Dinen Caiz Olmayan İsimler

Bebek doğacağı zaman aileler isim arama telaşına düşer. Özellikle pek çok aile, isimin Kuran-ı Kerimde geçen isim olmasını ister. Fakat Kuranı- Kerimde geçen her kelime isim olarak kullanılamaz. İsim seçerken önemli olan, ismin anlamının güzel olması ve yaşanılan toplum kültürüne yabancı olmamasıdır. Çocuğunuza isim koyarken dikkat etmeniz gerken en önemli konu, ismin güzel bir anlam taşımasıdır. Bu gün sizlere, insanların Kuranda geçtiği için çocuklarına koyduğu fakat dinimizde caiz olmayan isimler konusunda bilgiler vereceğiz. Burada vereceğimiz isimler, sıklıkla çocuklara konulan, ama anlamları çok farklı bilinen isimlerdir. Örneğin Ecrin ismi, allahın hediyesi olarak bilinmesine karşın, esas anlamı ücrettir. Bu anlama gelen bir simin de çocuğa koyulması caiz değildir. Dinimizce çocuklara konulması caiz olmayan isimler konusunda bir derleme yaptık be bu derlemeyi de sizlerle paylaşmak istedik. Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı,İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı Konuları ile ilgili detaylı sunumu aşağıda bulabilirsiniz.

İsimlerin Anlamları
İsimlerin Anlamları

Dinimizde Caiz Olmayan İsimler

Sanem İsminin Anlamı ;

Put anlamına gelen bir sözcük olduğu için çocuğa konulması uygun değildir. (Sanem İsminin Anlamı ve Analizi İçin BURAYA Tıklayınız )

Samet İsminin Anlamı ;

Samet ismi son zamanlarda pek çok çocukta rastlanılan bir isim.   ‘hiç kimseye muhtaç olmayan’ demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, dolayısiyle isim olarak kullanılamaz.

Aleyna İsminin Anlamı(Aleyna İsminin Anlamı-analizi İçin BURAYA Tıklayınız)

Aleyna da son zamanlarda kız çocuklarında en çok rastlanılan isimlerden bir tanesi..  üstümüze bela, sıkıntı aksın  demektir.

Kezban İsminin Analamı 

Kezban eskilerden çok kullanılan bir isim.. Şimdilerde çok sık rastlanmayan Kezban İsminin Analamı Yalancıdır. Kuran-ı Kerimde geçiyor olmasına rağmen dinen caiz olmayan isimler arasındadır.
Ayrıca; Resul, Nebi, Cebrail,Azrail, Mikail, İsrafil isimlerin konulması dinen hoş değildir.

Bekir İsminin Anlamı 

deve yavrusu’ demektir. Bu isim belki Hz.Ebubekir’den dolayı konuyor ama; aslında Hz. Ebubekir’in esas ismi Abdullah’tır, Ebubekir ise lakabıdır.

Asiye İsminin Anlamı 

isyan’ eden anlamına gelir.

Gülsüm İsminin Anlamı 

gariban, zavallı, kimsesiz anlamındadır.

Julide İsminin Anlamı 

Farsça’da dağınık,perişan’ demektir.

İrem İsminin Anlamı 

Cennet bahçesi’ olarak bilinir ama aslinda ‘Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennet’ tir.

Bade İsminin Anlamı

‘içki’ demektir.

Hannas İsminin Anlamı

‘şeytanın’ ismidir.
Alara,Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil ‘gayrimüslim’ isimleridir.

Rumeysa İsminin Anlamı 

‘gözü çapaklı kadın’ demektir.

Hüreyre İsminin Anlamı 

‘kedicik’ demektir.

Kayra İsminin Anlamı

Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah olmaz. Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır.

Melis İsminin Anlamı

Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir.

Ecrin İsminin anlamı,

Allahın Hediyesi olarak bilinse de aslında, ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insan ücret olamaz.

Buğlem İsminin Alnamı

Internette yazan anlami: Cenneti müjdeleyen melek Gerçek anlami: eski bir kızılderili dilinde ‘bereket yüklü buluttur.

Ceylin İsminin Anlamı

Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat Cihad Reyyan Sadaka Hac Af Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor. Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir. Ceyl Farsçada ‘yengeç’ demek. Ceylin’in baska bir anlami: yengeç yuvasi.Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı,İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dinen Caiz Olmayan İsimler” hakkında 16 yorum var

 • fatime

  Merhaba admin firdevs ismini kiza koymak caizmidir

  1. admin

   Sevgili okurumuz Firdevs İsmi İle ilgili bilgileri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz.
   Firdevs İsmi Caiz mi?

 • pnr

  Ikra ve eslem ismi caizmidir

  1. admin

   Sevgili okurmuz İkra ve Eslem isimleri hakkındaki bilgileri aşağıdaki linklere tıklayarak ööğrenebilirsiniz
   İkra İsmi Caiz mi?
   Eslem İsmi Caiz mi?

 • Zeynep

  Birce ismi veya Defne ismi caiz midir

  1. admin

   Sevgili okurumuz, okurlarımız tarafından çok fazla isim analazi talep edildiğinden dolayı bir kaç gün içerisinde isimlerle ilgili yorumlar sayfamızda verilecektir. İlginiz ve sabrınız için çok teşekkür ederim.

  2. admin

   Sevgili okurmuz Birce ve Defne isimleri hakkındaki bilgileri aşağıdaki linklere tıklayarak ööğrenebilirsiniz
   Birce İsmi Caiz mi ?
   Defne İsmi Caiz mi ?

 • Meryem

  Teşekkürler Admin!

  Sayenizde isimler hakkında düşünmeye başladım….. bana yine yardımcı ola bilir misiniz ?!
  Bu ısimler hakkında bilgi vere bilirmisiniz ?!

  1. Muhammed- Mustafa- Tayyip- Mirza
  2. Sefa- Yunus- Dai- Hamza
  3. Elif- Ayet- Armağan
  4. Nisa- Seher- Tuğba
  5. Destan- Gülnur- Firdevs

  Çocuklarıma vermek istediğim isimler!
  Anlamları güzel midir ve dini Açıdan verilmesi sakıncalımıdır, değilimdir…. Merak ediyorum

  Belki isim Önerirsiniz.. !

  1. admin

   Sevgili okurumuz, okurlarımız tarafından çok fazla isim analazi talep edildiğinden dolayı bir kaç gün içerisinde isimlerle ilgili yorumlar sayfamızda verilecektir. İlginiz ve sabrınız için çok teşekkür ederim.

 • Meryem

  Admin… Beş isim hakkında bilgi arıyorum, caiz mi değilmi diye……
  Belki siz yardımcı ola bilirsiniz?!
  1.Nevra
  2.Meva
  3.Neva
  4.Mina
  5.Azra

  Teşekkürler

  1. admin

   Nevra : Parlak ışıklı olma anlamına gelir. Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değildir. Ararştırmamıza göre dini açıdan caiz olduğunu gördük

   Meva : Arapça kökenli biri sim. Anlamı sığınılacak yer, mesken olarak geçiyor. Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değil.Dini açıdan yasaklı ve caiz olmayan isimler arasında yer almıyor. Ama, çocuğunuza mesken anlamına gelen bir isim koymak ne kadar uygu olur, o da sizin takdiriniz.

   Neva : Farsça Kökenli, ses, ahenk, nağme, refah ve mutluluk anlamlarını taşıyan bir isimdir. Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değil. Ama en azından Kuran-ıKerimde caiz olmayan isimler arasında yer almıyor.

   Mina : Mina ismi arapöa kökenli bir kelime ama, Kuranda geçen isimlerden değil. 3 farklı anlamı var. 1. Camın ana maddesi. 2. Liman, iskele. 3. Gökyüzü.

   Azra : Azra da arapça kökenli bir kelime ve Kuranda geçen isimlerden deği. Farklı anlamları var. 1. Bakire, kızoğlan kız. 2. Ayak değmemiş kum. 3. Delinmemiş inci. 4. Hz. Meryem’e verilen adlardan. 5. Medine şehrinin adlarından biri. 6. Masal kahramanı “Vamık”‘ın sevgilisi.

   Yazmış olduğunuz 5 isim için size bu verdiğimiz bigiler umarım faydalı olur. Ama Çocuğunuza isim verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ismin anlamının güzel ve anlamlı olmasıdır. İsmin ne kadar popüler olduğu ve ismi ne kadar beğendiğinizin pek de önemi yok.İnşallah çocuğunuz için en hayılrı ve güzel anlamlı olan ismi bulursunuz.

 • mehmet

  Selamlar. Rahmetli babamın adı nebi dir. Çocuğumun adını nebi doruk koymak istiyorum dinen uygunmudur. Lütfen acil yardim

  1. admin

   Nebi ismi Arapça kökenli bir kelime olup, haberci, peygamber anlamına gelir. Dini açıdan çocuğa Nebi ismini koymak caiz değildir. Doruk ismi ise, tepe, ağaç tepesindeki körpe filiz anlamına gelir. Türkçe kökenli bir kelime olup, Kuran dageçmeyen bir isimdir. Doruk isminin caiz olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

 • sena

  sağolun teşeküürler yardımcı oldu allah razı olsun

 • sena

  belinay ismi caiz midir ? lütfenn acil cevap

  1. admin

   Sevgili okurumuz.. Belinay ismi, pek çok yerde Peygamber çiçeği anlamında ve kuran-ı Kerimde geçen bir isim olarak belirtilese de, Kuran da geçen bir isim değildir. Belinay Arapça değil türkçe kökenli bir simdir. Belin- ay şeklinde birleştirilmiş bir kelimedir. Bölünen ay anlamına gelir.

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar

  instagram takipçi hilesiinstagram beğeni