Bu Besinler Hafızayı Güçlendiriyor ve Canlandırıyor

Hafıza zayıflığı ilerleyen yaşlarda alzheimer adı verilen ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu tip rahatsızlıklardan kurtulmak için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve hafızayı canlandıran besinleri düzenli olarak tüketmek gerekir.

Hafıza zayıflığının pek çok nedeni olabilir….

  • Aşırı stresli ortamlarda bulunmak unutkanlığın en büyük nedenlerinden biridir
  • Zihinsel meşguliyetin fazla olmasıda hafızayı yavaşlatır
  • depresyon geçiriyor olmak unutkanlığa neden olabilir
  • Aşırı sorumluluk duygusundan dolayı çok ayrıntılara dalmak da unutkanlığa neden olabilir-Hafızayı yavaşlatan nedenlerden biride beslenme bozukluklarıdır
  • Bazı kaygı bozuklukları,şizofreni,bunama,kafa yaralanmaları,beyin kanamaları ve alzheimer gibi hastalıklar unutkanlığa yol açar
  • Vitamin eksikliğide bir başka nedendir

elmanin_faydalari

Elma

Günde bir yada iki adet ela unutkanlığı bir kenara bırakmanıza yardımcı olur. Elmanın içinde bulunan antioksidan madde hafızanın güçlenmesini sağlar.beyindeki hücrelerin serbest radikallerden etkilenmesini engeller.yapılan araştırmalar alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerin günde iki elma yiyerek oldukça büyük gelişme gösterdiklerini ortaya koymuştur

omega_3

Omega 3

Hafızayı güçlendirir somon ,ton,sardalye balıklarında oldukça fazla miktarda bulunur.omega3 içeren balıkları haftada en az ikidefa tüketmek gerekiromege3 ün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar,ve keten tohumu gelmektedir. ceviz badem ve fındık da omega3 kaynaklıdır.

demir_minerali

Demir Minerali

Hafızanın daha iyi çalışmasını sağlar.yeme alışkanlıklarınız içinde demir içeren besinler az sayıdaysa hafızanız ile ilgili problem yaşamanız doğaldır.demirin beyne oksijen taşınmasında çok önemli bir rolü vardır.kırmızı et,kuru baklagiller,koyu yeşil sebzeler,domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyeceklerdir.

domatesin_faydalari

Domates

Domateste bulunan ve oldukça güçlü bir antioksidan olan likopen, alzheimer gibi hafızanın zayıflamasına yol açan hastalıklara karşı oldukça etkilidir.bu nedenle bol bol domates tüketmek gerekir.

findigin_faydalari

Fındık

Yapılan araştırmalar E vitaminin zayıflayan hafızaya oldukça yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. E vitamini açısından oldukça zengin olan fındığı yemek de , beyin için oldukça yararlıdır.aynı zanda bitkisel yağlar , yerfıstığı, ayçekirdeği ve buğday E vitamini açısından zengin besinlerdir.

brokolinin_faydalari

Brokoli

C vitamini de hafıza açısından oldukça yararlıdır ve C vitamini içeren besinlerin başında brokoli gelir. brokoli hem hafızaya hem de diğer hastalıklara iyi gelen bir yiyecektir.bu nedenle mümkün olduğunca çok tüketilmesinde fayda vardır. ayrıca turunçgiller,kivi,patates,karnıbahar,kavun,çilek,incir,kırmızı ve yeşil biberde bol miktarda C vitamini vardır.

havucun_faydalari

Havuç

Hatırlama yeteneğini artıma özelliği olduğundan bir şey ezberlerken bir ufak tabak bir tatlı kaşığı sıvı yağlı havuç salatası yiyebilirsiniz.

tam_tahilli_yiyecekler

Tam Tahıllı Yiyecekler

Hafızanızın güçlenmesini istiyorsanız tahıllı ,kepekli yiyeceklerede önem vermelisiniz.çünkü bu besinler hafızanızın gelişmesine yardımcı olur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bu Besinler Hafızayı Güçlendiriyor ve Canlandırıyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar