Facebook Kullanmak Caiz mi?

Aktüel/Güncel, Dini Bilgiler 23 Aralık 2014

Ülkemiz de dâhil olmak üzere, milyonlarca kullanıcısı olan uzun yıllardır insanların genelini özelini paylaştığı sosyal medyanın birincisi Facebook kullanımı hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Küçük yaştaki okul öğrencilerinin bile kendilerine bir hesap açarak paylaşım yaptığı Facebook, insanların oldukça fazla zaman geçirdiği sanal ortamların başında geliyor. Bununla birlikte gerek diyanet Başkanlığında olsun gerekse farklı çevrelerden olsun Facebook ile ilgili olumsuz yorumlar yapılıyor. En çok merak edilen konuların başında ise, Facebook kullanmak caiz mi konusu geliyor. Pek çok kişinin merak ettiği sorunun cevabını bizler de sizler için araştırdık ve sizinle paylaşmaya karar verdik.

facebook_kullanmak_caizmi
Facebook Kullanmak Cazi mi

Facebook Kullanmak Caiz midir?

Milyonlarca kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook hakkında Diyanet Başkanlığından gelen yorumda Facebook kullanmanın caiz olmadığı belirtiliyor. Kişilerin Facebook’ta harama bulaştığı, bu sebeple haramdan uzak durup faydalı işlerle uğraşmaları gerektiği hatırlatılıyor. Diyanetin aylık dergisinde yayınlanan habere göre, kadın ve erkeğin internet kullanmasının hak olduğunun, anacak bazı değerlerinde korunması gerektiğinin altı çiziliyor. Müslümanlıkta esas olanın helal çizgide hareket etmek, namusunu korumak, çirkin ve kötü sözlerin söylendiği yerlerden uzak durmak, bu tür eylemlere katılmamak, kul hakkına ve tesettüre riayet etmek, yani İslami ahlaka ve kurallara riayet ederek yaşamaktır, şeklinde açıklama yapan diyanetin bu sözler çok tartışma yarattı.

Facebook’ta Fotoğraf Paylaşmak Caiz mi?

facebookta_fotograf_paylasmak
Facebookta Fotoğraf Paylaşmak

Diyanetten yapılan açıklamada, Facebook’ta fotoğraf paylaşmanın ve başkasının paylaştığı fotoğraflara bakmanın da caiz olmadığı konusu dile getiriliyor. Sosyal medyaya yüklenen fotoğrafların kişinin mahremiyetini ifşa etmesi olarak değerlendiren diyanet, fotoğrafların başkalarıyla paylaşmanın dinen uygun olmadığını belirtiyor. Diyanetin bu açıklamalarına destek veren bazı kesimler ise, diyanetin açıklamalarının doğru olduğunu, sanal ortam ile gerçek ortamın aslında bir farkı olmadığını savunuyorlar. Aslında Burada bahsedilen sadece Facebook değil tüm sosyal medya. Çünkü fotoğraf ve diğer sosyal paylaşımlarım hepsi bütün sosyal medya platformlarında yapılabiliyor.

Facebook Kiwi Uygulaması

Siz Ölünce Facebook Hesabınız Ne Olacak?

Facebookta Arkadaş Listesinden Çıkaranları Gösteren Uygulama

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Facebook Kullanmak Caiz mi?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar