GECE İŞEMELERİ, ALT ISLATMA

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008

Gece işemeleri tıp dilinde Enuresis olarak adlandırılır. çocukların idrarlarını kontrol edebilme yaşları çok değişiktir.beşbuçuk yaşına kadar, geceleri yatağını ıslatma olyı normal sayılmaktadır. çocuklar idrarlarını kontrol altına alma bakımından iki ayrı grupta incelenirler.

1-hiç bir zaman idrarını kontrol edemeyen çocuklar:

hiç bir zaman idrarını kontrol edemeyen çocuklarda gelişmeler yavaş olmaktadır. bunun aileden gelen bir eğilim olma ihtimalide fazladır.

böyle durumlarda iale büyüklerinin sabırlı olması en iyi tedavi yoludur.

diğer sebep:

özellikle erkek çocuklarında idrar torbası küçük olabilir.bu da idrarı kontrol edememenin bir sebebi olarak görülmektedir. bunun için erkek çocukları ,gündüzleri mümkün olduğu kadar idrarını tutmaya alıştırmak, idrar torbasının genişlemesini sağlayabilir.

2- birsüre idrarını kontrol edebildikten sonra yeniden altını ıslatmaya başlayan çocuklar:

bir süre idrarını kontrol edebildikten sonra yeniden yatağını ıslatan çocuklardaçeşitli sebepler olabilir.bunların başında duygusal sebepler,yani kıskançlık, aşırı titizlik,okulda zor durumda kalma, hastaneye gitme ve ruhen sarsılma gelebilir. ayrıca çeşitli hastalıklar ve özellikle kızamık gibi hastalıklar idrar kontrolü alışkanlığını bozabilir.

Çocuklarda idrar kontrolünü engelleyen,yada tamamen ortadan kaldıran sebeplerden biride idrar yolları enfeksiyonu dur. idrar yoları enfeksiyonu nun tedavisi çocuk 6-7 yaşına gelmeden yapılamaz. vücuttaki enfeksiyona yol açan hastalıklar giderilmelidir. ayrıca çocuğa sevgi gösterilmeli ve güven duygusu verilmelidir.altını ıslatan çocuğu cezalandırmak doğru bir yol değildir ama, ıslatmadığı zaman mükafatlandırmak olumlu bir davranıştır.bu davranış şekli çocuk için psikoljik öğütlerden ve ilaçlardan daha etkili bir tedavi olabilir.

kaynak: sağlık ansiklopedisi
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“GECE İŞEMELERİ, ALT ISLATMA” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar