İsveç Enerji İçin Çöp İthal Ediyor

Bilim ve Teknoloji 21 Haziran 2015

Çöpler neredeyse tüm dünyanın ortak sorunu. Ama bu evsel atıkların enerjiye dönüştürülmesi sayesinde bu büyük sorun ortadan kalacak gibi görünüyor.İsveç bu konuda çok önemli bir adım atarak, evsel atıkların, elektrik üretimi, sıcak su ve ısınma amaçlı kullanımına başlamış durumda.  üstelik evsel atıkların %99 luk kısmı elektrik üretiminde kullanılırken, geriye kalan %1 lik kısım ise, tarımsal gübre olarak kullanılıyor.

Yeni Enerji Kaynağı Evsel Atıklar ve Çöpler

cöpten_elektrik_uretimi

İsveç, evsel atıkların enerji alanında kullanılmasına yönelik olarak, ülkedeki tüm evsel atıkları değerlendirdikleri gibi, yurt dışından da çöp ithal ediyor. İsveç’in hedefi ise, 2030 yılına kadar fosil yakıtların tamamını bitirmek.  İsveç’te ilk olarak Linköping kentinde fosil yakıtların kullanımına son verilmesi planlanıyor.Bu sayede 2025 yılında şehrin, tamamen petrolden kurtulması hedefleniyor.

Çöpten Enerji Üreten Ülke

cöpten_enerji_ureten_ülke

Çöpten enerji üretmek gerçekten de dünya ve çevre sağlığı açısından son derece önemli. Çöpten enerji üreten ülke İsveç kurmuş olduğu geri dönüşüm tesisiyle şehrin sıcak su, elektrik ve ısınma ihtiyacının yüzde 90’ını çöpten, yüzde 10’nu da petrolden elde karşılıyor.

Çöpten Elektrik Üretimi

cöpten_elektrik

Çöpten elektrik üretimi için, ülkedeki evsel atıklar yeterli gelememeye başlayınca, İsveç komşu ülkeleri olan Norveç, İngiltere ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinden çöp ithal etmeye başladı. Üstelik bu ülkeler İsveç’e ihraç ettikleri atıklar karşılığında para da ödüyor. İsveç’in dışarıdan ithal etmiş olduğu çöp 2 milyon tondan fazla.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İsveç Enerji İçin Çöp İthal Ediyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar