Kilo Verdiğinizde Vücudunuza ve Sağlığınıza Yaptığınız 10 İyilik

Kilo vermek pek çok insanın ortak derdi. Üstelik bu ciddi sağlık sorunu sadece ülkemizde değil, dünyada da insanların baş belası. Obezite başlı başına bir sağlık problemi iken, beraberinde getirdiği hastalıklar da kötü bir bonus gibi. Zayıflamak için insanlar bu kadar uğraşırken, emin olun tek sorun estetik kaygı veya istediği kıyafeti giyememek değil. Fazla kilo, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor ve sizi ciddi ciddi öldürüyor. Kilo vermenin ve vücut için ideal kiloda kalmanın gerekli olduğunu uzmanlar her zaman anlatıyor. Ben konuyu biraz daha genişleterek kilo verdiğinizde sağlığınıza ve vücudunuza neler kazandıracağınızdan bahsetmek istiyorum.

Kilo Vermenin Vücuda ve Sağlığa Faydaları

migren

Migren pek çok kişinin ortak sağlık sorunu ve migren hastalığını tetikleyen en önemli sebeplerden bir tanesi fazla kilo problemi. Zayıfladığınızda migren rahatsızlığı %57 azalıyor.

yuksek_kolesterol

Yüksek Kolesterol da yine vücutta yağ oranının artması ve dolayısıyla şişmanlamanın doğal bir sonucu. Kilo vermek vücuttaki yağ oranını azalttığından kolesterol %63 geriliyor.

karaciger_yaglanmasi

Karaciğer yağlanması da pek çok hastalığı ve yorgunluğu beraberinde getiriyor. Zayıflamak karaciğer yağlanmasını %90 oranında azaltıyor ve daha sağlıklı yaşamanızı sağlıyor.

metabolik_sendrom

Metabolik sendrom modern yaşam hastalığı olarak karşımıza çıkıyor ve bu sendromu yaşayan kişiler ilerleyen yaşlarda, kalp veya şeker hastası olarak yaşamak zorunda kalıyor. Zayıflamak metabolik sendromu %80 azaltıyor. Bir de yanına hafif egzersizler eklediğinizde, daha salıklı bir hayat sürme şansınız çok yüksek.

odem

Zayıflamak vücutta su tutulmasını azaltacağından ödem problemi de %90 oranında azalıyor. Bu sayede şişkinlik ve deride gerginlik hissi de olmuyor.

depresyon

Çağımızın bir diğer hastalığı depresyon. Küçük büyük herkes depresif ve burnundan soluyor. Ya da sosyal hayata kendisini kapatıyor. Zayıflamak depresyonun %55 azalmasına ve ruh sağlığınızın daha iyi olmasına yarar sağlıyor.

astim

Fazla kilo pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor demiştim. Bu hastalıklardan bir tanesi de astım. Kilolu kişilerin astım problemi yaşamaları daha yüksek olasılık. Kilo vermek astım rahatsızlığında %82 azalma sağlıyor ve daha rahat nefes almaya sebep oluyor.

kalp_krizi

Şişmanlığın en çok tehdit ettiği organların başında kalp geliyor. Kalp hastalığı yaşamamak ve ani kalp krizi geçirmemek adına kilo vermek şart. Fazla kilolardan kurtulup, zayıflamak kalp hastalıklarında %80 oranında azalma sağlıyor. Geriye kalan %20 lik kısım ise sağlıklı beslenmek ve egzersiz.

yuksek_tansiyon

Yüksek tansiyon hastalarının en çok dikkat etmesi gereken konu ideal kiloda kalmak. Alınan her kilo yüksek tansiyon hastalarında kalp krizi ve felç geçirme riskini yükseltiyor. Zayıflamak yüksek tansiyon hastalığında %52-92 gibi yüksek bir oranda iyileşme sağlıyor.

eklem_agrilari_kireclemesi

Hareketsiz bir yaşamın üzerine fazla kilolar eklenince, kaçınılmaz sonuç geliyor ve eklemlerde kireçleme aşınma problemleri başlıyor. Alınan her 1 kilo eklemlere 6 kat fazla olarak yansıyor. Bunu bilmek ideal kiloda kalmak için çok iyi bir sebep olacaktır diye düşünüyorum. Zayıfladığınızda eklemlerdeki yük azalıyor ve eklem ağrılarında %41-76 azalma meydana geliyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kilo Verdiğinizde Vücudunuza ve Sağlığınıza Yaptığınız 10 İyilik” hakkında 0 yorum var