Eski Eşyalar Nasıl Yenilenir ?

Moda/Aksesuar/Dekorasyon 13 Şubat 2015

Eşyalar uzun yıllar kullanılması bakımından dayanıklı ürünler olsa da belli bir süre sonra, ya yıpranmadan ya da sıkılmaktan dolayı değiştirme ihtiyacı duyulan ürünlerdir. Çok beğenerek ve severek aldığınız eşyaları gün gelir istemez hale geliriz. Değişen dekorasyon modası, değişen ihtiyaçlar ve farklılık isteği eşyaların değiştirilmesinde en büyük etkendir.Bütün bunlara ve şiddetle eşya değiştirme isteğine rağmen yine de özellikle bütçesi kısıtlı insanlar için eşya değiştirmeyi oldukça zor bir hale getirmektedir. Eskimiş olan veya sıkıldığınız eşyalar hala kullanılabilir haldeyse ve iskeleti sağlam ise, bazı eşya yenileme yöntemleri ile hem ekonomik hem de güzel bir dekorasyon yapmak mümkündür. Ev dekorasyonunda en önemli konu eşyaların birbiri ile ve renk uyumunun tam olmasıdır. Siz kendi zevkinize göre, dilediğiniz renkleri kullanarak ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Gelin eski eşyalar nasıl yeniler konusundaki fikirlerimize bir göz atın ve işinize yaracak olan her detayı veya öneriyi değerlendirin. Emin olun, elinizdeki eşyalarla bambaşka bir dünya yaratmanız mümkün. Ev dekorasyonu için ille de çok para harcamanız gerekmiyor. Eski eşyalar nasıl değerlendirilir  diye merak eden okurlarımız için cevabımız Eski eşyalardan yeni tasarımlara yaparak değerlendirilir olacak.  Bu günkü makalemizde eski eşyaları yenilemenin yolları konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

Eski Eşyalar Nasıl Yenilenir/Değerlendirilir

Eski eşyaları yenilemenin en kolay yolu eski eşyalardan yeni tasarımlar yapmaktır. Eski eşyalardan yeni tasarımlar yapmak, bütçenizi çok zorlamadan, sadece küçük dokunuşlar yaparak muhteşem bir ev dekorasyonu yapmanızı sağlar. Şimdi size eski eşyalar nasıl yenilenir konusunda pratik ve ekonomik tüyolar vereceğiz.eski_esyalar_nasil_yenilenir

Eski Eşyalarda Kumaş Yenileme

Ev dekorasyonu ve eski eşyaları yenileme konusunda en sık baş vurulan işlem kumaş yenileme veya döşeme değiştirmedir. Sandalye ve koltukların döşemelerini yenileyerek, dilediğiniz renkte ve desende yepyeni koltuklara , sandalyelere sahip olabilirsiniz. Kumaş yenileme işlemi eski ve yıpranmış eşyalarınızı yepyeni ve farklı bir görünüme kavuşturacaktır. Kumaş yenileme işlemi biraz vakit alsa da sonuç kesinlikle beklediğinize değecektir.

Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır ?

Eğer masif mobilyalarınız var ise, eskiyen ve yıpranan bölümler için eşyalarınızı atmanıza gerek yok. Masif bölümleri yeni ve farklı bir renge boyayarak yepyeni eşyalar elde edebilirsiniz. İsterseniz boyama işlemini siz de kendi evinizde yaparak eski eşyalardan yeni tasarımlar oluşturabilirsiniz. Evde eşya boyama işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler, zımpara, ahşap boyası,yumuşak bir bez mobilya örtüsü, vernik ve koruyucu eldiven. Öncelikle boyamak istediğiniz eşyanın yüzeyini, pürüzsüz hale gelinceye kadar zımparalayın. Diğer bölümlere mobilya örtüsü örterek eşyayını koruma altına alın. Yumuşak bir bez yardımı ile zımpara yaptığınız bölümü silin. yine yumuşak bir bez yardımı ile boyamak istediğiniz yeri boyayın. Tek kat boya yeterli olmaz ise, iki kat boyayın. Son olarak vernik uygulayın ve parlak bir görünüm olmasını sağlayın. İşte bu kadar kolay.

eski_esyalar_nasil_degerlendilir

Esk Eşyaların Rengini Değiştirme

Ahşap sandalyelerinizden tutun da abajura kadar evdeki eski eşyaların hepsinin rengini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Üstelik sadece rengini değiştirmekle kalmayıp, küçük dokunuşlarla farklı ve yeni tasarımlar da yapabilirsiniz.  Örneğin beyaz bir giyinme dolabını pastel bir renge boyayıp üzerini farklı stikerlerle süsleyip bambaşka bir dolap elde edebilirsiniz. Rengini değiştirdiğiniz ya da renginden memnun olup da farklı bir tasarım yapmak istediğiniz şifonyerler ve komidinler için, desenli veya cam görünümlü çekmece kulplarıyla muhteşem bir tasarım yapabilirsiniz.  Evinizde bulunan abajurun altını farklı bir renge boyayıp, yeni bir başlık takarak modern ve şık bir aksesuar elde edebilirsiniz. Ahşap mutfak sandalyeniz var ise, onları neon renklerde boyayıp, boya yaparken fırça ile üzerine zigzag veya farklı desenler yaparak eğlenceli ve şık sandalyelere kavuşabilirsiniz.

Minderleri Yenileme Nasıl Yapılır ?

Sandalye ve minder yenileme işlemlerini siz de evde kendiniz yaparak dilediğiniz yeni tasarımlara kavuşabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ; zımba tabancası, kumaş, köpük veya dolgu malzemeleri olacak. İlk iş olarak eski koltuk minderini sökün ve kumaşını çıkartın. Çıkardığınız kumaşı örnek alarak yeni kumaşınızı kesin. Sandalyenin içindeki eski dolgu malzemesi eskimişse, değiştirmenizde fayda var.  Kullanmak istediğiniz yeni kumaşı zımba yardımıyla sabitleyin. Arka kısımlar için de dekoratif vidalar kullanabilirsiniz. Bu kadar kolay ve kısa süre içinde yepyeni sandalye sahibi olacaksınız.

eski_esyalardan_yeni_tarzlar

Sprey Boya İle Eşya Boyama Nasıl Yapılır ?

Sprey boyalar ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılıyor. Uygulama kolaylığı ile farklı mobilyalar ve tarzlar yaratmanızı sağlıyor. Genellikle dış mekan mobilyalarında kullanılan sprey boyalar bir kaç kaç uygulandığında mobilyanızda can sıkıcı tüm kusurları kapatabilecek güçte. Sprey boya ile mobilya yenilemek için, mobilya sprey boyası, lastik eldiven, boyacı maskesi ve mobilya örtüsüne ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle, boyayacağınız mobilyayı iyice ovarak temizleyin. Boyama işlemini açık havada yapmanız gerekmektedir. Boyama işlemi yapacağınız mobilyayı parçalarına ayırın ve bir bez ile tozunu alın. Çekmece kenarlarını korumak için bantlayın. Tek kat boya yapıp kurumasını bekleyin. Fırça izi olmaması için silindir rulo kullanmanız faydalı olacaktır. Boya kuruduktan sonra ikinci katı da boyayın. Kuruduktan sonra mobilyanız kullanıma hazır olacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Eski Eşyalar Nasıl Yenilenir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Evde Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı

6 Ekim 2017
122
En İlginç Kot Tasarımları

En İlginç Kot Tasarımları

15 Haziran 2017
55

Sponsor Bağlantılar