Dünyanın En İyi Festivalleri ve Karnavalları

Gezelim Görelim 16 Haziran 2015

Dünyada gezecek görecek o kadar çok yer var ki. Bir de gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken eğlencenin tavan yaptığı, ve gerçek anlamda sizlerin ayaklarını yerden kesecek olan dünyanın en eğlenceli festivalleri ve karnavalları var. Karnaval denilince akla ilk gelen Rio Karnavalı sanırım. Çünkü Rio Karnavalı başladığında, tüm görsel medya bu karnavaldan bahsediyor ve pek çoğumuzun da içi gidiyor. Ahhhh! biz de orada olabilsek diye. Rio Karnavalı dışında Dünyada kutlanan pek çok eğlenceli festival ve karnaval bulunmakta.

Çin Yeni Yılı Kutlamaları

cin_yeni_yil_festivali

Çin’in en önemli geleneksel festivali olan Çin Yeni Yılı kutlamaları sırasında insanlar kırmızı renkte elbiseler giyip, kırmızı renkli kağıtları şiirlerle süslemektediler. Kırmızı Çinliler için ateşi temsil etmektedir. Bu sayede kötü şansın kovulduğuna inanırlar. Kutlamalar süresinde havai fişekler atılır. Çin Yeni yılı aynı zamanda ailelerin toplanma zamanı olarak da görülmektedir. Aile üyeleri birbirlerinin evini ziyaret ederek birlikte yemek yerler.

Çin Yeni Yılı Ne Zaman Kutlanır ?

Çin Yeni Yılı ilk ayın 15. günü kutlanır. Kutlamalarda en çok gözlenen gelenek, sokaklarda fenerlerle yürümek ve tapınaklara fenerlerin asılmasıdır. Fener festivalinin en ilginç öğesi, ipek, kağıt ve bambulardan oluşturulan ve dans ederek genç erkekler tarafından sokaklarda dolaştırılan ejderhadır.

 İtalya- Venedik Karnavalı

venedik_festivali

13 yüzyıldan bu tarafa kutlanmakta olan Venedik Karnavalı dünyanın dört bir tarafından ziyareti akınına uğramaktadır. Gösterişli maskeleri kullanmak Venedik Karnavalının ana temasını oluşturmaktadır. Venedik Karnavalının kutlama günü 2 Şubat ile 9 Mart arasında yer alan herhangi bir Salı günüdür.

Mardi Gras, New Orleans Karnavalı

Mardi_Gras_New_Orleans_Karnavali

Amerika’da kutlanmakta olan  Mardi Gras, New Orleans Karnavalı yıllık yapılan bir festivaldir.  Mardi Gras aslında Fransızca bir kelimedir. İngilizce olarak Fat Tuesday  yani Şişman Salı olarak bilinen büyük perhizden iki hafta öncesinde başlar. denilen büyük perhizden iki hafta önce başlar. Festival süresince günde bir defa büyük geçit töreni düzenlenir. Fakat bazı günler büyük geçit töreni birden fazla yapılır. En büyük geçit törenleri ise festivalin son 5 gününde düzenlenmektedir. Mardi Gras’ın festivalinin temel renkleri mor, yeşil ve altın rengidir. Mardi Gras Amerika’nın en büyük partisidir. 2015 yılında 17 Şubatta yapılan Mardi Gras Karnavalı 2016 yılı için 9 Şubat olarak belirlenmiştir.

Rio Karnavalı, Brezilya

rio_karnavali

Dünyanın en büyük ve en ünlü karnavalı olarak bilinen Rio Karnavalı sırasında her gün 2 milyon insan sokaklara çıkmaktadır. Rio Karnavalında Samba okullarının katılımı ile yapılan gösteriler renkli geçit törenleri, dansçıları ve karnaval arabaları ile tüm dünyanın da ilgisini çekmektedir. Rio Karnavalının ana teması müzik ve danstır.

İrlanda-Saint Patrick Günü

saint_patrick_gunu_nedir

İrlanda’nın kültürel ve dini kutlaması olarak bilinen  Saint Patrick Günü yıllık olarak düzenlenen bir festivaldir. İrlanda’nın baş azizi Saint Patrick’in ölüm yıl dönümü olan 17 Mart’ta kutlanır. Festival, İrlanda miras ve kültürünü olduğu kadar Hristiyanlığın İrlanda’ya gelişini de kutlamak amacıyla düzenleniyor. Saint Patrick Günü, İrlandalı olan ve olmayan pek çok kişi tarafından yiyecek, içki ve yeşil olan her şeyle birlikte kutlanılan bir festivaldir. Festival günü Dublin’de geçit töreni düzenlenir.

Cadılar Gecesi

cadilar_gecesi

Meksika’nın Catemaco kasabında yüzyıllardır süregelen büyücülük geleneği, Noche de Brujas (Cadılar Gecesi) ile 1970 yılından bu tarafa özel bir kutlama gecesi olarak anılıyor. Cadılar gecesinde, yüzlerce şaman, cadı ve şifacı, büyük temizlik ayini yapıyorlar. Bu şekilde yılın tüm olumsuz enerjisini üzerlerinden uzaklaştırdıklarına inanıyorlar. Catemaco Kasabasına akın eden ziyaretçiler, şamanlardan danışmanlık alıyor, tüm dünyevi zevklerin tadını çıkarıyorlar. Törende kurulan sahnede şarkılar söylenip dans ediliyor. Ayrıca bu törende çeşitli muskalarda satılıyor. Eğer ziyaretçi şanslı ise, tavşan ayağı bulabilir.

Hindistan- Holi (Renkler Festivali)

holi_festival_nedir

Hindistan’da kutlanan ve aynı zamanda Aşk Festivali olarak bilinen Holi Festivali İlkbahar ekinoksu’nda kutlanır. Genellikle Hindular ve Hindistan kökenli olanlar tarafından kutlanan bir festival olsa da Asya ve Asya dışında yer alan pek çok toplum tarafından da kutlanmaktadır.  Holi kutlamalarına adını veren olay, Holika adında büyük bir ateş yakılmasıdır. Bu ateşin yakılması ile Holi festivali başlamaktadır. Festivalden bir gece önce, kutlamaya katılacak olan insanlar toplanır , şarkılar eşliğinde dans ederler.  Karnaval günü ise, insanlar birbirine toz boyalar ve renkli su atarak eğlenirler. Arkadaş ve aile ziyaretler yapılır, tatlılar yenir, içilir ve eğlenilir.

İspanya-Domates Festivali

domates_festivali

İspanya Bunol’da düzenlenen La Tomatina Festival (Domates Festivali) dünyanın her yerinden pek çok insanın katıldığı dünyanın en büyük yiyecek savaşıdır. Binlerce insan, tonlarca olgun domates ile sokaklarda birbiri ile savaşır ve adeta domates sosu içinde yüzerler. Domates Festivali bir hafta boyunca sürer. Bu süre içinde, havai fişek gösterileri, dans, müzik ve geçit törenleri yapılır.  Domates savaşından bir gece önce bir ‘paella’ pişirme yarışması düzenleniyor.

 Almanya- Oktoberfest

oktoberfest

Oktoberfest Türkçe karşılığı ekim birası. Her yıl Eylül ayının sonunda kutlanan ve 16 gün süren bir festival. Münih, Bavyera’da bir lunapark alanında kutlanan Oktoberfest Bavyera kültürünün en önemli parçası. Oktoberfest’e her yıl dünyadan 6 milyon kişi katılıyor. Oktoberfest’da yüksek miktarda Ekim Birası tüketilen festivalde katılımcılar eğlenceli oyunlarla iyi vakit geçiriyor ve kızarmış tavuk, kızarmış domuz, domuz jambonu gibi geleneksel yemeklerin tadını çıkarıyorlar.

 Hindistan-Diwali (Işık Festivali)

diwali_isik_festivali

Diwali (Işık Festivali) Hindu takviminin Ashvin ayının 13. günü, karanlık iki haftanın başlangıcına denk gelmektedir. Bu gün kullandığımız takvime göre ekim ve Kasım aylarını işaret eden bu dönem Hindistan’da ışığın karanlığa, cehaletin bilgeliğe, umudun umutsuzluğa, iyinin kötüye zaferini temsil ettiğine inanılır. Işık Festivalinde, insanlar bir gece önceden evlerini temizler, yeniler ve süslerler. Diwali gecesinde Hindular yeni elbiseler giyip, aile ve akrabaları ile bir araya gelir ve büyük bir aile yemeği yerler. Bütün festival boyunca evlerini lambalarla süsleyip aydınlatırlar. Bol miktarda havai fişek gösterisi yapılır.

Çinde Yapılan Köpek Eti Festivali 2015

Rio Karnavalı Nedir ?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dünyanın En İyi Festivalleri ve Karnavalları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar