DOĞANIN İNSANLARIN SAĞLIĞINA VE FAYDASINA SUNDUĞU BİTKİLER VE FAYDALARI

Gezelim Görelim 5 Ağustos 2008

ABRUS:
SICAK iklimlerde, küçük çalılar halinde yetişir. Oniki türü olan ABRUS un şifalı kısımları, parlak kırmızı renkli olan tohumlarıdır Ayrıca kökleriınden de yararlanır.

NEYE YARAR:
HAFİF göz ağrılarında ABRUS suyu ile yapılan pansumanlar şifa Sağlar.
CİLT bozuklukları ile bir kısım göğüs nezlesine karşı da olumlu Sonuçlar verir.
NASIL HAZIRLANIR NASIL KULLANILIR:
GÖZ hastalıklarına karşı kullanııan ABRUS TOHUMLARI suda iyice kaynatılarak bir şişede korunur.
Aynı su bazı cilt pürüzlerine karşı da kullanılır.
ABRUS KÖKLERİ: İYİCE kaynatılarak elde edilen sıvı ılık ılık içilerek göğüs nezlesine karşı şifa elde edilir.
DİKKAT : ABRUS tohumlarından kaynatıkrak elde edilen su sadece haricen kullanılır Tohumların son derece etkili Olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.
ACİAĞAÇ
KABUĞU, kırmızı çiçekleri, yaprakları, kök leH, bütünü acı, yüksek bir ağa çtır. Kök lerinden yara rlanılır. Panama, Venezülua, Güyan ‘da yetişir,
NEYE YARAR :
Sindirim sistemini kara çılar. İştah açar. Böbrek, Karaciğer ve Safra kesesi rahatsızlıklara iyigelir. Ayrıca çeşitli sinek ve böcek lerle savaşta yararlar sağlar.
NASIL HAZIRLANIR ?
1, Islatılarak, ya da haşlanarak Bir litre suya 4 – 5 gram Acı- ağaç kökü katılarak, az miktarda içilir. Bu katılarak, az miktarda içilir. Bu mikttar çorba kaşığmı geçmemelidir.
2. Pişirilerek hazırlanan Acıağaç “Lauman”için kullanılır. Bağırsak kurtrını döker.
3. Üç-ongram Acıağaç 50 -60gram suda kaynatılır. Sinek toplayan kağıt imalinde kullanılır. Bu su insanlar tarafından da, sinek lerden kurtulmak için haricen kullanılır. Ellere, yüze sürülür.
ADAÇAYI:
BİR metre boyunda, mavi çiçekli, boz yapraklı, hoş kokulu bir bitkidir. Güneşli yamaçları ve bahçeleri sever. Haziran, Temmuz aylarında çiçek açtığı zaman toplanır ve kurutulur,
NEYE YARAR:
ÇİÇEKLERİ kaynatılarak elde edilen su, mide ağrılarında, barsak bozukluklarında ve kusmalarda içilirse iyi gelir.
NASIL HAZIRLANIR:
ADAÇ AYI suyu ile yapılan ılık gargaralar boğazda, diş etlerinde ve bademciklerdeki iltihapları kısa zamanda iyi eder. özellikle veremlilerde fazla ter dökmelerine karşı, adaçayı kaynatılıp suyu içilirse yarar sağlar.

ADA ÇAYI İLE İLGİLİ REÇETELER

80 – 90 Gram Ada çayı 1 litre suda kaynatılır. Bu tür Ada çayı soğuk algınlığına, hazımsızlığa, mide bozukluklarına iyi gelir. Ada çayı suyu ile boğaz ağrılarında gargara yapılır. Kaşıntı, ekzema ve çeşitli cilt hastalıklarında Ada çayı ile yapılan ban ya kır yarar sağlar. Ada çayı gargarası balgamın sökiilmesine de yardımcıdır. Ayrıca, çiçeklerinin kaynatılması ile elde edilen su ile, çocuklar banyo edilir. Ayda 3 – 4 defa yapıla bilecek olan bu banyo çocukların gelişmelerine yardımcı olur, Ada çayı, melekotu, Anason ve sığırkuyruğu’u ile karıştırılarak çay gibi pişirilip, nefes darlığına karşı kullanır. Bitkilerin toplamı 20 – 22 gram olmalı, 1 litre suda kaynatılmalıdır, Günde üç kahve fincanı içilebiur. Ada çayı, beş- parmak otu ve kekik ile karıştırılarak çay gibi pişiritip Boğmaca’ya karşı kullanılır. üç saatte bir yarım kahve fincanı içilebilir.

ACI HIYAR

ZEHİRLİ bir bitki olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır. Meyvesi, çok kullanılan bir ilaç olan (STRİKNİN) in ham maddesini oluşturur.
NEYE YARAR
* Vücuttaki bazı ağrı ve sızılara karşı kaynatılmış kök lerinden yararlanılır. ACIHIYAR suyu ağrılı ve sızılı yerlere sürülür.
*Kökleri, dövülerek. Akrep ve yılan sokma larında, ısırılan yere dökülerek kullanılır.
*Uyuz kaşıntılarında da suyu sürib lür. Bitki suları kaynatıhp soğutulduktan sonra, mutlaka mikropsuz, steril bir tülbentle siizülmelidir.
ADAMOTU
GÜNEY Anadolu’da özellikle Antalya ve Silifke dolaylarında yetişir. Uzun ömürlü, şalgam yapılı insana benziyen, eğri bir bitkidir. Şeytan Şalgamı, Hacılarotu, Kankurutan gibi isimlerle de tanınan ADAMOTU çok iyi tanınmadan asla kullanılmamalıdır.
NEYE YARAR
Bitkinin kökleri kaynatılarak elde edilen su vücudun ağrılı, sızılı kısımlarma sürülür. Bir adı da Adem Köku olan, bitki kökünün suyunun, özellikle, Romatizmal ağrılara iyi geldiği kabul edilir. Halk arasında, yarar sağlamak için bitki köklerinden, ağrıyan orga. na en çok benziyeninin kullanılması gerektiği söylenir.
ADASOĞANI
Beyaz, yeşil damarlı çiçekleri, uzun, şerit biçimli yaprakları olan bitki- nin 1.5 – 2 kilogramlık soğanı vardır. Soğan acı ve zehirlidir. Bu bakımdan iyice tanımak ve çok dikkatli olmak gerekir. NEYE YARAR
* Soğanın etli iç yapraklarının, yemek arasında çok az yenmesinin baş dönmesine iyi geldiği bilinir.
* Ayrıca, tansiyon düşüklLiğiin 1arşıda, aynı şekilde kullanılır.
* Soğan bütünü ile zeytinyağında kaynatılarak bir cins fare zehiri elde edilir.
AFYON:
AĞRI ve sancıları kesmek için hekimlikte kullanılan en eski ilaç olan afyon haşhaş bitkisinden elde edilir. Bitki henüz ham- ken kozalakları çizilerek akan süt özel bıçaklarla meyvenin üzerinden sıyrıhr ve topaklar haline getirilerek afyon yapraklarına sarılarak saklanır.
NEYE YARAR:
HER türlü ağrıda, zeytinyağı ile karıştırılıp ya da limonla kaynatilıp ağrıyan yerlere sürmek gerekir. Ayrıca dolanıada bir parça sirke ile karıştırılıp yaraya sarılırsa iyi gelir.
AHUDUDU:
ÇILEĞE benzer. Meyvesi sarımtrak beyaz, portakal renginde ve gayet güzel kokuludur. Temmuz, Ağustos aylarında olgunlaşır. Yapraklarını yaz esnasında toplayıp kurutmak gerekir. NEYE YARAR:
ÇİÇEKLERİ kaynatılarak elde edilen su, ateşli hastalıklarda, (göz nezlesinde göze banyo yaparak) diş etlerinde, boğaz ve bademciklerde meydana gelen iltihaplarda gargara yapılırsa yararlıdır.
AKASYA
Büyük gövdeli, küçük yapraklı, dikenli bir ağaçtır. Salkım şeklinde, genellikle beyaz, mavimsi çiçekleri vardır. Ev ilacı olarak çiçeklerinden yararlanılır.
NEYE YARAR
Akasya çiçekleri, netes darlığına, bu türden göğüs arılarrna iyi gelir. Çiçekler kaynatılarak soğutulur. Mikropsuz, sterilize bir tülbentten geçirilen Akasya suyu, günde birkaç defa içilir. AKKIZ
Tümü ile dikenli olan bir bitkidir. her türlü iklimde ve toprakta yetişir. Çiçekleri, meyvesi, yaprakları dikenlidir. Mavi ve beyaz çiçekleri olgunlaşma döneminde ağarır, tüy haline gelir.
NEYE YARAR
* Halk arasında kolayca tanınan ve şifasına inanılan AKKIZ’dan çeşitli şekillerde yararlanılır.
* AKKIZ taze iken toplanarak haşlanır, meyve gibi yenirse bazı mide ağrılanna iyi geler.
* BİTKİ kökleri ile toplanır. Yaprak dal ve meyveleri ayıklanır. Kökleri kaynatılır. Elde edilen su, böbrek kumlarını dökmek için, günde üç defa içilir.
AKRONKiYA
Kabuklarından yararlanılan AKRONKİYA,
Uzak Doğuda yetişen bir bitkidir. Kabukları baharatçılardan sağlanabilir.
NEYE YARAR
Kabukları iyice kaynatılır, süzülür. Elde edilen AKRONKİYA suyu ishale iyi gelir. AKRONKİYA suyundan günde üç defa birer çorba kaşığı kadar içilir.
ALTINOTU
Kırlarda kolayca yetişir. Halk tarafmdan sevilir, kolayca tanınır. Adını renginden almıştır.

NEYE YARAR
* ALTINOTU, bazı böbrek hastalıklarında şifa sağlar.
* Mesane hastalıklanna da iyi gelir.
* Nefes darlığına karşı da yararlar sağlar. ALTIN OTU Çay gibi hazırlanır. Genellikle, sıcak sıcak içilir.
AMONYAK
SUDA eritilmiş şekli ile tıpta kullanılan AMONYAK, aslında gaz oluşumundadır. Suda, yüzde 10 yüzde 20 oranında oluşturulan amonyaklı su, keskin boğucu bir nitelik taşır. ölçülüsü, azı, yararlı, ölçüsüzü, çoğu, zararlı bir ev ilacıdır.
NEYE YARAR AMONYAKLI SU
akrep, yılan, arı, böcek sokmalarına karşı mükemmel bir, pansuman sağlar. Bu konuda en önemli nokta, AMONYAKLI SUyun, birkaç misli, temiz, damıtılmış su ile hafifletilmesidir. Aksi halde, deriyi hırpalar, bereler, tahriş eder. Yaralara bile yol açar. Baygınliklarda, baş ağrılarında koklanması iyi gelir. Beyni uyarır. Ancak, bu şekildeki uygulamada da çok ölçülü olmak gerekir. Koklama süresi ayarlanamazssa tersine sonuç verir. Yakıcı tesirlere sebep olur.
ANASON:
YARIM metre kadar yüksekliğinde, yaprakları yuvarlak ya da böbrek şeklinde, çiçekleri beyaz, meyveleri yumurta biçiminde tüylü, beyazımtrak bir bitkidir. Meyveleri küçük ve kokuludur. Yakıcı bir lezzeti vardır. Doğuda yetiştirilen bitki, Temmuz, Ağustos aylarında toplanarak kurutulur.
NEYE YARAR:
ANASON, karın ve boğaz şişliğinde kaynatılıp çay gibi içilmelidir. 80 gr. anason yaprağı ya da 15 gr. anason tohumu bir litre suda kaynatılıp yemeklerden evvel birer çorba kaşığı içi. lirse hazmı kolaylaştırır, mideyi düzeltir, idrarı söktüriir, göğsü yumuşatır, karın ağrılarına iyi gelir.;
ANBER KABUĞU
Sevilen, bilinen ANBER, Antil adalarında yetişen bir bitkidir. Bu özelliği ile, dünyanın çeşitli ülkelerinde ancak kabukları bulunur. Esasen, bitkinin yararlanılan kısmı da, en çok, kabuklarıdır. Anber kabuğunun dışı kahve, içi sarı renklidir. Beğenilen bir kokusu vardır. Kabukları yakılınca bu koku çok daha etkili şekilde ortaya çıkar.
NEYE YARAR
Eskiden hekimlikte, çok geniş bir alanda kullanılan ANBER KABUĞU, bugünde, ev ilaçları arasında şifalı sayılanların başında yer alır. Bir litre suda 8 – 10 gram ANBER kabuğu haşlanara
elde edilen su, emzikli annenin sütünü artırmaya yarar. Bu sudan, günde iki, üç çorba kaşığı içi-
lir.
Sindirim bozukluklarında
Kansızlık halinde
Kanlı basurda İshalde de ANBER KABUĞU iyi gelir. Ayrıca, güzel kokusu sebebiyle, ANBER KABUĞU tozu, tütüne katılarak kullanılır.
ARDIÇ
YAPRAKLARI ince, uzun, hoş kokulu ve hiç solmayan bir ağaçtır. Yuvarlak, siyah meyveleri, Kasım, Aralık aylarında toplanıp gölgeli bir yerde ara sıra altüste edilerek ku rutulmalıdır. Kum dökmede meyveleri kaynatılıp içilmelidir.
NEYE YARAR:
ARDIÇIN tohum ve yaprakları kaynatılıp suyu vücuda siirülürse romatizma ve soğuk algınlığına iyi gelir.
* ARDIÇ ter sağlar. Bu özelliği ile soğukalgınlığında, romatizmal ağrılarda, iyi gelir!
* ARDIÇ kansızhğa karşı yayarlanılan bitkileün ön planında yer alır.
* ARDIÇ idrar söktiirür. Böylece vücuttaki, çeşitli su topiamalarına karşı da etkilidir.
* ARDIÇ nefes kokularını giderir.
* ARDIÇ zafiyete karşı büyük yararlar sağlar.
* ARDIÇ tohumlarından beğenilen içkiler yapılır.
BIR ARDIÇ REÇETESI
ARDIÇ, mide bozukluklarına karşı iyi gelen bir maddedir. Mide şişkinıiği, mide doıgunluğu şikayetıerine karşı bir ARDIÇ reçetesi:
iki kısım ARDIÇ tohumu, bir kısım Ayrıkkökü, bir kısım Adaçayı, bir litre suda 10 – 12 dakika kaynatıhr. Bu sudan, günde üç defa, sabah, öğle ve akşam içilir

ARDIÇ MEYVELERİ BİR EV İLACI KAYNAĞIDIR
BİLİNEN yararlarının yanısıra ARDIÇ, evde yapılan ilaçlar bakımından da değer ve önem taşır.
ARDIÇ meyveleri bir ev ilacı kaynağıdır. Ancak bu ilacı böbreklerinden rahatsız olanların, özellikle, taş ve iltihaptan şikayeti bulunanbann kullanmaması gerekir.
ARDIÇ MEYVELERİ’nde insülin tesirini taşıyan maddeler bulunur. Bitkiyi yararlı kılan en büyük özellik te budur.
REÇETESİ :
Hazırlanması basit son derece kolay olan ARDIÇ meyveleri suyu, ürenin yarattığı tehlikeleri giderir, kanda toplanan bu zararlı maddenin vücuttan dışarı çıkarılmasını sağlar.

* ARDIÇ meyvelerinden elde edilen su sahip bulunduğu İnsülini çoğaltıcı tesiriyle şeker hastalığına karşı çok iyi gelir. Pankreası çalıştırır, salgı ve verimini çoğaltır.

* ARDIÇ meyveleri suyu, şeker hastalarırın başbelası, uzun ömürili, inatçı boyun çıbanlarının ömrünü kısaltır. Çıbanlan iyileştirir.
HAZıRLANMASI şöyledir:
ARDIÇ MEYVELERİ iyice dövülerek toz haline getirildikten sonra kullanılır. BİR TERTİP için 1345 tane ARDIÇ meyvesi bir litre kadar temiz suda ağır ağır haşlanır, 10 -12 dakika iyice kaynamaya terk edilir. Elde edilen su yarım saat kadar dinlendirildikten sonra temiz, mikropuz bir ortamda iyice süzülür.
ARDIÇ SUYU, yemekler arasındaki süre zarfında 2 – 3 su bardağı içilir. Bu tedavi yöntemi iki hafta sürdürülür. Duruma göre iki hafta sonra reçete aynı şekilde uygulanır.
ARDIÇ KATRANI AĞACI
Bilinen ARDIÇ ağacının değişik bir türüdür. Bu tür ağaç yakılarak (Ardıç Katranı) denilen yağlı bir madde elde edilir. Yakma işlemi kapalı ocaklarda yapılır. Bu yağlı maddeye Tıpta “Huile de cade =Kad yağı” adı verilir.
NEYE YARAR
* Ardıç Katranı, cilt, deri hastalıklarına karşı kullanılan merhemlerin temel maddelerinden birisidir.
* Ardıç Katranı, belirli miktarlarda “vazelin” ile karıştırılarak merhem yapılır.
* Ardıç Katranı merhemleri, uyuz, sedef hastalığı, ekzema, saçkıran, ergenlik sivilceleri tedavisinde yararlar sağlar.
ANDUZ OTU:
Bitki, özellikle sahip bulunduğu “İnsühin” maddesi bakımından büyük önem taşır. Ev ilaçları arasında en çok aranılanlardır. ANDUZ OTU’nun suyundan, kıyılmış şekhinden ayrıca iyice öğütülmüş toz haline getirilmiş halinden yararlanılır. Bitkinin olgunken toplanması, iyice muhafazası ve kullanılırken çok iyi şekilde ayıklanıp, temizlenmesi gerekir.
NEYE YARAR:
* İçinde bulunan tesirli maddelerin en başında “İnsühin” benzeri bileşim bulunan ANDUZ OTU, bu özelliği ile bilhassa şeker hastalığına karşı çok iyi bir ev ilacıdır.
* ANDUZ OTU, kanda beliren yüksek seviyedeki şekeri düşürür. Kan düzenine müsbet yönde tesir eder.
* Şekerden şikayetci kadınların, özellikle “UD YERİ” kaşıntılarıyıa karşı, ANDUZ OTU suyu, mükemmel bir ev ilacıdır.
REÇETESİ :
Özellikle şeker hastalığında “İnsülun” tesiri bakımından ANDUZ OTU’nun suyundan yararlanılır. Ancak, beklenen şifanın sağlanması için bitkinin suyunun, alınır alınmaz, bekletilmeden içilmesi gerekir. Bunun için bir bardak dolusu temiz içme suyuna bir çorba kaşığı ANDUZ OTU suyu karıştırılır. Yemeklerden önce, bir kaşık su içilir.
* ANDUZ OTU tozu özellikle şeker hastalığına tutulmuş kadınlarda görülen “UD YERİ’ kaşıntılarını giderici tesiri ile, iyi bir ev ilacıdır. Bitkinin tozu yerine, ince ince doğranmış kıyılmış şekli ile de kullanılması mümkündür.
* 25-30 gram kadar ANDUZ OTU tohumunun iyice öğütülmüş şekli, ya da, ince ince doğranmış bileşimi, bir litre suda ağır ağır ısıtılır, 10-15 dakika kaynatılır. Bu tertiple hazırlanan ANDUZ OTU suyu ağır ağır kaynatıldıktan sonra, yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra, iyice süziilür.
* Bu reçeteye göre hazırlanan ANDUZ OTU suyu ile bir iki saat ara ile “UD YERİ” yıkanır. Bu uygulama, inatçı, huzur bozucu kaşıntıları giderir.
ARPA:
Bilinen yönü ile ARPA, en başta bir hayvan yemidir. Ancak bitkiyi sadece bir özelliği ile değerlendirmemek gerekir. ARPA, çeşitli şekillerde kullanılan mükemmel bir ev ilacı bitkisidir. Tanesinden, lapasından, suyundan yararlanılır.
·ARPA, özellikle Şekerli hastaların, aşırı şekerli maddeler isteğini, giderir.
·içinde bulunan “İnsülin” maddesi bakımından şeker hastalıklarına iyi gelen, ev ilacı yapılan bir bitki’dir.
NEYE YARAR:
* Bitkiden ilaç olarak yararlanılması için çimlendirilmesi gerekir. Çimlendirme sayesinde ARPA’nın bozulmadan muhafazası sağlanır. Ayrıca, iç indeki tesirli maddeler, bu arada vitaminler korunur.
* Susuzluğu gideren ARPA, özellikle şeker hastalarında görülen, aşırı su içmek arzusunu önler.
* Kan’da ortaya çıkan yüksek seviyedeki şeker’i düşürür, kanı temizler İnsülin yerine geçer.
* İdrar yolları üzerinde tesirlidir. İkide bir, idrar çıkarmayı önler.
REÇETESİ :
Kolay ve basittir. Bir iki tatlı kaşığı ARPA yeniirse yararlı şifalı olur. ARPA ile bol bol su içilir. ARPA, bu şekli ile yemeklere başlamadan önce alınır
* Kaynatılmış suyu bol bol içilir.
AROROT
HAVLICAN, zencefil ve benzeri bitkilerin köklerinden elde edilen AROROT bir Nişasta deposudur. NIşastali madde beyaz, bir toz halinde elde edilir.
NEYE YARAR
Nişasta bakımIndan zengin oluşu. AROROT’u çocuk besinleri arasında ilk planda tutter. Son derece besleyicidir. Çorbalarla çeşitli ‘mamalarin hazırlanmasında kullanllır
ASİLBEND
Ağacı, dünyamızın çok belirli yerlerinde bulunan, ancak özsuyu çok yaygın olan bir şifa vasıtasıdır. Ağacın bedeninden ahnan özsu “ASİLBEND” adını alır. Ağaçtan alınan bu özsu, kısa sürede donar, katışır, güzel bir kokusu vardır. Bu özsuyun özelliği yalnız kokusunda değildir. Ayrıca, birçok şifa sağlayan bir oluşumdur.
NEYE YARAR
Borneo’da, Cava’da yetişen ASİLBEND özsuyu veren ağaçlar uzun, yuvarlak yaprak verir, meyvelerj kırmızı renk alır. ASILBED, mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Balgam söktürür, göğüs ağrılarında yararlar sağlar.
Deri, cilt yaralarrnda fayda sağlayan merhemlerin temel maddesi olarak kullanılır. Alkol ile, çeşitli oranlarda karıştırılarak pomadlar hazırlanır.
ASLAN AYAĞI
Kurutulmuş çiçeklerinden yararlanılan ASLAN AYAĞI, Alp dağlarında yetişir. Yıldız biçimli zarif, çekici çiçekleri bulunur.
Bitki, Ağustos ayında toplanır. Gölgede kurutularak muhafaza edilir.
NEYE YARAR
Ozellikle çocuk ishallerine iyi gelir. Bir litre suda 8 – 10 gram ASLAN AYAĞI çiçekleri iyice kaynatılır. Elde edilen su, temiz, mik ropsuz bir tülbentten geçirilir. İshali olan çocuğa, yaşına göre, bir çay kaşığmdan bir kahve fincanına kadar verilir. Günde üç, dört defa içirilebillr.
ASLANDİŞİ:
KARAHİNDİBA, yabani acı marul gibi adlarla da anılabilir. Yapraklan rozet biçimindedir. Çiçekleri sarı renkilidir. Sapları kırıldığındığında süte benzer beyaz bir su olur. Yapraklan ilkbaharda toplanır. Kurutulur. Kökünü ise sonbaharda çıkarmak gerekir.
NEYE YARAR:
80 GR. miktarında aslandişi kökü bir litre suda on dakika kaynatılıp uç hafta süreyle sabah, akşam birer kahve fincanı içilirse vücuda kuvvet verir, idrar yollarını açar, iltihapları yok eder. Taze siirgünlerinin kırılmasıyle elde edilen beyaz sütü dişlerin dibinde toplanan kirleri dağıtır, temizler. Kaynaınış süt
içine bu bitkinin yapraklarından bir miktar koyarak kaynatılıp içilirse göğsü, yumuşatır, öksiirüğe iyi ge. ur. Yaprakları salata yapılarak yendiğinde, özellikle emzikli kadınların sütlerini artırır.
ASİDBORİK:
EV ilaçları arasında önemli yeri olan ASIDRORİK beyaz toz, yada parlak pullar halinde bulunur. ASİDBORİK’ li su, az da olsa, mikrop kırıcı, tahriş etmeyen bir sıvı olarak bazı göz hastalıklarında banyo olarak, boğaz hastalıklarında gargara yoluyle kullanılır. Kulakların temizlenmesinde de iyi bir sıvı olan ASİDBORİK suda kolay kolay erimez.
– Bir litre sıcak suda en çok 40 gram ASİDBORİK eritilebilir. 10 gram ASİDBORİK 100gram vazelin ile karıştırılarak elde edilen merhem, deri çatlakları, yarıklar, eğzamalar için iyi bir ev ilacıdır.
-20 gram asidborik “0.20” santığram menthol ile karıştırılarak elde edilen ilaç nezleye karşı rahallıklar kullanılır. Bu bileşimden buruna çekmek yoluyle yararlanılır.
ASLAN PENÇESİ:
YAPRAKLI büyücek, 5 – 7 parçalı olan bitkinin birçok çeşidi vardır.Çiçekleri ufak yıldız biçiminde ve yeşilimtrak olur. Marttan Temmuza kadar toplanıp gölgelik yerlerde kurutulur.
NEYE YARAR:
YAPRAKLARI şarapla ıslatılıp içilirse kuvvet verir. 70 gr. aslan pençesi bir litre suda kaynatılıp bir çorba kaşığı ( günde üç defa) içilirse ateş düşürür, kırıklığı giderir. Ayrıca yarım başağrısı denen hastalığa da iyi gelir.
AT KESTANESİ
Tohumlarından yararlanılan AT KESTANESİ Tıpta geniş ölçüde kullanılır. Bitkinin tohumları nişasta bakımından da zengindir. Ancak, bir hayli acı olduğu için nişastasından yararlanılmaz. Tohumlarından çıkarılan yağ kullanılır.
NEYE YARAR
* Bitkinin tohumdan elde edilen yağ vücudun, özellikle, oynak yerlerinde beliren ağrılı, sızılı yerlere sürülür,
* Romatizmal ağrılara karşı da iyi gelir.
* Ayrıca, kanamalara karşı kullanılan ilaçların yapılmasında kullanılır.
* Bitki ile yapılan ilaçlar kanamaların durdurulması maksadı ile de kullanılır.
* Bitkinin damarları büzücü niteliği bu tür hastalıklar için yapılan ilaçlarda bir ham madde olarak kullanılmasını sağlar.
AT KUYRUĞU:
Adını benzer yapısından alan AT KUYRUĞU, ev ilaçları yapılmasında sık kullanılan bir bitkidir. Ancak, AT KUYRUĞU tek başına değil, diğer bitkilerden herhangi biri ile karış tırılarak kullanılır.
NEYE YARAR:
* özellikle şeker hastalığına karşı iyi gelen AT KUYRUĞU’nun içinde, en tesirli madde “İnsülin” benzeridir. Bitki bu bileşimi ile son derece yararlı şifalıdır. *
*Vücuda kuvvet verir, güç kazandırır, Genellikle, şeker’lilerde görülen halsizliği giderir, direnç verir.
REÇETESİ :
Bir litre suya, 8-10 gram kadar AT KUYRUĞU diğer bitkilerle birlikte katılır.
AYAPANA
Gülkurusu bol çiçekli bir bitki olan AYAPANA, 50 – 100 santimetre kadar boy verir. Ormanlarda yetişir. Pek çok çeşidi olan bitkinin güzel olmayan bir kokusu ve acı bir tadı vardır.
NEYE YARAR
* Bitkinin yaprak ve köklerinden yararlanılır. Bir miktarı yenirse ishale ve kusmalara sebep olur. * Bununla beraber kaynatılarak elde edilen AYAPANA suyu cilt hastalıklarına karşı, banyo suyuna katılarak kullanılır.
* Sıtma’da, yemekten önce birer fincan içilir.
* Sarılık’ta, kök ve yapraklar çay gibi pişirilerek yararlanılır.
* Kurt dökmede, aç karnına birkaç yudum alınırsa iyi gelir.
AYLANTUS
Keskin kokusu yüzünden (KOKARAĞAÇ) adı ile de tanınır. Yaprakları, çiçekleri ve kırmızı renkli meveleri ile gösterişli bir ağaçtır. Bu özellikleri ile bir süs ağacı olarakta aranır.
NEYE YARAR
* Bitkinin yararlanılan kısımları kökleri ile yapraklarıdır.
* Tıp ‘ta yararlanma alanı vardır.
* Şerit düşürmede, kaynatılmış suyu içilir.
* Yaprakları ipek böceği yemi olarak kullanılır.
AYRIK OTU:
TARLALARDA çok bulunur, yabani buğdaya benzeyen karışık köklü bir bitkidir. ilk ve sonbaharlarda toplanıp kurutulur.
NEYE YARAR:
Kökü kaynatılarak içilirse kabızliğa ve sidik zorluklarına karşı iyi gelir. Kanı temizler, viicudu kuvvetlendirir, hastaya rahatlık verir.
AYI ÜZÜMÜ:
İT üzümü veya Kocayemişi de denir. Çam ormanları arasında çok rastnan küçük bir ağacçık olup yaprakları sert ve kenarları düzdür. Çiçekleri beyaz veya pembe salkımlar halindedir. Meyvesi yuvarlak, kırmızı, küçük üzümlere benzer. Yaz kış dökülmeyen yaprakları ilkbaharda toplanıp kurutulur.
NEYE YARAR:
50 – 100 gram ayı iizümü yaprağı bir litre suda haşlanarak suyundan arasıra bir kahve fincanı içilirse, böbrek ve idrar yolları iltihaplarında, idrar taşlarında, prostat bezesinin büyümesinde ve idrar tutukluklarında hastaya rahatlık verir. Ancak bu ilaç idrarın rengini koyulaştırabilir. Bu durumda telaşa kapılmamak gerekir.
AZVAY
Uzun saplı, bol yapraklı olan bitkinin bir adı da SARI SABIR OTU” dur. Sıcağı bol bölgelerde yetişir. Ciçekleri ile köklerinde ve özsuyundan yararlanılır.
NEYE YARAR
* Tıp’ta, özellikle, müshillerin hazırlanmasında kullanılır.
* Kabızlıkta iyi gelir. Kökleri iyice kaynatılır, Elde edilen su süzülür. Yemeklerden sonra, birer çorba kaşığı içilir.
*Bitkinin çiçeklerinden dövülerek elde edilen toz, arı sokmasında yarar Sağlar. Toz, arının soktuğu yere, bir miktar ekilir.
AYVA’YA ÖVGÜ
GENELLİKLE, sadece bir meyve olarak benimsenen ve elma, armut gibi yenen AYVA’nın çiğ çiğ yiyilmesinin hiçte yararlı olmadığı bilinmelidir. Hatta, sindirim sistemi şikayeti olanların bundan dikkatle sakınmaları gereklidir. Bağırsakları hassas olanlara çiğ AYVA zarar verir.

AYVA, kabuğu, meyvesi, çekirdeği ve yaprakları ile mükemmel bir sağlık ve şifa deposudur. Ancak meyvenin bu şifah yönlerinden yararlanılması için, genellikle şu veyahut ta bu şekilde pişirilmesi, bazı hallerde de, bir ilaç gibi hazırlanması gerekirlidir.
AYVA, daha çok komposto ve jöle olarak sık sık sofrada bulundurulması gere ken çok yararlı, besleyici, basit rahatsızlıklardan ciddi hastalıklara kadar, çok çeşitli dert ve illeti önleyici, hafifletici, giderici ve şifa sağlayıcı tesirli maddelere sahiptir.
AYVA:
GÜZEL kokulu tezzetli bir meyve ve besin maddesi olan Ayva, ayrıca bir şifa kaynağıdır.
NEYE YARAR:
*DAMAR sertliğine iyi gelir.
*Pişirilip yendiğinde mide ekşimelerini önler.
*Yaprakları ve filizleri kaynatılıp, şeker koyularak, çay gibi içilirse ishale, öksürüğe ve basura karşı da şifa sağlar.
* Mide ve bağırsak rahatsızhklarına karşı AYVA jöle ve kompostosu, tam bir ilaç yerine geçer. *Ishale karşı çok iyi gelir. Bu açıdan, kabızlıktan şikayetçi olanların AYVA’dan uzak durmaları gerekir.
* Çocukların gelişmesine, keınikteıjnjn kuvvettenmesine yarar.
* Akciğer ve göğıa hastalıkları geçirenler AYVA’daıı çok büyük yarar sağlarlar. Meyve, jölesi ve kompostosu dışında, fırında, külde pişirilerek te yenilir.
* Karaciğer ve safra tembelliğine karşı çok iyi bir ilaç yerine geçer. Kanı temizler. Kadınların ‘Beyaz akıntılarını düzenler,
* AYVA sindirimi kolaylaştırıcı tesirli maddelere sahiptir. Bu özelliğinden yararlanılması için, pişmiş şekliyle, sık sık yiyilmesi tavsiye edilir. * Sürekli, inatçı öksürüklere karşı AYVA’dan mü kemmel bir ev ilacı yapılır.
* Ciltte görülen çatlaklara, hafif yara ve bereleri giderici tesirli maddelerinden yararlanılır.
REÇETELER:
Ayva ‘dan yapılabilen ev ilaçlarının başlıca reçeteleri şöyledir
JÖLE: Ayva jölesi kolayca, çabucak hazırlanabilir
Birkaç AYVA iyice yıkanır. Çekirdekleri çıkarılır, rendelenir, bol suda iyice pişirilir. Pişen AYVA kevgirden geçirilir, içine bir miktar şeker ilave edilir ve tekrar pişirilir. AYVA jölesi temiz, kapalı kaplara konur buzdolabına, ya da Soğuk, serin bir yere kaldırılır.
BRONŞİT’te, bir miktar AYVA ÇEKİRDEĞİ iyice dövülür. Yeterince sütte kaynatılır. Günde iki, üç defa birer kaşık alınır.
İSHAL ‘de, ayva yapraklarından yararimılır. İyice temizlenmiş AYVA YAPRAKLARI’ndan bir miktar suda kaynatılır. El de edilen sudan, günde birkaç defa içilir.
ÖKSÜRÜK için AYVA ‘nın çiçeklerin den yaranlanılır. Bunun için, bir miktar kuru AYVA ÇİÇEĞİ kaynatılır. Suyu, sık sık ve bol bol içilir. Bazı yörelerde AYVA ÇİÇEĞİ’ne bir miktar portakal çiçeği de eklenir.
CILT’te görülen çatlaklarla, hafif yara ve bere leri gidermek için AYVA ‘nın çekirdeklerinden yaranlanılır. Bir kahve fincanı dolusu AYVA ÇEKİRDEĞİ, yıkanır, temizlenir, dövülüp ezilir. Karışım bir bardak kadar suda kaynatılır. Elde edilen, bulamaç kıvamındaki karışım ciltteki çatlaklara, hafif yara ve berelere sürülür.
AYVA ÇİÇEĞİ lapası, öksürüğe karşı iyi gelir, göğsü yumuşatır.
CİLT için ayrı bir reçete : Orta boyda bir AYVA iyice yıkanır. Kabukları soyulur, 220-250 gram alkole yatırılır. Alkolün 45- 50 derece olması yeterlidir. AYVA kabukları çok ince kıyılarak alkole yatırılır. Alkole yatırılan AYVA kabukları serin bir yerde, iki hafta dinlendinilir. Böylece elde edilen AYVA çekirdekleri suyu, cilt için çok mükemmel bir temizleyicidir. Sürekli olarak kullanılırsa ciltteki kırışıklıklarını önler, giderir.
AYÇİÇEĞİ
Protein, yağ ve vitaminler bakımından son derece zengin bir bitki olan
•AYÇIÇEĞİ, aynı zamanda bir sağlık kaynağıdır. Kuruyemiş gibi yenilmesi alışkanlığı son derece yararlı bir alışkanlık sayılır.
.ÖNEMLİ olan bir noktada ayçiçeği’nin korunması, muhafazasıdır. Bitki sıcak yerlerde saklanırsa bozulur, bütün yararlılığını kaybeder.
Diğer ÖNEMLİ bir nokta, kabuğunun ancak, yenileceği zaman çıkarılması soyulmasıdır. .AYÇİÇEĞİnden beklenilen yararların sağlanması için, önem taşıyan diğer bir nokta da çok iyi çiğnenmesinin gerekli oluşudur.
NEYE YARAR:
* Çiğ olarak yenilirse, son derece besleyicidir. Bu özelliği ile, herhangi bir hastalık yüzünden zayıf düşmüş olanlara kuvvet, zindelik verir.
* Beden yapısı ve zihin çalışması bakımından yeterince gelişemiyen çocuklara hergün yedirilir. Günlük miktar 20 -30 gram olarak hesaplanır.
* Erkeklik kudretini artırıcı, kırbaçlayıcı tesirlere sahiptir.
* AYÇİÇEĞİ, damarların düzenini koruyucu sonuçlar sağlar. Kolestrol un aşırılıklarını yükselmesini önler.
* Kalp ve sinir sisteminin düzenli, sağlıklı çalışmasına büyük ölçüde yardım eder.
* AYÇİÇEĞİ’nin çok iyi temizlenmesi ve iyice kurutulması gerekir. Nemli bırakılan bitki çürür. Güneşli, ya da sıcak yerde saklanan AYÇİÇEĞİ ise yararlı tesirini kaybeder. Bunun için bitkinin, mutlaka, sıcak olmayan serin bir yerde, iyice ambalajlanarak muhafaza edilmesi şarttır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DOĞANIN İNSANLARIN SAĞLIĞINA VE FAYDASINA SUNDUĞU BİTKİLER VE FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar