Kurban Keserken Okunacak Dualar

Dini Bilgiler 30 Eylül 2013

Kurban Keserken Okunacak Dualar konusunda sizlerden pek çok soru aldık. Dinimizin bu önemli vecibesini yerine getirirken, kurbanımızı dualarla kesmek ve dinimizin gereklerini yerine getirmek en önemli konulardan bir tanesi. Kurban bayramında, Alah c.c.’ye kulluk vazifemizi yapmak için kurban keseriz. Kurban kesme işleminin de İslami kurallara uygun olması gerekir. Kurbanı kesen kişinin işinin ehli olması hayvanın canının yanmadan kesiminin yapılması açısından önemli bir konudur. Biz de sizler için bu günkü makalemizde Kurban Nasıl Kesilir,Kurban Keserken Okunacak Dua,Kurban Keserken Okunacak Ayet,Kurban Keserken Hangi Dualar Okunmalı,Kurban Keserken Hangi Dua Okunmalı konuları ile ilgili bir derleme yaptık.  Kurban Bayramında Allah’a kulluğumuzun ifadesi ve dini vecibemizi yerine getirmek maksadı ile, kurban keserken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.. bu kuralların başında, kurban kesecek kişinin işinin ehli olması ve hayvanı incitmemesi gerekir. Bu gün sizlere kurban nasıl kesilir konusundan kısaca bahsettikten sonra, kurban keserken okunacak dualar konusunda bilgiler vereceğiz..

Kurban Keserken Okunacak Dualar
Kurban Keserken Okunacak Dualar

Kurban Nasıl Kesilir,Kurban Keserken Okunacak Dua,Kurban Keserken Okunacak Ayet,Kurban Keserken Hangi Dualar Okunmalı,Kurban Keserken Hangi Dua Okunmalı

Kurban kesmek, İslam aleminin en önemli ibadetlerinden bir tanesidir. Ama kurban kesmenin de bir adabı ve usulu vardır. Özellikle kurban edilecek hayvanın canının yakılmadan, İslami usüllere göre kesilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kurban Nasıl Kesilir?

  • Hayvan incitilmeden kesilecek yere götürülür. Deve dışındaki hayvanlar, kıbleye karşı sol tarafları üzerine yavaşça yatırılır. Kolaylık olması için üç ayağı da bağlanır.
  • Sonra kesecek olan: Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber” der, ara vermeden büyük ve keskin bir bıçakla hayvanın kesim işlemini gerçekleştirir.
  • Sadece Bismillâhi Allahü ekber’ diye kesse de olur. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için, hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının kesilmesi gerekir. Kurban kesildikten sonra sahibi, Allah rızası için iki rekat namaz kılar, sonra da dua ederek Cenâb-ı Hak’tan dileklerde bulunur.

Kurban Keserken Okunacak Dualar Nelerdir?

Kurbanınızı yatırmanızın ardından kurban için okunan duayı yanınızdakiler ile beraber okuduktan sonra, güzel, iyice bilenmiş ve büyük bir bıçak ile kurbanı tam gırtlağından bastırarak kesmelisiniz. Bu işlemi çok hızlı yapmanız kurbanınızın canını çok daha az yakacaktır.
kurban_keserken_okunacak_dualar
Kurban Nasıl Kesilir,Kurban Keserken Okunacak Dua,Kurban Keserken Okunacak Ayet,Kurban Keserken Hangi Dualar Okunmalı,Kurban Keserken Hangi Dua Okunmalı

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kurban Keserken Okunacak Dualar” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar