Çocuklarınızın İnternette Kesinlikle Paylaşmamanız Gereken 7 Fotoğrafı

Aktüel/Güncel 6 Mart 2017

Hepimiz sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Ve bu sosyal medya platformlarında hem kendimize hem de çocuklarımıza ait bir çok fotoğraf paylaşıyoruz. Fakat internette paylaşılan çcuk fotoğrafları sandığınız kadar masumane sonuçlanmayabilir. İnternet ortamında çocuklar kimlik hırsızlığı, zorbalık gibi tehlikelere maruz kalabilirler. Çocuğunuzun resmi komedi sitelerine ya da reklam sitelerine düşebilir. Doğum sonrasında koyduğunuz fotoğraflar, ergenlik ve yetişkinlik döneminde de kendisini takip edebilir. İnternette yayınladığınız her şey her daim internette kalacaktır unutmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını internette yayınlamadan önce bir kez daha düşünün.

Başka Kişilerin Çocuklarının Fotoğrafları

cocugun_arkadaslari

Çocuğunuzun arkadaşı ile fotoğraf çektiniz ve bunu internette yayınlamak istiyorsunuz. Diğer çocukların ailelerinden mutlaka onay alın. Artık ilkokullarda dahi fotoğrafların sosyal medyada yayınlanması için onay formları mevcut.

Banyo Fotoğrafları

banyo_yapan_cocuk

Çocuğunuzun banyo yaparken çekilmiş fotoğraflarını internette yayınlamak son derece sakıncalıdır. Banyo saati çıplak/yarı çıplak ve vücut uzuvlarını içeren fotoğraflardır. Dijital ortamda her tür insan mevcuttur. Bu fotoğrafların ilerde başka insanların eline düşmesi mümkündür ve bu fotoğraflarla o kişilerin neler yapacağı meçhuldür.

Lokasyon Belirten Fotoğraflar

yer_belirten_fotograflar

Fotoğraflar ve videolar yer bildirirler. Özellikle de akıllı telefonla yapılan fotoğraf çekimlerinde GPS koordinatları otomatik olarak eklenir. Bu durumu engellemek için telefonun lokasyon ayarları seceneğinden bu işlemi kapatmanız gerekir. Ayrıca belli sosyal medya uygulamalarından bazıları bulunduğunuz yeri gösterir. Bunun bilincinde olun.

Şüpheli Faaliyet Fotoğrafları

sigara_icen_cocuk

Şaka yapmak için bile olsa, çocuğunuzun eline sigara ya da alkol vermeyin. Eğer böyle vahim bir hataya düştüyseniz de, sakın fotoğraflarını çekip sosyal medyada yayınlamayın.

Utanç Veren Fotoğraflar

utanc_veren_fotograflar

Anne ve babalar çocuğunun yaşına bakmadan, çocuğun kendisini kötü hissedeceği ya da utanacağı durumları sosyal medya platformlarında yayınlamaktan çekinmiyor. Bu tür fotoğraflar bazı kişiler için komik olsa bile çocuk için aşağılayıcı olabiliyor. Kötü durumdayken utanç duymasının yanı sıra, çocuk depresyona, strese ve zorbalığa da maruz kalmış oluyor.

Diplomalar ve Akademik Dereceler

diploma

Çocuğunuzun okul ve akademik başarıları ile gurur duymanız çok normal bir şey. Ama bu tür başarıların belgelerini sosyal medya da ya da internette yayınlamanız ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Kimlik hırsızları diploma ve akademik belgelerin üzerindeki kişisel bilgileri almakla kalmıyor, sahtesini yapabilmek için diplomaları da çalabiliyorlar.

Çocuğunuzun İstemediği Her Şey

cocugun_istemedigi_seyler

Eğer çoğunuzun çekmiş olduğunuz bir fotoğrafını çocuğunuz sosyal medyada ya da internette yayınlamanızı istemiyorsa onun sesine kulak verin ve istemediği hiç bir şeyi yayınlamayın. Yaşının kaç olduğu önemli değil. Seçim yapmasına izin verin. Tüm olumsuzlukları ekarte etmek adına internette paylaştığınız her şey için gizlilik özelliklerinden faydalanın. Fotoğraflarınıza kimin erişebileceğini mutlaka ayarlardan kontrol edin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklarınızın İnternette Kesinlikle Paylaşmamanız Gereken 7 Fotoğrafı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar