EHEC VİRÜSÜ NEDİR?

Sağlık 25 Mayıs 2011

Korkutan EHEC salgını!..

Almanya’da Aşağı Saksonya’nın Diepholz bölgesinde 83 yaşındaki bir kadının EHEC adı verilen virüsten kaynaklanan hastalıktan dolayı öldüğü bildirildi.

Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaşlı kadının Mayıs ayı ortalarından bu yana kanlı ishalden dolayı tedavi gördüğü ifade edildi. Açıklamada, laboratuvar incelemelerinde kadında EHEC virüsünün tespit edildiği kaydedildi.

Bremen’de de genç bir kadının, henüz kesin olarak belirlenmemekle birlikte EHEC virüsünden öldüğü tahmin ediliyor.

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın bir sözcüsü de, EHEC virüsünün yayılmasıyla ilgili gelişmelerin izlendiğini belirterek, Bakan Daniel Bahr’ın da bu konuda Robert Koch Enstitüsü’nden bilgi aldığını söyledi.

İnsan sağlığını tehdit eden ve ölümlere sebep olabilen EHEC virüsünden hastalananların sayısının artmakta olduğu bildirildi.
Schleswig-Holstein Eyaleti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, EHEC virüsüne yakalandığından şüphe duyulan hastaların sayısının bir gün içinde iki katına çıktığı ve 200’ü aştığı ifade edildi.

Hastalığın böbrek yetmezliğine yol açarak ağır bir şekilde seyretmesinden dolayı virüsün yayılmasının endişe verici olduğu kaydedilen açıklamada, uzmanların, virüsün neden kaynaklandığını araştırdığı bildirildi.

Hastalığın Almanya’nın başkenti Berlin’e de ulaştığı, 2 kişinin Benjamin Franklin hastanesinde EHEC şüphesi ile muayene edildiği ifade edildi.

Robert Koch Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde sözkonusu hastalığa yakalananların sayısının 69, Hamburg’da 50, Hessen’de 25 olduğu, diğer eyaletlerde de hastalığa yakalananların bulunduğu kaydedildi.

Hastalığa yakalananların çoğunun kadın olduğu ifade edilen açıklamada, ishale yakalananların hijyenik kurallara uyması ve derhal doktora gitmesi gerektiği belirtildi.

Kanlı ishale sebep olan hastalığın, yıkanmamış sebzelerden kaynaklandığından şüphe ediliyor.

kaynak:hürriyet

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“EHEC VİRÜSÜ NEDİR?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar