayede çocuklarınız cesaretlenerek bazı durumlar karşısında daha sakin ve daha öz güven sahibi olacaklardır. Öz güveni yüksek çocuklar stresle daha kolay baş edebilir.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklardaki Stresle Başa Çıkmanın Yolları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni