HORMONLU GIDALARI NASIL ANLARIZ?

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008

Hepimiz severek yeriz meyve ve sebzeleri. artık her mevsim her meyve ve sebzeyi bulmak mümkün.lakin; uzmalar , herşeyi mevsiminde ve zamanında yiyin diye üstüne basa basda uyarıyorlar. çünkü ;bunların yetişmesi için kullanılan kimyasal maddeler ve gübreler insan sağlığ açısından sonderece sakıncalı. Bunların içinde sağlık için sakıncalı hormon ve başka zararlı maddeler içeren ilaçlar olabilir. peki çok güzel ,iştah açıcı görünüme sahip olan sebze ve meyvelerin taze olup olmadığını , hormonlu olduğunu nasıl anlarız? dış görünümü ve yapılarına göre sebze ve meyveler:
DOMATES: domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa,ucunda sivri çıkıntılar ve yuvarlak yapısından farklı bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz.ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.
SALATALIK:Şekilsiz,birucu kalın bir ucu ince,veya yan yana yapışık meyvelere dikkat edin.içleri adeta sünger gibi,çekirdek evide kof bir yapıya sahiptir.tadları ve lezzetleri yoktur.
BİBER: aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir.çekirdek kısmı boş,etli kısmında ise domatesdeki gibi beyaz ve sert bir tabaka vardır.
PATLICAN:şekli bozuktur.kenarlarında çıkıntılar ve şişlikler vardır.yanyana yapışıktır.etli kısmı süngerimsi ve kof olur.
PATATES:Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır.patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar meydana gelir.
ÇİLEK:Aşırı büyük ,çift yapışık ve içleri boştur.
KARPUZ: hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur.yendiği zaman aşırı derecede nişasta kokusu verir alıntıdır..

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“HORMONLU GIDALARI NASIL ANLARIZ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar