Damlataş Mağarasının Faydaları ve Özellikleri

Gezelim Görelim, Sağlık 6 Eylül 2013

bilgituru.com adlı bloğumuzun gezelim görelim köşesinde Damlataş Mağarasının Faydaları ve Özellikleri  hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Öncelikle Damlataş Mağarası Hangi Şehirdedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya İlçesinde deniz kıyısında bulunan şifalı bir mağaradır. Damlataş Mağarasının şifası eski zamanlardan beri bilinmekte ve Damlataş mağarasının şifasından pek çok insan faydalanmaktadır. Damlataş mağarasının şifası, astım hastalığına iyi gelmesinden kaynaklanmaktadır.  Damlataş Mağarasının Özellikleri, Damlataş Mağarasının Şifası, Damlataş Mağarası ve Astım, Damlataş Mağarasının Hikayesi Damlataş Mağarası doğanın gizemli oluşumlarından bir tanesidir.  Antalya’nın Alanya İlçesinde bulunan Damlataş Mağarası, adını içindeki 15.000 yılda oluşan sarkıtlardan damlayan su damlacıklarından almaktadır. Doğal bir güzellik olmasının yanı sıra, astım hastalığına şifa kaynağı olan Damlataş Mağarası, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir.

Damlataş Mağarasının Şifası,Astıma Faydaları

damlatas_magarasinin_sifasi

Mağaranın astıma iyi gelen dört vasfı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ortamında bulunan normalden 8-10 misli fazla karbondioksit, yüksek oranda nem, alçak sühunet, radyoaktivite gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği bilinmektedir. Alanya’ya astım tedavisi için gelen hastaların, öncelikle bir doktordan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak, mağaranın ilgili memuruna başvurması gerekmektedir. Tedavi süresince sembolik bir ücret ödenir.

Damlataş Mağarasının Hikayesi Damlataş Mağarası Nasıl Bulundu ?

damlatas_magarasinin_hikayesi

Makalemizin bu bölümünde Damlataş Mağarasının Hikayesi,Dalmataş Mağarası Nasıl Bulundu,Damlataş Mağarası Ne Zaman Bulundu sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. 
Damlataş Mağarası,iskele inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit edilen yerde dinamit ateşlemesi sonucu 1948’de ortaya çıkarılmıştır.
Alanya Kalesi’nin alt kısmındaki Damlataş Plajı’nda yer alan mağara, deniz seviyesinin atında olmasına rağmen 760 milimetre hava basıncı, 22 derece ısısı ve yüzde 95 nem oranı ile ilçeye gelen turistlerin önemli uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Damlataş Mağarasının Özellikleri

damlatas_magarasi_astim

50 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğindeki geçitten geçerek, mağaranın tabanına inen turistler, burada hatıra fotoğrafı çektirerek ziyaretlerini ölümsüzleştiriyor. Astım hastaları ise şifa umuduyla mağaradaki banklarda uzun süre oturarak, hastalıklarına şifa arıyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Damlataş Mağarasının Faydaları ve Özellikleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar