Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Gezelim Görelim 2 Şubat 2016

Yer yüzünde pek çok ülke mevcut. Kimi ülkeler çok büyük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen, kimisi de ülkemizde il veya ilçelerden daha küçük. Dünyadaki topla ülke sayısı 196 adet. Bu 196 ülke içinde, en küçük ülkeler sıralamasında 10 adet ülke var. Bu gün sizlere, dünyanın en küçük 10 ülkesi hakkında bilgiler vereceğim.  Listemize Dünyanın en küçük ülkeleri içinde en büyük olanlardan başlayacağız.

Maldivler

maldivler

Yüzölçümü 398 kilometre kare olan Maldivler, İstanbul’un Çatalca ilçesi kadar bile değil. Resmi dini İslam olan Maldivler, Hint Okyanusunda yüzlerce adadan oluşuyor.

Şeysel Adaları

seysel_adalari

277 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip olan Şeyseller İstanbul’un Silivri ilçesinden daha küçük. Çok uzun süre İngiltere’nin sömürgesi olmuş olan ülke 1976 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Saint Kitts ve Nevis

Saint_Kitts_ve_Nevis_adalari

1983 yılından bu yana bağımsız bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis Karayipler’deki iki adadan oluşuyor.  Ülkenin yüzölçümü 269 kilometrekare. Yani İstanbul’un Arnavutköy ilçesinden daha küçük bir yer.

Marşal Adaları

marshall_marsal_adalari

Marşal Adaları, İstanbul’un Eyüp ilçesinden daha küçük ve topal yüzölçümü 181 kilometre kare. 68 bin kişilik nüfusa sahip olan Marşal Adaları Pasifik Okyanusundaki adalardan oluşuyor.

Lihtenştayn

lihtenstayn

İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lihtenştayn’ın yüzölçümü toplamda 160 kilometre kare.

San Marino

San_Marino

İtalya’nın kuzeyinde yer alan San Marino dünyanın en küçük beşinci ülkesi. Toplam yüz lçümü 62 kilometre kare. 4. Yüzyılda kurulmuş olması nedeni ile Avrupa’nın en eski ülkesi olma ünvanını taşıyor.

Tuvalu

Tuvalu

Yüzölçümü sadece 23 kilometre kare. Pasifik Okyanusunda bulunan bu ülecik adalar topluluğundan ibaret ve 10 bin nüfusu var. Tuvalu 1978 yılında bağımsızlığını ilan etmiş.

Nauru

nauru

Nauru, 20 kilometre karelik yüz ölçümü ve 9 bin nüfusu bulunan bir ülke. 19. yy da almanya’nın sömürgesi olan Nauru, Pasifik Okyanusu’ndaki küçük bir ada. 1968 yılında almanyadan bağımsızlığını ilan ederek Birleşmiş Milletler’in onayıyla bağımsız bir ülke haline geldi.

Monaco

monaco

Fransanın komşusu olan Monaco’nun yüz ölçümü sadece ve sadece 1.8 kilometre kare. 36 bin kişilik nüfusa sahip olan ülke, Monte Carlo’daki kumarhaneleri ve prensesleri ile ünlü.

Vatikan

dunyanin_en_kucuk_ulkesi_vatikan

İşte size dünyanın en küçük ülkesi. Hırıstiyan Dünyasının dini Liderine ev sahipliği yapan Vatikan Dünyanın en küçük ülkesi olma ünvanını elinde bulunduruyor. Yüz ölçümü 517 metre kare. Yani 1 km den daha küçük bir yüz ölçümüne sahip. Gerçekte Roma’da bir semt olan ülkenin nüfusu yalnızca 770 kişi. Tabii çoğu da din görevlilerinden oluşuyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar