Demir Açısından Zengin Et Kaynaklı Besinler

Sağlık 23 Temmuz 2017

Demir elementi vücudumuzun olmazsa olmazı. Demir elementinin eksik olması başta kansızlık olmak üzere, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi gibi pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Demir elementini besinler yoluyla vücuda almak mümkündür. Bu gün size demir elementi açısından zengin olan besinler konusunda bilgiler sunacağım.

Tavuk Ciğeri

tavuk_cigeri

Tavuk ciğeri demir açısından son derece zengindir. 100 gr pişmiş tavuk ciğeri günlük demir ihtiyacının  %65’ini karşılamaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken şey yüksek oranda kolesterol içeriyor olmasıdır.

İstiridye ve Kuzu Göbeği Mantarı

istiridye_mantari

Mantar demir açısından zengin gıdalardan bir tanesidir. Özellikle de çiğ kuzu göbeği ve istiridye mantarlarının 100 gramı günlük demir ihtiyacının %37’sini karşılar.Bu mantarların da dikkat edilmesi gereken yönleri yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Sığır Ciğeri

sigir_cigeri

Sığır ciğeri tavuk ciğeri kadar olmasa da yine demir açısından zengin bir besindir. 100 gram pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılamaktadır. Sığır ciğerinde de dikkat edilmesi gereken şey yüksek kolesterol ve trans yağ içermesidir.

Sığır Eti

sigir_eti

Kırmızı et her daim kan yapıcı olarak bilinir ve demir açısından zengindir. 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Sığır etinde de dikkat edilmesi gereken şey doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içermesidir.

Hindi Eti

hindi_eti

Demir açısından son derece zengin bir besin olan hindi eti günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. 100 gram hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %82ini karşılar.Sığır ciğerinde de dikkat edilmesi gereken şey yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir. Demir bakımından zengin diğer et ürünleri: Ton balığı, tavuk, yengeç, karidestir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Demir Açısından Zengin Et Kaynaklı Besinler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar