İNCE YAPILI HASSAS VE GERGİN CİLTLER İÇİN EVDE YAPILACAK DOĞAL MASKELER

Cilt Bakımı ve Güzellik 7 Ağustos 2011

CİLT İÇİN EVDE YAPILACAK REÇETELER

HASSAS “Gergin” CİLTLER

ARI SÜTÜ : Kovan dolusu işçi arının, yalnız KRALİÇE ARI için ürettikleri harikulade bir maddedir. ilim adamlannın bütün çalışmalarına rağmen içinde bulunan maddelerden ancak bir kısmının neler olduğu öğrenilebilmiştir. % 70 su, % 20 çeşitli bitkisel maddeler. % 10 unun ne Olduğu bilinemiyen ARI SÜTÜ balla kıyaslanamayacak ölçülerdeki zenginliği ile, kraliçe arının, işçi arılara kıyasla, çok büyük değişmelere ve süratli gelişmelerini sağlar. Cilt üzerinde çok mükemmel tesirleri vardır. Cilde, kısa sürede kuvvet, canlılık, parlaklık verir. Krem halinde veya ampul şeklinde bulunur. Hiçbir yan tesiri, zararlı tarafı yok’ tur. Evde kremleri rahatlıkla ve kolaylıkla kullanılır.
AYRIK : İnce ciltler makyaj sırasında, daha sonra temizlenirken kolaylıkla hırpalanır. Cildi harap etmemek için AYRIK çay gibi pişirilerek kullanılırsa cilt tahriş edilmez. Kolaylıkla temizlenir.
UYGULAMA Bir su bardağına bir tatlı kaşığı Ayrık kökü tozu koyularak beş dakika kaynatılır. 15 Dakika demlenir. Daha sonra iyice süzülür. Akşamları makyaj bununla temizlenir. Yüz iyice silindikten sonra 20 – 25 dakika beklenir. Bundan sonra yüz suyla yıkanır.
Ayrık suyu, ince cildin makyaja karşı dayanıklılığını ve direncini de Sağlarlar .

—B
BADEM :
Ozellikle, ince ciltlerin beslenmesinde cildin temizlenmesinde fayda sağlar. Mükemmel bir ev ilacıdır. Kolayca hazırlanır.

UYGULAMA : 10 – 15 sağlam, çürük olmayan Badem sıcak suda haşlanır. Kabukları soyulur. Bir bardak suda mikzerde iyice ezilir, süt haline getirilir. Daha sonra iyice süzülür. Akşamları makyaj bununla çıkarılır, cilt temizlenir

BİTKİLER Cilt bakımında bitkiler birer ilaç deposudur. Ancak, hangi cilde hangi bitki reçetesinin iyi bilinmesi gerekir. Bitkilerden cilt bakımı, güzelliği ve makyaj için, en az yüz yıldan bu yana faydaIanıiır. Bitki hormonları “phytohormones” cilt hücrelerine doğrudan doğruya tesirli olurlar.
Evde olsun, sanayide olsun bitkilerden yapılan ilaçların, hayvansal hormorılarda görülen bazı yan tesirlerden ve tehlikelerden uzak olduğu tesbit edilmiştir. Bu bakımdan Bitkisel hormonlar güvenle kullanılır.
Bitkisel hormonların korunması büyük bir önem taşır. Aksi takdirde çok kısa bir zamanda bozulur, işe yaramaz, Bitki- sel hormonlar, güneş ışığından, sıcağından uzakta, karanlıkta ve (—4) derecede muhafaza edilir. Bunlar, kremler ve ampuller halinde hazırlanır. Ayrıca losyonları da yapılır. Maskelerde de kullanılır.

-c—ç—

CİLEK

Mükemmel bir cilt ila.cı olarak ev reçeteIeri hazırlanılmasinda taydalanılır.
Cildin kolaylıkla temizlenmesini, kuvvetlenmesini Sağlar.
UYGULAMA : Bir miktar Çilek iyice yıkanır, suyu çıkarılır. Süzülen 1 kısım Çilek suyuna 3 kısım taze, pişirilmemiş süt eklenir. lyice karıştırılır. Ayrıca Çilekli – Sütlü karışımla kullanılacak olan ‘Maydanoz Çay’ı” hazırlanır. Bir miktar maydanoz ince ince kıyılır. Bir litre kaynar suda yarım saat demde tutulduktan sonra iyice süzülür.
Akşamları, iyice temizlenmiş yüze, çileksütlü su karışımı sürülür. 10- 15 Dakika beklendikten sonra, “Maydanoz Çayı ı” ile yüz yıkanır.
ÇİLEKLİ reçete hafta boyunca 1yada . 3 defa uygulanır.
G
GÜL
:
İnce cildin direncini, dayanıklılığını, makyajın başarılı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Reçete için Gülsuyu’ndan faydalanılır.
UYG U LAMA Gül suyu ılık şekilde ısıtılır. Kaynatılmaz. Akşamları makyaj iyice temizlenir. Ilık Gülsuyu yüze bol bol sürülür. Kendi halinde kurur, cilde büyük faydalar sağlar.
—E —
EBEGÜMECİ : Birçok derde deva olan bu
bitki, aynı zamanda, kolay hazırlanıp, uygulanan bir cilt ilacıdır. Özellikle, ince ciltler için büyük ölçüde fayda Sağlar.
UYGULAMA : Reçete kurutulmuş Ebegümeci yapraklarıyla hazırlanır. Ebegümeci yaprakları iyice ufalanır, Bir kahve kaşıği Ebegümeci, bir fincan kaynar suda pişirilir. 20 Dakika demlenir, iyice süzülür. Akşamları yüz iyice temizlendikten sonra, bolca, Ebegümeci suyu sürülür.

HAVUÇ
Ayni zamanda değerli bir besin maddesidir. İnce ciltler için Havuç’un suyu kullanılır. Havuç suyunun taze taze kullanılması gerekir. Reçete, ince ciltlerin dayanıklılığını ve yumaşaklığını Sağlar.
UYGULAMA : Taze havuçlar sıkılır, suyu çıkarılır, süzülür. Akşam, makyaj ve yüz temizliği yapıldıktan sonra, havuç suyu kullanılır. Ancak, havuç suyundan umulan faydaların sağlanabilmesi için bazı noktalara dikkat gösterilmesini gerektirir.
1- – Cilt ince ise, hazırlanan havuç suyu sade olarak kullanılır. Bu uygulamada, akşam, yüz iyice temizlenir, havuç suyu sürülür. 20 – 25 dakika beklenildikten sonra yüz suyla iyice yıkanır.
2- – Cilt çok ince ve aşırı ölçüde hassas ise, havuç suyuna üçte bir oranında salatalık veya marul suyu katılır. Havuç suyu, yağlı ciltlere uygulanacaksa ikide bir oranında domates suyuyla, iyice karıştırılarak kullanılır.
MARUL :
 Yağsız, sirkesiz, limonsuz yenilince, yararlı bir bitki olan Marul’dan mükemmel cilt ilacı da hazırlanır. Marul suyu, özellikle ince ciltlerin dayanıklılığını, direncini arttırmak ve kuvvetlendirmek için birebirdir.
UYGULAMA : Birkaç marul yaprağı iyice yıkanır, temizlenerek ince ince kıyılır. Yapraklar sıkılarak suyu çıkarılır, süzülür. Marul yapraklarının suyunu çıkarmak için bir tülbent kullanılabilir. Akşamları, makyaj temizliğinden sonra, yüze marul suyu sürülür.
20 . 25 Dakika sonra, yüz, soğuk suyla yıkanır, hırpalanmadan kurulanır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İNCE YAPILI HASSAS VE GERGİN CİLTLER İÇİN EVDE YAPILACAK DOĞAL MASKELER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar