İslam Dininde Pazartesi Gününün Önemi

Dini Bilgiler 19 Haziran 2013

Günümüzde iş günün tatil sonrasındaki ilk günü olması nedeni ile sevilmeyen ve hatta bir de sendromu olduuğu iddia edilen İslam Dininde Pazartesi Gününün Önemi son derece büyüktür. İslam Dininde Pazartesi günleri büyük faziletlere sahip bir gün olarak belirtilmektedir. Bu günkü makalemizde Pazartesinin Önemi,İslam Dininde Pazartesi gününün Önemi,Pazartesi Gününün Önemi, Dinimizde Pazartesi Gününün Önemi,İslamda Pazartesi Gününün Önemi ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları bulabilirsiniz. İnsanlar, pazartesi günlerini bir nevi hafta başı sendromu olarak algılarlar. Çünkü, tatil sonrası işe başlamak zor gelir. Adına da pazartesi sendromu derler. Aslında, İslam Dinimizde pazartesi gününün ayrı bir önemi olduğunu sanırım pek çok insan bilmiyor. Bu günkü makalemizde sizlere, İslam Dininde Pazartesi Gününün Önemi hakkında bilgiler vermek istiyoruz..Bakınız İslam Dinimizde neden Pazartesi günü bu kadar önemli ve faziletli bir gündür.

islamda_pazartesi_gununun_onemi

Pazartesinin Önemi,İslam Dininde Pazartesi gününün Önemi,Pazartesi Gününün Önemi, Dinimizde Pazartesi Gününün Önemi,İslamda Pazartesi Gününün Önemi

İşte dinimizde, Pazartesinin faziletleri ve getirdiği güzellikler;

  1.  Mevlid-i Nebi pazartesidir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.) bu günde dünyayı şereflendirmiştir.
  2. Hz. Peygamber, risâlet öncesi Haceru’l-Esved’in yerine konulmasındaki problemi çözerek muhtemel çatışmayı önlediği gün pazartesidir.
  3. Hz. Peygamber’e ilk vahyin indirildiği ve risâlet vazifesinin verildiği gün pazartesidir. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Kur’ân-ı Kerîm bana pazartesi gününde indirildi” buyurmuştur.
  4. Pazartesi, yolculuk, ticaret ve rızık günüdür. Zira Allah Resulü (s.a.v.), “Pazartesi yolculuk ve ticaret günüdür.” “Ey Allah’ın Resulü, bu nasıl olur?” dediler. Buna cevaben “Çünkü o gün Şuayb aleyhisselam, ticaret yapmak ve rızık kazanmak için yolculuk yapmıştır.” buyurdu.[6] Bunun yanında Hz. Peygamber (s.a.v.), birçok sefere pazartesi günü çıkmıştır.[7] Nitekim o, Kuba’ya gitmek için yola pazartesi çıkmış,[8] ve yine Kûba’ya varış Rebîu’l-Evvel ayının bir pazartesi gününe tevafuk etmiştir
  5. Pazartesi, kulların bağışlanma günüdür. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Cennet kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır. Ve Allah’a hiç bir şeyi ortak koşmayan her kula (günahları) mağfiret edilir. Yalnız din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kimse müstesna! (Onlar hakkında) “Şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin!’ denilir.”[10] buyurmuştur.
  6. Pazartesi, amellerin Allah’a arz günüdür. Allah Resulü (s.a.v.), “Ameller her pazartesi ve perşembe günleri Allah’a arz olunur.[11] Amellerin arz günü hayırlı karşılığın alınacağı bir gün olması dilenebilir.
  7. Pazartesi oruç günüdür.Hz. Âişe (r.ha), şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.), pazartesi ve perşembe oruçlarını dört gözle beklerdi.”Pazartesinin Önemi,İslam Dininde Pazartesi gününün Önemi,Pazartesi Gününün Önemi, Dinimizde Pazartesi Gününün Önemi,İslamda Pazartesi Gününün Önemi
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İslam Dininde Pazartesi Gününün Önemi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar