Hıdırellezde Nasıl Dilek Dilenir ?

Aktüel/Güncel 5 Mayıs 2011

Bu gün hıdırellez bildiğiniz gibi. 5 Mayıs Akşamı inanan herkes dileklerini dileyecek ve ya gül dalının dibine saklayacak ya da,akan suya atacak. Peki hıdırellede dilek nasıl dilenir biliyor musunuz ? Hıdıreelz baharın müjdecisi ve bereket günü olarak bilinir. Eski zamanlardan bu tarafa devam eden bir gelenek olan hıdırellez eskilerde de buna benzer uygulamalar ile kutlanırmış. Bir kesenin içerisine para konulup, gül ağacının dibine gömülürmüş. Ya da cüzdan açık bir şekilde bırakılırmış. Bunları yapmakdaki maksat, bolluk ve berekete ulaşmak, zengin kişiler olmakmış.  Asılan cüzdanlar ve gömülen paralar 6 Mayıs günü sabah erkenden geri alınırmış.

Hıdırellez geleneklerinden bir diğeri de evde bulunan insanların her birisi için, 7 şer adet fasulye ve 7 şer adet nohut ekilmesi geleneğiymiş. Bu sayede gelecek kötülüklerin engelleneceği düşünülmekteymiş.

hidirellez_nedir

Bir diğer hıdırellez geleneği ise, evlenecek olan gelinlik kıza 5 Mayıs gecesi bulaşık yıkatılmaması geleneğidir.

Hıdırllexz geleneklerinden yine en önemlilerinden bir tanesi, 5 Mayıs günü, Nişanlı olan olan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

hidirellezde_nasil_dilek_dilenir

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer.
Hızır uğrasın! dileği bolluk gelmesi anlamında kullanılır

hidirellezde_dilek_dileme

Hıdırellezde Kısmet İçin Dilek Dileme

Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin
koca adayı olduğuna inanılır. Evlenmekte gecikmiş olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar.

Hıdırellezde Şans İçin Dilek Dileme

O yıl şansının açık olup olmadığını denemek için başvurulan uygulamar da vardır:
Anadolu’nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir. Aynı amaçla, boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hıdırellezde Nasıl Dilek Dilenir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar