EVDE PEDİKÜR YAPILIŞI?

Pedikürün daha kolay ve etkili olabilmesi için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü banyo sonrasında, ayaklar yumuşar ve tırnaklar daha esnek hale gelir. Gelelim pedikür için pratik bilgilere;
1. Ayaklarınızı 10 dakika kadar, ılık su doldurulmuş ve bir kaşık tuz atılmış kabın içinde bekletin. Daha sonra, ayaklarınızı sudan çıkartarak durulayın. Topuklar gibi, ölü deri yüzünden kalınlaşmış bölgeleri ponza taşıyla ovun. Tahrişlere yol açmamak için cildin hassas olan yerleri ovmaktan kaçının.
2. Şimdi, sıra etlerinizde; küçük bir tahta çubukla iyice yumuşamış olan etleri içeri doğru itin. Bu yöntemin, tırnak etlerini kesmeye kıyasla hem çok daha kolay, hem de daha risksiz olduğunu unutmayın. Sadece tırnakların, özellikle de baş parmak tırnaklarının ,kenarlarında bulunan ölü derilerin ucunu kesebilirsiniz, çünkü bunlar bazen geriye itilemeyecek kadar serttir.
3. Bundan sonra ,yapılacak son iş tırnakları kesmek. Bu işlemde, dikkat etmeniz gereken nokta, tırnakların yanlarını çok derin kesmemek ve küt bırakmamak. İçeri doğru fazla fazla kesilerek oyulan tırnak kenarları, ileride batık tırnak oluşmasına yol açabilir ki, bu da son derece can sıkıcı, acı verici bir durumdur.
4. Şimdi tırnaklarınızı törpülemeye başlayabilirsiniz, ama, metal bir törpüyle değil! Son zamanlarda çıkan kalın karton törpüler bu iş için çok daha uygun, çünkü tırnakları kırmıyorlar.Törpüledikten sonra ayaklarınızı tekrar durulayın ve kurulayın.
5. Artık sıra işin en keyifli kısmı olan,  ojeleme işlemi ile  pedikürünüzü tamamlayabilirsiniz. Yalnız, bu işleme başlamadan önce parmaklarınızı bir parça pamuk yardımıyla ayırın ki ojeleriniz bozukmasın.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“EVDE PEDİKÜR YAPILIŞI?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar