HAMİLELİKTE BEL VE SIRT AĞRILARI

Gezelim Görelim 3 Ağustos 2008

hamilelikte Belin ve sırtın bu kadar ağrıınasının nedeni nedir? Ve buna karşı önlemler alabilir miyim?

Vücudun bütün ağırlığı omurganın ekseninde toplanır, bu da ağrıların en temel nedenidir. Ancak büyüyen karın ve artan kilolar sonucu vücut ağırlığı öne doğru kayar. Vücut, sırtı kamburlaştırarak bir oran yakalamaya çalışır. Ancak sırt kasları bu olaydan çok yoğun etkilenir. Bu nedenle hamilelikte sık sık siyatik ağnlan ortaya çıkar, Siyatik ağrıları bacağa kardar uzanır. Ancak popoda yoğunlaşan ağrılar varsa, bunlar genelde bebeğin yatış pozisyonundan kaynaklanır. Bebeğin kafası belde bir sinire hastırıyor da olabilir.

İkinci bir neden de, kemik yapısının tamamen değişmesidir. Bebek, annenin vücudundan yüksek oranlarda kalsiyum, magnezvum ve fosfat alır. Vücutta da bir eksiklik ortaya çıktığında ise bu, kemik yapısını bozar. Çoğunlukla omurgaların yapısı değişir.

büyük bir top ile (plates) hamilelere uygun jimnastik yapmak özellikle sırt ağrılarına iyi gelir. sırt kaslarını güçlendiren her çalışma bel içinde oldukça iyidir.

Dr. Utkan Alacakanat

KAYNAK: bebek ve yaşam dergisi
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“HAMİLELİKTE BEL VE SIRT AĞRILARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar