DÜŞÜK TANSİYONLULAR VE YÜKSEK TANSİYONLULAR NELER YAPMALI,NELERE DİKKAT ETMELİLER?

Sağlık 11 Ağustos 2011

YÜKSEK TANSİYONLULAR NE YAPMALI? 
YÜKSEK tansiyonu olanlar her şeyden önce sakin bir hayat sürmelidirler. Kafa ile çalışanların zihin yorgunluklarını gidermek için beden çalışmalarını, yürüyüş ve av gibi sporlara önem vermeleri gerekir. Bunlar bir dinlendirici özellik taşıdığı sürece tansiyonun etkilerini önleyebilir. Ancak bu sporların yorucu bir şekile bürünmesi yüksek tansiyonu daha da etkileyecektir.
Soğuk suda yüzmek, yüksek yerlere tırmanmak, dağlara çıkmak yüksek tansiyonlu olanlar için tehlikelidir. Tansiyonu yüksek olanlar sıcak bölgelerde yaşamalı, mümkün olduğu kadar sıcak banyo ve kaplıcalara gitmelidirler.
Tansiyonu yüksek olanlar yiyeceklerini de dikkatle seçmelidirler. Et, balık ve tuz azaltılmalı ve zaman zaman açlık kürleri yapılmalıdır.
Tansiyonu düşürmek için ilaçlar vardır. Ancak bunların bir doktorun kontrolünde alınması gerekmektedir. 

DÜŞÜK TANSİYONLULAR NELER YAPMALI?
DÜŞÜK tansiyon zararlı bir sonuç vermez ancak, çabuk yorulma ve bitkinlik gibi durumlar gösterir. Zaman zaman insanın ayağa kalkmasını engelleyecek kadar bitkinlik bile yapabilir. Tansiyon düşüklüğü  bayılma, el ve ayakların buz gibi olmasına da yol açabilir. Bu halin bir kalp hastalığı ya da verem sanılması yanlıştır. Hastanın iyi bir muayeneden geçirilmesi gerekir.
Düşük tansiyonu yükseltmek için strikninli, andrenalinll ilaçlar verilebilir. Ancak bu tür tedaviyi bir doktorun uygulaması şarttır. Kuvvetli besinler de tansiyon düşüklüğünü önleyebilir.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DÜŞÜK TANSİYONLULAR VE YÜKSEK TANSİYONLULAR NELER YAPMALI,NELERE DİKKAT ETMELİLER?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar