Daha Fazla Su İçmeniz Gerektiğinin 7 Göstergesi

Sağlık 4 Mart 2017

Gün içinde en az 1,5-2 litre su içmek sağlık açısından ve pek çok problemin önlenmesi açısından son derece önemlidir. Fakat pek çoğumuz her işi yapsak da su içmeye üşenir ya da su içme işini erteleriz. Önerilen miktarlara dikkat etmiyoruz ve genellikle çok az su içiyoruz. Ya da hiç su içmeden günü tamamlıyoruz. Oysa vücudumuz susuz kaldığını ve derhal su içmemiz gerektiğini anlatan sinyaller gönderiyor. Daha fazla su içmemiz gerektiğini anlatan 7 belirtiden bahsetmek istiyorum sizlere.

Ağız Kuruması

agiz_kurulugu

Ağız kuruluğu hissettiğimizde derhal bir şeyler içme ihtiyacı duyarız. Ama bu genellikle çok zorunlu olmadıkça su olmuyor. Çay, kahve, meşrubat, soda.. bu tür içeceklere daha fazla yöneliyoruz. Bu tür içecekler suyun yerini tutmaz. Su vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için en etkili yöntemdir. Özellikle şekerli içecekler geçici çözüm sunar ve ağız içindeki mukozaları kayganlaştırmadığı için sıvı ihtiyacını gidermez. Diğer içecekler elbette içilebilir. Ama ilk tercih su olmalıdır.

Cilt Kuruluğu

cilt_kurulugu

Kuru cildin en önemli nedenlerinden bir tanesi susuz kalmış vücuttur. Cilt vücudumuzdaki en büyük organdır. Ve bu dev organa iyi bakmak gerekir. Kuru cilt susuz kalmışlığın en önemli göstergesidir. Sıvı yetersizliği yaşanan bir ciltte kendi kendini temizleme, aşırı yağlardan arındırma ve terleme ile vücut soğutma ve ısı dengeleme işlemini yapamaz. Bütün bu doğal dengenin sağlanabilmesi için daha fazla su içmeniz gerekir.

Gözlerde Kuruluk

goz_kurulugu

Eğer gözlerde kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız, içtiğiniz su miktarını artırmanız gerekir. Ayrıca gözlerde kızarıklık ve kenarlarda kuruluk da vücudun susuz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız bundan dolayı da gözleriniz etkilenmiş olabilir.

Eklemlerde Ağrı

eklem_agrilari

Eklem ağrılarının bir çok nedeni vardır. Az su içmek de bu sebeplerden bir tanesidir. Omurlar arası diskler ve daha pek çok eklem %80 oranında sudan oluşur. Eklemlerde kireçlenmeye mahal vermemek için de bol su içmek ve düzenli olarak su içmek gerekir. Vücutta belirli bir sıvı miktarına ulaşıldığında ve bazı egzersizlerle eklemler daha işlevsel hale gelir.

Kas Azalması ya da Küçülmesi

kas_azalmasi

Kas kütlesinde azalma ya da küçülme görüyorsanız bu hiç de güzel bir durum değil. Vücudun büyük çoğunluğu sudan oluşur. Bu sebeple özellikle de fiziksel aktivite öncesi ve sonrası su tüketmek gerekir. Aktivite öncesi su içmek kaslara enflamasyonu ve ağrıları önler. Tüm bu olumsuzlukları ve kas azalmasını düzenli olarak su tüketimi ile çözebilirsiniz.

Yorgunluk

yorgunluk

Yorgunluğun pek çok nedenlerinden bir tanesi de susuzluktur. Susuz kalma tıpkı kansızlık gibi yorgunluk hissi verir. Vücut susuz kalınca kandaki suyu kullanır ve bu da yorgunluk olarak size geri döner. Çünkü suyu azalan kanda oksijen de azalır. Oksijenin azalması ile uyuşukluk, uyku hali ve yorgunluk meydana gelir. Günden güne de bu şikayetler artar. Kahve ve enerji içecekleri geçici olarak kendinizi iyi hissettirse de mutlaka su tüketimini artırmanız enerjinizi de artıracaktır.

Cilt Kırışıklıkları

cilt_kirisikliklari

Cildinizde meydana gelen kırışıklıkların yaşınızla uyuşmadığını düşünüyorsanız, günlük içtiğiniz su miktarını kontrol etmenizde fayda var. Eğer aklınızda tutamıyorsanız bir yere bir süre not edebilirsiniz. Vücudun aldığı su miktarı yaş ilerledikçe azalır. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey, günlük içtiğiniz su miktarını artırmak olmalıdır. Vücudun susuz kalmasının ilk belirtisi cildin kırışmasıdır. Ama uzun vadede susuz kalmak iç organlara da zarar verir. Bütün bu olumsuzluklardan uzak durmak için günlük önerilen miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Daha Fazla Su İçmeniz Gerektiğinin 7 Göstergesi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar