Dikkat!Kimyasal İçeren ve Bağımlılık Yapan Slime Çocuklarınızın Sağlını Tehdit Ediyor

Sağlık 1 Mart 2017

Son dönemlerde sıklıkla çocukların hatta yetişkinlerin eğlence amaçlı ellerinde oynadıkları slime ne kadar sağlıklı? Yarı akışkan ve pek çok şekle girebilen ve bu özelliği nedeni ile de pek çok çocuğun elinden düşmeyen slime adlı oyun hamurunda uyuşturucu hammaddesi bulunduğu iddiaları anne ve babaları da tedirgin etti.

slime_zararlimi

Masum bir oyuncak gibi görünen slimenin içinde çok fazla kullanıldığı zaman zehir etkisi yapan boraks ve uyuşturucu madde özelliği olan yapıştırıcılar kullanıldığı ortaya çıktı. Adli Bilimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, “Bu oyuncakları kullanan gençler ilerleyen yaşlarda diğer uyuşturucuları kullanma yönünde eğilimi tetikler. Bu geleceğimize yönelik bir tehlikedir. Kimin yaptığı belli olmayan, üzerinde herhangi bir üretici lisansı bulunmayan slime isimli bu oyuncağın acil bir şekilde toplatılıp imha edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

slimenin_zararlari

Bağımlılık Etkisi Yapıyor

Boraks aslında sanayiden tıp alanına kadar geniş bir yelpazede çok fazla kullanılan bir madde. Fakat amacı dışında ve fazla miktarlarda kullanıldığında zehir etkisi yapan bir madde aynı zamanda. Boraksın tek başına çıplak el ile tutulması bile sakıncalı. Bu madde koklandığında bağımlılığa neden olabiliyor. Bu jelibona benzeyen oyun hamuru ile çocuklar resmen kandırılıyor. Pek çok aile de bu maddenin ve slimenin zararlarından haberdar olmadığı için çocuklarının bu madde ile oynamasında bir sakınca görmüyor. Yetişkinlerin dahi eldiven olmadan dokunmaması gereken boraks maddesi, oyuncak olarak ufacık çocukların kullanımına sunulmuş durumda. Akıl alır gibi değil.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dikkat!Kimyasal İçeren ve Bağımlılık Yapan Slime Çocuklarınızın Sağlını Tehdit Ediyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar