Erkeklerde En sık Görülen Kanser Türleri

Sağlık 25 Nisan 2015

Son yıllarda oldukça artan ve büyük bir hızla da artmaya devam eden kanser hastalığının tedavisiiçin çalışmalar ve bilimsel araştırmalar son hızla devam ederken, çağın vebası olarak adlandırılan kanser hastalığından dolayı pek çok insan hayatını kaybediyor. Kanser hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalarda, erkeklerde daha fazla kanser hastalığı oluştuğu gözlenmiş. Ve bazı kanser türleri de erkeklerde daha fazla görülmekte. Erkeklerde en sık/en çok görülen kanser türlerinin başında,trekea, bronş ve  akciğer kanserleri yer alıyor. Erkeklerde kanser hastalığının en sık görüldüğü yaş ise 61 yaş.  Erkeklerde sıklıkla görülen bazı kanser türleri ve yaş aralığı ise şu şekilde sıralanıyor. 33-45 yaş arasında prostat kanseri, 21 yaş ve üzerinde Kolorektal ve Mesane kanseri, 6 ya civarında en sık kanser hastalıkları ise Beyin, sinir sistemi, Pankreas ve Böbrek. Bu verilerin tamamı Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından Dünya Kanser Günüde Yapılan yapılan bir açıklamadan derlenmiştir.

Erkeklerde En Sık Görülen Ve Ölüme Sebep Olan Kanser Türleri

Şimdi Erkeklerde En sık görülen ve ölüme sebep olan kanser türleri hakkında madde madde sizlere bilgi verelim. Hemen hemen tüm kanser türlerinde sigara ve tütün ürünleri kullanımı ile %50 daha fazla risk oluşturduğunu da hatırlatalım.

Akciğer Kanseri

Özellikle sigara kullanımına bağlı olan akciğer kanseri erkeklerde daha sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor. Akciğer kanseri görülme sayısı erkeklerde 100 bin civarında iken kadınlarda 10 bin civarında. Tütünle ilişkili kanserde en çok akciğer kanseri görülürken erkeklerde yaklaşık 100 bin kişide görülmekte. Kadınlar da ise akciğer kanseri yaklaşık 10 bin kişide görülmekte.

erkeklerde_en_cok_gorulen_kanser_turleri

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve boyun kanseri erkeklerde çok görülen kanser türlerinden bir tanesi olup, erken teşhis ile tedavi edilebilen bir kanser çeşitidir.  Baş ve boyun kanserleri olarak adlandırılan kanserler, dudaklar,ağız boşluğu, burun delikleri derisi ve burun döşemesi ,yanakların iç kısmı, diş eti, damak, dil, ağız tabanı, boğazın en üst kısmında görülen nazofarinks kanserleri, sinüs olarak adlandırılan ve yüz kemikleri içinde burun çevresinde yer alan hava boşlukları içinde gelişen paranazal sinüs kanserlerini,kulak kepçesi ve dış kulak yolu kanserleri, burnun gerisini boğaza bağlayan alanda orofarinks kanserlerini, boğazın biraz daha alt kesiminde hipofarinks kanserlerini ve onun da altındaki alanda larinks kanserlerini, tükrük bezleri kanserleri gibi pek çok kanser türünü kapsamaktadır. Sigara ve tütün ürünleri le alkoliklik ve kötü beslenme baş ve boyun kanserlerini başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. 50 yaş ve üzeri erkeklerde sıklıkla görülen kanser türüdür.

Mide Kanseri

Mide kanseri son derece hızlı seyreden ve yayılan kanser türlerinden bir tanesidir. Genellikle ülser şeklinde başladığı bilinmektedir. Mide kanser çevre organları ve lenfleri de etkileyen bir kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülen mide kanseri genellikle 72 yaş ve üzeri kişilerde görülür.

Safra Yolu Kanseri

Tanısı ve tedavisi oldukça zor olan safra yolu kanseri son dönemlerde en çok artan kanser türleri arasında yer almaktadır. Safra yolu kanserine, ülseratif kolit ve klonorşis (Asya ülkelerinde bulunan bir parazit) gibi hastalıklara eşlik edebilmektedir. Erkeklerde daha fazla görülen safra yolu kanseri genellikle  50–70 yaş arasında görülmektedir.

erkeklerde_en_sik_gorulen_kanser_turleri
erkeklerde_en_sik_gorulen_kanser_turleri

Prostat Kanseri

Prostat kanseri erkeklere özgü bir kanser türüdür ve sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Prostat kanseri bulaşıcı bir değildir, insandan insana geçme özelliği yoktur. Prostat kanserinde en önemli faktör ya faktörüdür. 45 yaşın altında nadiren görüldüğü söylenmekle birlikte, yapılan araştırmalarda en genç prostat kanseri hasta 33 yaş olarak bildirilmektedir.  Amerika’da prostat kanseri görülme yaşı 65 tir. Erkek kardeşinde prostat kanseri olan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin arttığı gözlenmiştir.

Pankreas Kanseri

Son yıllarda oldukça artan kanser türlerinden bir tanesi olan pankreas kanseri, organın her bölgesinde gelişmektedir ve özellikle pankreas baş bölgesinde daha sık görülmektedir.  Yine en sık salgı yapan hücrelerden köken alırlar ve adenokanser olarak adlandırılırlar. Pankreas kanserinin neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, özellikle şişmanlar ve sigara kullananlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Pankreas kanseri, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Ortalama yaş aralığı erkeklerde 63 yaş, kadınlarda ise 67 yaştır.

Özefagus Kanseri

Özefagus kanseri değişik ırklara ve coğrafik bölgelere göre farklılık gösteren bir kanser türüdür. Yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen kanser çeşidine özefagus kanseri denilir. Sindirim sistemi kanseri olarak da bilinir. Özefagus kanserlerinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat beslenme, kronik ve aşırı alkol tüketimi ile çevresel faktörlerin bu kanser türünde çok büyük etken olduğu düşünülmektedir.Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Özellikle 60 yaş üzeri risk taşımaktadır.

erkeklerde_olume_sebep_olan_kanser_turleri

10. Karaciğer Kanseri

Tüm kanser türleri içinde diğer kanser türlerine oranla daha az rastlanan kanser karaciğer kanseridir. Karaciğer kanserleri çoğunlukla hepatosit adı verilen karaciğer hücrelerinden köken almaktadırlar. Bu nedenle, karaciğer kanserlerinin % 90’ına hepatosellüler kanser adı verilir. Erkeklerde, 60 yaşın üzerindekilerde ve ailesinde karaciğer kanseri olanlarda da risk artışı mevcuttur. Ayrıca Hepatit B ve hepatit C gibi cinsel yolla bulaşan virüsler ve sarılık hastalığı geçirip virüs taşıyıcısı olanlarda karaciğer kanseri olma konusunda risk taşıyan gruplar arasında yer alır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Erkeklerde En sık Görülen Kanser Türleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar