En Çok Merak Edilen 5 sorunun Cevabı

Aktüel/Güncel 29 Aralık 2015

Hayatımız hep bir soru cevap şeklide geçiyor. O neden böyledir ? Bu niçin o şekilde olmuş da bu şekilde olmamış ? Hatta hayatımız adı ne cinsiyeti ne gibi sorularla başlayıp, nasıl bilirdiniz sorusuyla son buluyor. Yani sorular ve bu soruların cevapları hayatımızın neredeyse tamamında kendini açıkça belli ediyor. Bir de en çok merak edilen sorular ve bu sorulara verilen cevaplar var. Ben de bu gün sizlere en çok merak edilen 5 soru ve bu 5 sorunun cevaplarını vermek istiyorum. Bakalım ne kadarını doğru biliyoruz ne kadarını yanlış biliyoruz..

Biber Neden Acıdır ?

dunyanin_en_aci_biberi

Biberin acı olmasının nedeni içerisinde bulunan kapsaisin adı verilen bir maddedir. Kokusuz renksiz ve yağlı bir kimyasal bileşen olan kapsaisin biberin kendisini koruma mekanizması. Yani bitkilere zarar veren mantarlarla savaşabilmek için biber tarafından üretilen bir kimyasaldır. Bir yerde ne kadar çok yağmur yaparsa biberler o oranda acı olur. Çünkü yağmurun neden olduğu nem daha çok mantara sebep olur ve bu da biberin daha fazla kapsaisin üretmesini sağlar. Biberin acısını geçirmek için ise su içmeniz hiç bir işe yaramaz. Çünkü kapsaisin yağlıdır ve su ile yağ karışmaz. Acıyı gidermek için, ekmek,limon domates ve ayran tüketebilirsiniz.

Neden Gıdıklanırız ?

neden_gidiklaniriz

Gıdıklanma sinir bozucudur ama eğer dozunda yapılırsa son derece de eğlencelidir. Özellikle küçük çocuklar gıdıklandıklarında gülme krzine girerler. Peki neden gıdıklanırız dersiniz ? Bilim adamları bu konuda sadece teori üretiyorlar ve kesinlikle sebebi budur diyemiyorlar. Bir teoriye göre derimizin yüzeyindeki küçük sinir lifçikleri harekete geçirildiğinde beyine sinyal gidiyor ve gıdıklanma olayı başlıyor. Fakat bu sinyallerin beyinin hangi bölümüne gönderildiği ve neden beyin tarafından gülme emrinin verildiği bilinmiyor. Bilim adamları gıdıklanma sırasında kan basıncının arttığını kalp ve nabız atışlarının da hızlandığını tespit etmiş.

Neden Kadınların Düğmeleri Solda Erkelerin Düğmeleri Sağdadır ?

kadin_erkek_dugmeleri

 

Bilmiyorum fark ettiniz mi ama erkek kıyafetlerinde düğmeler sağda ilikler soldadır. Kadınlarda ise düğmeler solda ilikler sağdadır. Dünya nüfusunun çok büyük çoğunluğunun sağlak olduğu düşünülür ise düğmelerin sağda iliklerin solda olması gerekir.Kadınların da sağlak ve solak olma oranları erkeklerle aynıdır.   Ama kadınlarda neden düğmeler soldadır? Bunun nedenini anlamak için düğmenin tarihine bir göz atmak gerekli. Düğme ilk kullanılmaya başlandığında çok pahalı olduğundan çoğunlukla zenginlerin tercihi olmuştur. Düğmeli elbise giymek bir statü sembolü olarak görülürdü. Hatta düğmeli kıyafetler kadınlara hizmetçileri tarafından giydirilirdi. Bu sebeple de terziler hizmetçiler kadınların kıyafetlerini daha rahat iliklesinler diye kadın kıyafetlerindeki düğmeleri sol tarafa yapmayı tercih ediyorlardı.Çünkü düğmeler hizmetçinin sağında kalıyordu. Bu durum zamanla alışkanlık oldu ve kadın kıyafetlerindeki düğmeler sola dikilmeye devam edildi.

Sivri Sinekler Bizi Neden Isırır ?

sivri_sinekler_neden_isirir

Dünyada 3000 den fazla sivri sinek türü vardır. Bunların pek çok türü insanla ilgisi olmamasına rağmen, bazı türler kan emmeden üreyemez. Bu sebeple de insan kanı eme sivri sinekler dişi olanlardır. Yumurtlayabilmek için insan ve hayvan kanındaki proteine ihtiyaçları vardır.  Dişi sivrisinek emdiği kanı sindirmek için bir kaç gün dinlenir ve bu sayede yumurtlamak için gereken proteini üretir. Erkek sivri sinekler çiçek özleri ile beslenir.

Kediler Neden Kendilerini Sürekli Yalar ?

kediler_neden_kendini_yalar

Hayvanların pek çoğu yeni doğmuş bebeklerini yalar. Bunun en önemli nedeni doğum kalıntılarını temizlemek, psikolojik olarak yavruyu rahatlatmak , sindirim-solunum  faaliyetlerini yerine getirmelerini sağlamak ve idrar yapmaları için bedeni harekete geçirmektir. Kediler ise diğer hayvanlardan biraz daha farklıdır. Hayatının 3 te birini kendini yalayarak geçirir. Bunun nedeni öncelikle tüylerindeki kirleri ve parazitleri temizlemektir.Çünkü kedilerin tükürüğünde antiseptik maddeler vardır. Bir diğer sebep ise, insanlar tarafından ellediğinde insan kokusunu yok etmek için yalanırlar. Çünkü kedilerin en önemli iletişim araçlarından bir tanesi kendilerine has kokularıdır. Yalanmalarını nedenlerinden bir tanesi de tüylerini düzleştirmektir. Bu sayede hem soğuktan hem sıcaktan korunurlar. Tüylerin karışık olması izolasyon etkisini azaltır. İlgi eksikliği, bir yere kapatılıp cezalandırılmak,yaşlılık da kedilerin diğer yalanma sebepleri arasındadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“En Çok Merak Edilen 5 sorunun Cevabı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar