Devletten Öğrencilere Günlük 50 TL Ödeme Yapılacak!Peki Şartlar Nedir ?

Öğrenciler için çok faydalı bir eğitim programından bahsedeceğim sizlere. İşkur tarafından düzenlenmekte olan İş Başı Eğitim Programı ile birlikte katılan öğrencilere günlük 38.48 TL ödeme yapmakta olan devlet asgari ücretin artması sonucu ödemeyi günlük 50 TL’ye çıkardı. Bu gün sizlere İş Başı Eğitim Programı, ödemeleri ve katılım şartları ile ilgili önemli detaylar sunmak istiyorum.

İş Başı Eğitim Programı Nedir?

is_basi_egitim_programi

Türkiye İlk Kurumu ( İşkur) tarafından düzenlenmiş olan İş Başı Eğitim Programı(İEP)’nın amacı, üniversiteden mezun olan öğrencilerin, mezuniyet sonrasında, iş deneyim problemini ortadan kaldırmak. Bu sayede öğrenciler zorunlu stajlarını daha kolay yapabiliyorlar.

İşbaşı Eğitim Programı Öğrencilere Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

is_basi_egitim_programi_nedir

İşbaşı Eğitim Programı sayesinde öğrenciler eğitim aldıkları alanda ya da istedikleri herhangi bir farklı alanda mesleki deneyim beceri geliştirirken aynı zamanda günlük 50 TL ücret kazanarak eğitim masraflarını da karşılama şansına sahip oluyorlar. Öğrencilerin zorunlu stajları da İşbaşı Eğitim Programı kapsamında gerçekleştirilebildiği için iş arama sırasında CV lerinde bu program sayesinde edindikleri deneyimleri de belirtebiliyorlar.

Hangi Öğrenciler İEP’e Katılabilir?

is_basi_egitim_programina_kimler_katilabilir

İşbaşı Eğitim Programına Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve ikinci öğretim öğrencileri ile açık öğretim ilkokulu, ortaokulu ve lisesi ile açık öğretim fakültesi öğrencileri katılabilirler.

İşbaşı Eğitim Programına (İEP)’e Katılım Şartları Nelerdir?

is_basi_egitim_programina_katilim_sartlari

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını doldurmuş olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci derece akrabası ya da eşi olmamak
  • İşbaşı Eğitim Programının başlama tarihinden önceki 3 aylık sürede programın yapılacağı iş yerinin çalışanı olmamak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak, danışmanın uygun görüşünü almak

İşbaşı Eğitim Programı Süresi Ne Kadardır?

is_basi_egitim_programinin_suresi_ne_kadar

İşbaşı Eğitim Programı 160 günlük süreye kadar düzenlenebilir. Günde en az 5 saat en fazla 8 saat olacak şekilde günün herhangi bir zaman diliminde uygulanabilir. Burada amaç, öğrencilerin ders saatleri dışında kalan zamanı değerlendirebilmeleridir.

İşbaşı Eğitim Programı Süresince Öğrencilere İŞKUR tarafından Hangi Ödemeler Yapılıyor?

is_basi_egitim_programinin_odemeleri_ne_kadar

İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programına katılan öğrenciler için aylık ortalama olarak 1300 TL ödeme yapıyor ve program süresince iş kazası, meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası primlerini karşılıyor. Öğrenciler staj yaparken de gelir elde etme imkanına sahip oluyorlar.

Öğrenciler İşbaşı Eğitim Programına Katılacakları İş Yerini Nasıl Belirliyor?

is_basi_egitim_programi_hangi_isyerlerinde_yapilir

Öğrenciler eğer isterlerse programa katılacakları iş yerini kendileri belirleyebilirler ya da İşkur’a başvurup programdan yararlanmak isteyen bir işverene bağlı iş yerinde programa katılabilirler. İşkur tarafından hazırlanmış olan İşbaşı Eğitim Programı sözleşmesinin imzalanması ve her iki tarafın programın uygunluğu için denetlenmesini ardından İşkur’un onayı ile İşbaşı Eğitim Programı başlar.

Öğrenciler Hangi İş Yerlerindeki Programa Katılabilirler?

is_basi_egitim_programi_iskur

İş yerinde en az 2 sigortalı personel bulunduran iş yerlerinde program kapsamında iş verenlerin 2-10 arasında çalışanı varsa, 1-11 üzeri çalışanı varsa, çalışan sayısının 1/10’u kadar program katılımcısı alma hakkı vardır.

Öğrencilerin Programla İlgili Bilmesi ve Dikkat Gereken Konular Nelerdir?

is_basi_egitim_programi_iskur_gunluk_odeme_ne_kadar

  • Öğrenci İEP’de program süresinin 1/10’undan fazla devamsızlık yapamaz. Aksi bir durumda 1 yıl (12 ay) süre boyunca yeni bir programa katılamaz.
  • 2 yıl (24 Ay) boyunca en fazla 160 gün boyunca İşbaşı Eğitim Programına dahil olabilirler.
  • İşbaşı Eğitim Programından yararlandıktan sonra 6 ay geçmeden yeni bir İEP ya da İşkur tarafından düzenlenmiş olan kurs ya da programlara dahil olamaz. takdirde 12 ay süreyle programdan faydalanılamıyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Devletten Öğrencilere Günlük 50 TL Ödeme Yapılacak!Peki Şartlar Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni